Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

bascom+atmega - konfigurowanie pinu jako wyjście...

sundayman 06 Nov 2013 20:55 2625 22
 • #1
  sundayman
  Level 25  
  Problem jest nieco bardziej skomplikowany (atmega128 + Bascom);

  Otóż jeden z pinów MCU1 służy mi do resetowania innego MCU2. Czyli pin ten musi być normalnie w stanie wysokim, a w razie potrzeby jest ustawiany na moment na "0". Fizycznie ten pin podłączony jest do wejścia RESET MCU2 poprzez diodę, a sam RESET MCU2 oczywiście normalnie jest podciągnięty rezystorem 5K1 do zasilania. Kiedy wyjście resetujące MCU spada na "0" to poprzez diodę resetuje nam MCU2. Proste :)

  Jednak, problem powstaje w momencie konfiguracji pinu w MCU1.
  Po starcie MCU1piny nie skonfigurowane są w stanie wysokiej impedancji. I nie ma problemu.

  Jednak, kiedy na starcie programu chcę skonfigurować dane wyjście MCU1 (PORT G.4) jako wyjście, i ustawić na na "1", to niestety mimowolnie generuje mi to króciutki impuls "0", ponieważ po komendzie ustawiającej pin jako wyjściowy, a przed ustawieniem wyjścia na "1" - pojawia się tam stan niski na chwilkę;  Wygląda to tak;

  Code:

  Config Portg.4 = Output   

  ' *** tutaj mamy na portg.4 stan niski !!!!

  Reset_mcu2 Alias Portg.4
  Reset_mcu2 = 1

  ' *** teraz dopiero na portg.4 jest stan wysoki  Czyli pytanie jest następujące - jak zadeklarować pin jako wyjście, przechodząc ze stanu wysokiej impedancji od razu do stanu wysokiego ?
 • #2
  Kuniarz
  Moderator of Designing
  Może (nie sprawdzone) najpierw:

  set portg.4

  a później

  config PINg.4 = output (ważne, powinno być PIN a nie PORT)
  ...dopiero dalej alias
 • #3
  sundayman
  Level 25  
  Niestety, tak nie działa - config PIN ustawia pin jako wejście tak czy siak, i później nic nie można wysłać tam...

  Wymyśliłem rozwiązanie "zastępcze" - konfigurować pin jako wyjściowy dopiero tuż przed realnie potrzebnym resetem MCU2. No ale to jest takie sobie :)
 • #4
  User removed account
  Level 1  
 • #5
  sundayman
  Level 25  
  Niestety, modyfikacje układowe są już niemożliwe.
  Nie ma żadnego "zewnętrznego generatora".

  Urządzenie zawiera dwa MCU - każdy ma możliwość resetowania drugiego - innymi słowy - jeden nadzoruje drugi (komunikują się po RS232) i w razie jeśli któryś się by "powiesił" wtedy kolega go podnosi :)

  Ale problem pojawił się podczas uruchamiania urządzenia w niskiej temperaturze - po prostu podczas konfigurowania wyjść następuje nieprzewidziane "resetowanie wzajemne" - co ciekawe w temperaturze pokojowej problemu nie było, właśnie z powodu innego czasu uruchamiania.

  Ale rozwiązanie powyższego problemu z konfigurowaniem wyjść usunie problem całkowicie, niezależnie od czasów.
 • #6
  User removed account
  Level 1  
 • #7
  dondu
  Moderator on vacation ...
  sundayman wrote:
  Ale problem pojawił się podczas uruchamiania urządzenia w niskiej temperaturze - po prostu podczas konfigurowania wyjść następuje nieprzewidziane "resetowanie wzajemne" - co ciekawe w temperaturze pokojowej problemu nie było, właśnie z powodu innego czasu uruchamiania.

  Pokaż schemat i napisz co oznacza według Ciebie "niska temperatura".
 • #8
  sundayman
  Level 25  
  Quote:
  do tego służy watchdog i nie trzeba zdublowanego systemu resetów, który moim skromnym jest konstrukcją błędną


  Właśnie, nie rozumiemy się :)

  Otóż, w urządzeniu, które jest sterownikiem pewnej pompy, początkowo był tylko jeden MCU. Oczywiście program korzysta z watchdoga. Był także, w jednej z początkowych wersji , watchdog zewnętrzny. Jednak okazało się to zbyteczne, ponieważ wbudowany watchdog AVR działa wystarczająco dobrze, i dublowanie go nie ma sensu.

