Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Potrzebuję porady co wybrać

inspire1 07 Lis 2013 23:38 1500 10
  • #1 07 Lis 2013 23:38
    inspire1
    Poziom 12  

Witam,
    Od razu napiszę nie bić za pytania, dopiero raczkuje w temacie. Jak nie ten dział to przenieść, nie kasować!
    Przekopałem trochę forum ale nie znalazłem odpowiedzi.
    Chcę oprzeć układ na Atmedze32, miała by ona:
    - obsługiwać LCD
    - pokazywać temp z 3 czujników DS1820
    - pokazywać "dane" z 3 innych czujników
    - czytać dane z kolejnego czujnika i wg. tych sterować siłownikiem
    - 3 przyciski
    - buzzer/głośniczek jak zwał tak zwał

Da radę ogarnąć to wszystko na atmedze? Dopiero zaczynam zagłębiać się w temat. Od strony softu myślę że nie będzie problemu bo język C znam i już potrzebne apki mam. Książki właśnie pobieram i teraz została tylko kwestia HW.

Programator

Code:
    http://allegro.pl/programator-usbasp-avr-atmel-isp-podstawka-tasma-i3627273236.html
    tego typu wystarczy? Musi być na USB bo mam laptopa i nie posiadam portu LPT.

0 10
  • Pomocny post
    #2 08 Lis 2013 00:28
    laki_17
    Poziom 17  

Jeśli chodzi o ATMEGE32 to moim zdaniem jest ona wystarczająca w zupełności do takiego projektu. Nie wiem na ile będziesz zawierał tam skomplikowane algorytmy ale przy jakiś podstawowych funkach przypisanych do tych czujników, wyświetlaczu LCD 2x16 (zakładam że o taki chodziło) i tych 'niewiadomych' czujnikach to zmieściłbyś to na ATMEGA8. Przy trochę rozszerzonym programie spokojnie by Ci wystarczyła ATMEGA16. Twoje pytanie brzmiało dokładnie tak: "Da radę ogarnąć to wszystko na atmedze?" także może chodziło Ci również o to czy rdzeń AVR wyrobi się z tym wszystkim. To również zależy od tych algorytmów, które chcesz implementować. Ale na takiej atmedze dość poważne projekty można również zrobić.
    Jeśli chodzi o programator to wystarczyłby nawet taki najprostszy USBasp do zaprogramowania tej atmegi.

0
  • Pomocny post
    #3 08 Lis 2013 01:00
    dondu
    Moderator Mikrokontrolery Projektowanie

Witaj.

inspire1 napisał:
    Da radę ogarnąć to wszystko na atmedze?

Zobacz co potrafi mniejsza od niego ATmega88 (prawie to samo co ATmega8):

Link

Generuje wszystko łącznie z sygnałem wideo i dźwiękiem :)
    To kwestia poprawnego podziału zadań i wykorzystania wewnętrznych układów oraz przerwań.

Szczegóły: http://www.linusakesson.net/scene/craft/

0
  • #4 08 Lis 2013 01:24
    inspire1
    Poziom 12  

To na YT widziałem :P
    A co do algorytmów, może nie będą jakoś mocno skomplikowane ale o ile wiem jeden z czujników wysyła 4 albo więcej impulsów/sekunde więc chciałbym aby atmega nadążyła stąd wybór 32, różnica w cenie niewielka, a jest sporo mocniejsza.

Co do LCD właśnie myślałem nie o 2x16 bo chcę to zaadoptować do samochodu i myślałem o czymś raczej bardziej kwadratowym, tzn. Takim

0
  • #5 08 Lis 2013 01:49
    dondu

W Twoim przypadku mikrokontroler ATmega8, 16 czy 32 będzie wykorzystany w zakresie mocy obliczeniowej w "Π razy oko" zaledwie 0,1%.
    W zakresie pamięci - wszystko zależy jak piszesz programy i w jakim języku.
    Moim zdaniem ATmega8 wystarczy, jeżeli zrobisz bilans potrzebnych pinów.

0
  • #6 08 Lis 2013 01:56
    inspire1
    Poziom 12  

Ok, wezmę i 8 i 32 bo to tylko są opcje które napewno chcę zrobić a może coś jeszcze wyjdzie "w praniu" stąd będę miał na zapas.

Jeszcze tylko muszę "rozkminić" jakie dodatkowo rzeczy będą mi potrzebne żeby nie zamawiać po jednej sztuce tego co będzie mi potrzebne...

0
  • #7 08 Lis 2013 01:58
    dondu

To dobra strategia :)
    Powinieneś opracować wstępny schemat, który pozwoli Ci na opracowanie bilansu pinów.

0
  • #8 08 Lis 2013 09:03
    PiotrPitucha
    Poziom 33  

Witam
    Zamiast Atmega8 rozważ Atmega168 lub Atmega88.
    Dostaniesz troszkę więcej możliwości, ponadto te procesory występują w wersji P i wersji V idealnej do zasilania bateryjnego.
    Pozdrawiam

0
  • #9 08 Lis 2013 12:02
    inspire1
    Poziom 12  

dondu napisał:

To dobra strategia
    Powinieneś opracować wstępny schemat, który pozwoli Ci na opracowanie bilansu pinów.

Właśnie zaczynam rozrysowywać schemat, są do tego jakieś programy? Czy muszę na kartce albo Paintcie mazać..
    PiotrPitucha napisał:

Witam
    Zamiast Atmega8 rozważ Atmega168 lub Atmega88.
    Dostaniesz troszkę więcej możliwości, ponadto te procesory występują w wersji P i wersji V idealnej do zasilania bateryjnego.
    Pozdrawiam

Docelowo będzie to zasilane z samochodu gdzie napięcie jest 12-14.4V, ale myśle o stabilizatorze 78s05 i układ będzie chodził na 5V.

Ale ciągle mi chodzi po głowie ATmega32A i dwie ATmega8.

Jest jakiś sklep gdzie zamówiłbym to wszystko albo większość w normalnych cenach?
    Bo jak tu znajdę tani programator to reszta droga albo na odwrót LCD, uC tanie a programatory po 60zł+...

0
  • #10 08 Lis 2013 12:24
    PiotrPitucha
    Poziom 33  

Witam
    Chyba z wyjątkiem programatora wszystko kupisz u Piekarza lub w TME.
    Atmega88 i Atmega168 są zgodne pinowo z Atmega8 dlatego je polecam, w 168 masz więcej pamięci, nie ma sensu ćwiczyć na czym innym, jak w układzie testowym zmieścisz się to wtedy docelowy możesz wgrać w Atmega8 :)
    Na start możesz też kupić gotowca do ćwiczeń, ostatnio natknąłem się na gotowca dedykowanego do jakiejś gry, na płytce Atmega8, LCD 2x8 w Niemczech poniżej 8€ a wysyłka jakieś grosze.
    Pozdrawiam

0
  • #11 08 Lis 2013 12:42
    dondu

inspire1 napisał:
    Właśnie zaczynam rozrysowywać schemat, są do tego jakieś programy? Czy muszę na kartce albo Paintcie mazać..

http://mikrokontrolery.blogspot.com/2011/04/kicad-projektowanie-schematow-i-pytek.html
    http://mikrokontrolery.blogspot.com/2011/04/jak-projektowac-czytelne-schematy.html

Na pozostałe pytania znajdziesz odpowiedź, klikając Spis treści na powyższej stronie.
    Dużo czytaj :)

0