Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

STAR - METEOR - strojenie UKF

07 Nov 2013 09:54 1686 1
  • Level 16  
    Trafił (a właściwie trafiły - bo dwa egzemplarze) dwa bardzo stare radia Star Meteor.

Analizując schemat:
    STAR - METEOR - strojenie UKF

widzę, że w początku dla UKF-u stosowane były inne rozwiązania niż popularny już kilka lat póżniej układ z głowicą ECC85 i p.cz 10,7Mhz i detektorem stosunkowym.
    Co więcej modele mają jeszcze dodatkowy "UKW Superteil mit EC92" - nie rozpracowałem jeszcze schematu ale zakładam, że jest to tylko wzmacniacz w.cz.

Gdzie mogę zdobyć więcej informacji na temat działania i strojenia takich układów.

Z góry dziękuję i pozdrawiam,

Wojtek
    Czy Twoje urządzenia IoT są bezpieczne? [Webinar 22.06.2021, g.9.00]. Zarejestruj się za darmo
  • Level 32  
    Masz tutaj mieszacz iloczynowy na triodzie-heksodzie ECH42, który działa wg tej samej zasady na zarówno na zakresach AM, jak i UKF FM. Oczywiście, z racji powyższego czułość ograniczona szumami będzie kiepska, zwłaszcza przy pracy bez triodowego wzmacniacza w.cz. Demdulator FM pracuje na zboczu krzywej rezonansu, i od demodulatora AM na tej samej diodzie lampy EAF42 róźni się tylko odstrojeniem końcowego obwodu p.cz. FM od częstotliwości roboczej. Obwody p.cz. FM wyglądają na schemacie jak gołe cewki, bowiem całą pojemność wnoszą do obwodów rezonansowych lampy oraz montaż. Z racji zaangażowania heksody lampy ECH42 w mieszaczu FM jest tylko jeden stopień p.cz. FM, a nie dwa jak to miały najpospolitsze w pełni ukształtowane odbiorniki AM/FM.
    W roli stopnia napięciowego w.cz. użyto triod z oka magicznego EM4, w połączenie równoległym dla składowej zmiennej. Wymaga to takiego stłumienia sygnału stałoprądowego, aby nie dochodzilo do ich zatykania przy silnym sygnale odbieranym, co groziłoby zniekształceniami nieliniowymi, a nawet zanikiem odbioru.
    Sam jestem ciekaw jak urządzenie do tego stopnia niedoskonałe, choćby w porównaniu radiami zawierającymi najstarszy pełnowartościowy zestaw lamp (ECC81, ECH81, EF85, EABC80, EL84) - będzie działało w praktyce.