  Ale - okazuje się, że nie jest to wystarczające, ponieważ zdarzają się sytuacje, w których program działa niepoprawnie - a jednak watchdog nie restartuje urządzenia.
  Oczywiście są to sytuacje "patologiczne" - podczas już prawie 2 lat działania urządzeń w warunkach "polowych" zdarzyło się np. że pobliskie wyładowanie (z burzy) spowodowało "odpięcie" rezystorów wewnętrznych AVR na liniach klawiatury, co spowodowało, że "poprawnie" działający program wykonywał polecenie "ducha" naciskającego klawisze :)

  Niezwykłe, ale prawdziwe - nic innego nie zostało uszkodzone, jedynie ten rejestr został wyłączony - i to tymczasowo, po resecie wszystko wróciło do normy.
  A udało się dojść do przyczyny tego dziwnego zjawiska tylko dlatego, ze sterownik zapisuje występujące zdarzenia ("rejestr zdarzeń").

  Czyli - watchdog oczywiście tak - ale to nie jest zabezpieczenie 100%.
  Rzecz jasna, poprawnie napisany program to przynajmniej równie ważna rzecz, ale-
  nie da się wszystkiego przewidzieć, jak się okazało.

  Dlatego też został wprowadzony dodatkowy układ "bezpieczeństwa", który
  zasadniczo, w oparciu o własne, wprowadzone dane, kontroluje czy główny MCU działa poprawnie, i w razie potrzeby albo wyłącza całe urządzenia, albo tylko resetuje.

  Oczywiście - to jest także nie jest zabezpieczenie 100%, ale ryzyko jednoczesnego niepoprawnego działania dwu niezależnych MCU jest odpowiednio niższe.

  Nie ma sensu pokazywanie schematu (który jest poza wszystkim zbyt duży), ale idea o której tutaj mowa jest banalnie prosta (jak już pisałem) ;

  Główny MCU (Atmega128) oraz "dodatkowy" (Atmega8) są skomunikowane via RS232. Dzięki temu wymieniają informacje - jeśli jeden z nich stwierdzi, że drugi nie odpowiada - wtedy może go zresetować (to jest uproszczenie, bo trochę to działa inaczej, ale nie w tym rzecz tutaj).

  Fizycznie - każdy z MCU posiada wejście RESET podciągnięte normalnie zewnętrznym rezystorem 5K1 do plusa, oraz - przez diodę - podłączone do jednego z pinów drugiego MCU. No banał.

  Jedyny obecny problem, to ten, że podczas startu systemu oba MCU deklarują te odpowiednie piny jako wyjścia - i wtedy właśnie, na skutek opisanego mechanizmu , następuje niekorzystne resetowanie. Co ciekawe - w temperaturze pokojowej wszystko działa ok.

  Oba MCU mają bootloadery (żeby mieć możliwość ładowania właściwego softu via wyprowadzony RS232). I właśnie - w temp. pokojowej, mimo, że przy uruchamianiu występują te impulsy resetujące na skutek deklarowania wyjść - no wszystko działa poprawnie.

  Tak oczywiście nie powinno być - bo to jest niekorzystne zjawisko, i te resety powinny być wykonywane tylko "na żądanie". Ale - okazało się, że w normalnej temp.
  mimo, że te "przypadkowe" impulsy resetujące też się pojawiają , to nic złego się nie dzieje.

  A w temperaturze poniżej ok. +2 st. minimalnie zmieniają się czasy, w których się te
  impulsy resetujące pojawiają, i zaczyna się wtedy cyrk :)


  Czyli - źródłem całego zamieszania jest podstawowy błąd - generowanie nieprzewidzianych sygnałów RESET podczas startowania systemu.
  To, że w normalnej temp. nie powoduje to problemu, to tylko kłopot "maskujący"
  całe zjawisko. Jak to się dzieje, że normalnie nie powoduje to nic złego - nie wiem.

  Aha, Atmega128 ma rezsonator kwarcowy, a Atmega8 korzysta z wewnętrzenego.
  Żeby ujawnił się problem, wystarczy ochłodzić Atmega128 (sam chip, bez chłodzenia kwarcu i czegokolwiek innego). Zrobiłem to zabezpieczając otoczenie chipa, przyklejając do Atmegi mały metalowy radiatorek i chłodząc ten radiatorek.

  Oczywiście , nie ma tu mowy o jakimś lucie nieprawidłowym (że niby po ochłodzeniu coś nie kontaktuje), bo wszystkie sygnały docierają prawidłowo. Wystarczy wylutować diodę, przez którą MCU2 resetuje MCU1 i problem znika.

