Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Proszę, dodaj wyjątek elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Przyłącze prądu - dodatkowe opłaty - jakie

stalowianin 06 Lis 2013 21:35 1278 2
 • #1 06 Lis 2013 21:35
  stalowianin
  Poziom 1  

  Witam serdecznie. Jestem na tym Forum nowicjuszem.Przeglądałem różne posty ale nie znalazłem odpowiedzi na nurtujące mnie pytania. Złożyłem do RE wniosek o wydanie warunków przyłącza energetycznego do działki budowlanej.Otrzymałem dwie decyzje jedna z warunkami przyłącza energii do celów budowlanych, druga o przyłączu prądu do budynku mieszkalnego. Po konsultacji ze znajomym elektrykiem zasugerował abym wybrał tą drugą opcje. W umowie o przyłączenie do sieci dystrybucyjnej określony został termin wykonania przyłącza przez RE oraz termin montażu układu pomiarowo rozliczeniowego.Warunkiem wykonania tego drugiego było przedłożenie w RE pozwolenia na budowę. Ze względów rodzinnych plany budowy przesuną się w czasie. Aktualnie przyłącze wraz ze skrzynka zostało wykonane kablem podziemnym i otrzymałem fakturę do opłacenia.Pracownik wydający fakturę zapytał czy mam pozwolenie na budowę, po otrzymaniu negatywnej odpowiedzi stwierdził, że w takim razie będę płacił odsetki za każdy dzień. Ponieważ w chwili odbierania faktury miałem co innego na głowie nie przyszło mi na myśl zapytać o jakie odsetki chodzi.Może ktoś wyjaśni mi bliżej tą sprawę. Drugie pytanie, posiadam na działce garaż jakie mam teraz podjąć działania w celu doprowadzenia prądu do garażu. Pozdrawiam. Adam

 • #2 07 Lis 2013 06:31
  .Jack
  Specjalista elektryk

  stalowianin napisał:
  Po konsultacji ze znajomym elektrykiem zasugerował abym wybrał tą drugą opcje

  I ma rację! Przyłącze na cele budowlane jest dużo droższe.
  stalowianin napisał:
  Warunkiem wykonania tego drugiego było przedłożenie w RE pozwolenia na budowę.

  I tu jest haczyk. ZE nie powinien przystąpić do wykonywania przyłącza bez kompletu wymaganych papierów do realizacji w/w. Trochę się pospieszyli. I kolega nie powinien płacić żadnych odsetek karnych. Tu występuje ewidentny błąd zarówno ZE jak i inwestora.
  stalowianin napisał:
  Drugie pytanie, posiadam na działce garaż jakie mam teraz podjąć działania w celu doprowadzenia prądu do garażu.

  To jest już wewnętrzna instalacja elektryczna kolegi, poza licznikiem kWh i ZE nic do tego nie ma. Garaż przecież można wybudować po podłączeniu instalacji elektrycznej do przyłącza po uzyskaniu zgody z Urzędu Gminy.

 • #3 07 Lis 2013 07:57
  kosmos99
  Poziom 33  

  Warunki przyłączenia są potrzebne do uzyskania pozwolenia na budowę i w ciągu określonego czasu od ich otrzymania należy podpisać umowę z ZE, w której jest określony termin przyłączenia i wysokość kary za przekroczenie tego terminu przez którąś ze stron. U mnie jest bodajże 0,2% dziennie. W przypadku wycofania się z tej umowy ZE obciąży inwestora wszystkimi kosztami, a są one dość znaczne.

 Szukaj w ofercie
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME