Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Sklep HeluKabel
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Phytron ZSH107-200-12,5 - silnik krokowy przerwy w mocy, frezarka CNC

06 Lis 2013 22:45 2022 7
  • Poziom 16  
    Witam
    Frezarka CNC, oś Z z ciężką głowicą ale jest przeciwwaga; silnik Phytron ZSH107-200-12,5 ; driver MSD MINI 172-70 ; Mach3 + karta Smoothstepper. Wszystko hulało przez kilkanaście programów aż nagle głowica zjechała do końca w dół, nie można jej było podnieść do góry, zmniejszyłem prędkość i na kilka razy udało się podnieść. Chwilę chodzi normalnie i nagle opada wtedy ciężko ją podnieść.Przy podnoszeniu szarpie śrubą. Lepiej "trybi" po upadku jeżeli da mu się napęd w dół a później do góry. Mechanicznie wygląda ok, ręką dałoby rade podnieść za śrubę.W czasie upadku napięcie na silniku jest. Gdzie szukać przyczyny?
    pozdrawiam
  • Sklep HeluKabel
  • Specjalista Automatyk
    Witam!
    Nie znam tego silnika ale miałem taki przypadek w silniku o uzwojeniach łączonych równolegle - uszkodziło się jedno z nich - zachowanie było podobne.
    Ewentualnie można sprawdzić mostek wyjściowy sterownika.
    Pozdrawiam.
  • Poziom 16  
    Witam
    Dzięki za zainteresowanie. Silnik rozbierałem. Nie widać uszkodzeń, na pomiarze wychodzi taka sama rezystancja dla obydwu faz. Silnik wg dokumentacji ma po dwa bieguny podłączone równolegle. Faktycznie przewody wchodzą prosto w uzwojenie. Wydaje mi się że jest 8 cewek. Jeżeli byłyby łączone to po drugiej stronie silnika,nie ma dostępu musiałbym wyjąć uzwojenie z korpusu a to już na moje warunki za dużo. Jakiego typu było uszkodzenie Twojego silnika? Zwarcie między-zwojowe, przepalenie czy może uszkodzenie izolacji?
    pozdrawiam
  • Sklep HeluKabel
  • Specjalista Automatyk
    Prozaiczna sprawa - ukruszenie końcówki przewodu jednej z cewek - spore prądy powodowały drgania przewodów przy niezbyt dokładnym ich fabrycznym umocowaniu.
    Dolutowanie i zalanie lakierem załatwiło sprawę na kilka lat.
    Tak jak pisałem sprawdź jeszcze sterownik.
    Jeżeli masz oscyloskop to dopnij do wyjść stopnia mocy i popatrz na przebiegi.
    A może to kabel prowadzący do silnika?
    Pozdrawiam.
  • Poziom 16  
    Mój oscyloskop wróci dopiero we wtorek. Tak myślałem żeby sprawdzić przebiegi na wyjściu ze sterownika ale też na wejściu. Czy istnieje taka możliwość aby sterownik który jest zasilany ale nie ma (lub ma przerwy) przebiegów sterujących na wejściu dawał taki efekt? Przy samym silniku podłączyłem na próbę diody świecące LED przez dzielniki napięcia do uzwojeń i przy posuwie oraz przy upadku świecą czyli napięcie jest. Diody podłączone równolegle ale przeciwsobnie czyli każdy impuls jest widoczny. Automatycznie wyklucza to okablowanie chyba że powstają zakłócenia w sygnale sterującym na wejściu. Mimo zakłóceń wydaje mi się że zasilany driver nawet bez sygnału sterującego nie powinien dopuścić do upuszczenia głowicy. Zaznaczam że przy bardzo wolnym posuwie głowica nie opada. Jak już będę miał oscyloskop to dam znać co mi wyszło. Dziękuję i pozdrawiam.
  • Poziom 16  
    Witam ponownie.
    Sprawdziłem przebiegi oscyloskopem analogowym. Na wyjściu drivera ok, wiadomo że przy szybszym posuwie zaczyna się szaleństwo ze względu na indukcję podłączonego silnika. Na wejściu drivera idealne. Zamieniłem ze sobą drivery dwóch osi, są identyczne. Zachowanie bez zmian. Zamieniłem również ze sobą silniki osi Y i Z są podobne. Również bez zmian. Przy kalibracji śrub kręciłem silnikiem właściwie krok po kroku i się nie zerwał.

Wydaje mi się, że głowica jest za ciężka do szybkiego posuwu w osi Z. Urywa się właściwie przy szybkim unoszeniu. Głowica na oko waży 20kg (ze zmianą narzędzi) + silnik wrzeciona z przekładnią 15kg + łoże około 15kg. Wszystko to ma przeciwwagę na łańcuchach około 25kg. Układ nie ma równowagi ale obydwoma rękoma obracając przegub śruby (fi60) można by unieść całość do góry.Przy minimalnym przyśpieszeniu można pracować bezpiecznie na prędkości 800mm/min. (F100). Frezarka pracowała wcześniej w aluminium, teraz ma pracować w drewnie. Czy możliwe jest że posuw w lini Z nie może być szybszy dla tej konfiguracji?

Mam w planie jeszcze zdjąć głowicę z łoża i ją puścić "na goło". Docelowo będzie i tak zainstalowane inne elektrowrzeciono tylko dużo lżejsze, około 8kg.
    Co o tym sądzicie?Nie mam doświadczenia w CNC więc proszę o wszelkie podpowiedzi.

Chciałbym jakoś przeliczyć siłę i prędkość tego silnika na ciężar/inercję tego kompletu, z jaką prędkością może to pracować tylko nie wiem jak się do tego zabrać. Wrzucam DTR tych silników tylko w aktualnych odmianach. Identycznych nie znalazłem. Silnik to Phytron ZSH107-200-12,5 2-M KEB z hamulcem. 12,5A , 0.18 Ohm'a. Może ktoś pomoże.

Pozdrawiam JK
  • Poziom 15  
    Witam, trafiłem na identyczny problem z opadaniem głowicy ale nie w gwałtowny sposub tylko poprzez brak kroków unoszenia. Zachcioło mi się analizować na oscyloskopie przebiegi na sterowniku silnika i na płytce optoizolacji. Najpierw puścił lut pod listwą łączenia przewodu co mogło spowodować dodatkowe impulsy podawane na sterownik. W końcowym efekcie sterownik silnika uszkodził się i nie pomogła wymiana obu układów L298 bo efekt pozostał mimo lekkiej porawy. Nie mam siły naprawiać sterownika tylko wziąłem się za budowę całkiem od nowa płytki bo mogły pójść kondensatory 2200uF lub diody Schotkiego. Wymiana ciągle układów scalonych moze powodować stałe ich uszkadzanie chociaż podmieniałem z sąsiednimi sterownikami te które są na podstawkach i nic
    wadliwego nie wykryłem. Silniki też zamieniałem na sterownikach i wina jest w elektronice. Wolne taktowanie silnika nie powodowało błędów w sterowaniu oprócz zauważalnego buczenia silnika na uszkodzonym sterowniku.
  • Poziom 16  
    Sprawdziłbym mechanikę ponieważ miałem podobny problem na końcu trasy unoszenia, okazało się że urobek blokował dojazd do krancówki bazowania i silnik przeskakiwał na biegunach.
    Wracając do mojej maszyny : zmieniłem głowicę na lekkie wrzeciono, kilka korekt napędu i pracuje teraz jak zła :-). Błędy jedynie sporadycznie się zdarzają jedynie z przyczyn mechanicznych.