  ___________________________________________________

  Nie wiem, na ile udało mi się wyjaśnić , ale się starałem :)

  Zatem - potrzebne jest "eleganckie" rozwiązanie konfigurowania wyjścia, bez ustawiania go przejściowo na "0". Oczywiście, można jak wspomniałem, robić to dopiero tuż przed potrzebnym resetem, i będzie to działać poprawnie - ale to nie jest
  "estetyczne" rozwiązanie.
 • #9
  dondu
  Moderator on vacation ...
  Selektywne chłodzenie mikrokontrolera w oderwaniu od innych elementów, to nie jest poprawny test na działanie urządzenia.
  Ponowię prośbę o schemat, bo bez tego, to gdybanie ... podczas gdy przyczyna może leżeć zupełnie w innym miejscu.
 • #10
  sundayman
  Level 25  
  Quote:
  Selektywne chłodzenie mikrokontrolera w oderwaniu od innych elementów, to nie jest poprawny test na działanie urządzenia.


  Całe urządzenie jest testowane w całości - w odpowiedniej zamrażarce :)
  I tam się problem "wykrył". A że "winowajcą" (*) jest ochłodzenie Atmegi128 doszedłem drogą testów, i dlatego teraz mogę sobie to na biurku sprawdzać.

  (sprawdzone na kilku urządzeniach, nie jest to kwestia "osobnicza" itp.
  Naprawdę nie leży problem w schemacie, uwierz mi na słowo, że z jakiegoś powodu
  minimalne wydłużenie czasu startu Atmegi128 powoduje, że reset przychodzący z drugiego MCU powoduje problemy).

  Ale - zostawmy to - bo teraz to wszystko razem nie ma już znaczenia :)
  Gdybym nie popełnił błędu, umieszczając w obu programach tej nieszczęsnej deklaracji wyjść na początku - lub gdyby ta deklaracja nie powodowała błędnego generowania sygnałów, to wszystko byłoby ok.

  I w tej chwili poszukujemy już tylko rozwiązania opisanego na wstępie -
  jak w tych nieszczęsnym bascomie zadeklarować wyjście bez ustawiania go na "low" ?
  _________________________________________________________________
  (*) nie jest prawdziwym winowajcą, tylko wtedy ujawnia się prawdziwa przyczyna.
 • #12
  sundayman
  Level 25  
  Quote:
  zbytnio przekombinowałeś swój projekt


  No rozumiem, że to tak może wyglądać, ale to jest efekt ponad 2 lat pracy nad tym sterownikiem, wykrywania różnych problemów "w terenie" . W sumie jest już 3 czy 4 wersja (właśnie ta z wprowadzonym dodatkowym układem zabezpieczającym) i kilkadziesiąt działających urządzeń.

  Taka "nadmiarowa" pozornie ochrona jest uzasadniona, bo błędna praca sterownika
  może stworzyć pewne niebezpieczeństwo dla ludzi, stąd taki wymóg "kontrolowania za wszelką cenę".

  W pewnym sensie - jest to układ zewnętrznego watchdoga, który jednak jest bardziej "wymagający" niż normalnie, bo nie wystarcza mu tylko "machanie" pinem, żeby go zresetować.

  Takie rozwiązanie "wzajemnego" nadzoru jest bardzo skuteczne - i raczej się zdarzy, że cały system zostanie wyłączony "bez powodu" , niż że główny MCU będzie wykonywał coś niepoprawnego. I to jest poprawne, ponieważ lepiej , żeby układ się wyłączył niepotrzebnie, niż żeby działał źle.
 • #14
  sundayman
  Level 25  
  No więc widzę, że muszę zacząć grzebać w rejestrach, żeby najpierw wpisać wartość pinu, a potem przełączyć kierunek, bo w bascomie "configiem" chyba się nie da łatwo...

  Myślałem, że może ktoś już to robił, ale skoro nie , to bierę dataszita i spróbuję...
 • #15
  dondu
  Moderator on vacation ...
  sundayman wrote:
  No więc widzę, że muszę zacząć grzebać w rejestrach, żeby najpierw wpisać wartość pinu, a potem przełączyć kierunek, bo w bascomie "configiem" chyba się nie da łatwo...

  No to nadszedł czas na krok do przodu --> C :)
 • #16
  sundayman
  Level 25  
  Quote:
  No to nadszedł czas na krok do przodu --> C


  Ba - planuję w przyszłości zrobienie nowej wersji programu, ale
  zacząłem 2 lata temu w Bascomie (bo to jednak bardzo szybko się w nim robi)
  i teraz program ma 10021 linii (zajmuje mi całe 128K) , i niestety nie ma czasu na pisanie od początku...

  Poza różnymi "wpadkami" zresztą sprawdza się ten bascom nienajgorzej,
  oczywiście zdarzały się różne cuda... Podstawowym problemem jest jednak żarłoczność - to co kompilator generuje chyba niewiele ma wspólnego z oszczędnością pamięci programu...

  Tak czy siak - na razie muszą brnąć dalej - obecnie całość generalnie działa bez zastrzeżeń, jedynie dodanie tego drugiego MCU mi spowodowało opisane niespodziewane kłopoty...
 • #17
  dondu
  Moderator on vacation ...
  sundayman wrote:
  ... w Bascomie (bo to jednak bardzo szybko się w nim robi)
  i teraz program ma 10021 linii (zajmuje mi całe 128K) , i niestety nie ma czasu na pisanie od początku...

  Podstawowym problemem jest jednak żarłoczność - to co kompilator generuje chyba niewiele ma wspólnego z oszczędnością pamięci programu...

  Oj, od następnego projektu koniecznie zmień język. Im szybciej przejdziesz na C tym lepiej dla Ciebie.
 • #18
  sundayman
  Level 25  
  No więc rozwiązanie okazuje się (jak zwykle) banalne;

  W dataszicie czytamy :

  *****************

  When switching between tri-state ({DDxn, PORTxn} = 0b00) and output high ({DDxn, PORTxn}
  = 0b11), an intermediate state with either pull-up enabled ({DDxn, PORTxn} = 0b01) or output
  low ({DDxn, PORTxn} = 0b10) must occur. Normally, the pull-up enabled state is fully acceptable,
  as a high-impedant environment will not notice the difference between a strong high driver
  and a pull-up. If this is not the case, the PUD bit in the SFIOR Register can be written to one to
  disable all pull-ups in all ports.

  *****************

  Czyli niestety, przełączając ze stanu TRI-STATE do HIGH nie ma lewara, musimy mieć włączony rezystor podciągający. No ale - nic nam to nie robi przecież, bo i tak potrzebujemy stan wysoki.

  Czyli zamiast używać CONFIG robimy tak (dla przypomnienia - chodzi o pin G.4) ;

  Code:

  ' ustawiamy wartość pinu na H, tak jakbyśmy chcieli włączyć rezystory podciągające
  ' przy czym dla pinów 0 i 1 rzeczywiście chodzi o podciąganie , a dla 4 - tylko "chwilowo"

  Portg = &B00010011       
   
  ' teraz określamy kierunek pinów (piny 0,1,2 jako wejścia, piny 3 i 4 jako wyjścia 
               
  Ddrg = &B00011000                                       

  Reset_mcu2 Alias Portg.4


  I wyglada na to, że działa to poprawnie. Tzn podczas deklaracji nie pojawia się
  ujemny impuls na G.4 , a dalej w programie można sobie ostawić ten poziom w razie potrzeby.
 • #19
  Andrzej222
  Level 2  
  Moje pytanie związane z Arduino, dlaczego w Arduino po skonfigurowaniu I2C niepotrzebne są oporniki podciągające , a Bascomie konfigurując I2C oporniki
  muszą być zapięte? Mam na myśli te same piny (Arduino Nano SDA - PC.4 SCL-PC.5)
 • #20
  slawko_k
  Level 34  
  Oporniki muszą być bo tego wymaga magistrala.
  Może nie zauważyłeś ze je masz w podłączanym urządzeniu.
 • #21
  Andrzej222
  Level 2  
  Rozumiem ale, gdy ładuję programik obsługujący I2C z kompilatora C++ Arduino
  I2C działa. Natomiast gdy podobny programik ładuję po skompilowaniu w Bascomie
  I2C zacznie działać dopiero po podpięciu oporników podciągających. Skąd te różnice ?
 • #22
  slawko_k
  Level 34  
  Na pewno w kodzie arduino masz dopisane pullupy a w bascomie nie.
  Ale to nie rozwiązuje problemu bo rezystory musza być.
  Na wewnętrznych jeżeli nawet działa to nie sa one prawidłowe wiec transmisja padnie przy małym zakłóceniu czy przedłużeniu kabli.
 • #23
  Andrzej222
  Level 2  
  Zgoda na tym etapie mnie przekonałeś Dzięki za zainteresowanie problemem