Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Whirpool AWE6416 - Pierze lecz nie wiruje, wcześniej nie brała wody

kukkrzy 08 Lis 2013 19:07 1551 6
  • #1 08 Lis 2013 19:07
    kukkrzy
    Poziom 9  

Witam wszystkich
    Mam pralkę Whirpool model AWE6416. Pracuje bezawaryjnie kilka lat. Wczoraj zaczęły się z nią dziać jakieś dziwne rzeczy. Na początku nie chciała brać wody. Po jej potrząśnięciu pralką, wyłączeniu z gniazdka i ponownym włączeniu (naprawa mojej żony) zaczęła prać na ustawianym programie, ale nie wypompowuje wody , ani nie wiruje. Słychać pyknięcie programatora po cyklu prania, potem następne pyknięcie, ale nic się z praniem dalej nie dzieje. Pracuje tylko jak dawna Frania - tylko kręci :D . Nawet jak się ustawi samo wirowanie, też nie wiruje.
    Nie zapalają się żadne kontrolki serwisowe. Na moje wyczucie to uszkodzony programator, ale pewności nie mam. Czy drogie są takie programatoryi ewentualnie jaki typ :?:
    Szukałem już informacji na temat tej pralki na forum i w internecie dla podobnego problemu, ale bez powodzenia. Dodatkowo mam takie utrudnienie, że ja leżę w szpitalu, a moja żona "małotechniczna" z pralką jest w domu.
    Jeśli ktoś ma jakieś doświadczenia z tą pralką, jej schemat, czy wie cokolwiek na powyższy temat, to proszę o pomoc.
    Zapewne będzie trzeba ingerować w pralkę ale może do wyjścia ze szpitala przygotuję się do tej naprawy :D

0 6
  • #2 08 Lis 2013 19:19
    Piotrunio32
    Poziom 10  

Witam,

Może pytanie banalne ale czy sprawdził Pan filtr wypustowy wody oraz wąż który doprowadza wodę chodzi mi o sitko które czasami się zabija kamieniem i prochami.

Pozdrawiam

0
  • #3 08 Lis 2013 19:49
    kukkrzy
    Poziom 9  

Nie sprawdziłem, bo jak napisałem wcześniej leżę w szpitalu. Postaram się znaleźć kogoś, kto to sprawdzi filtr na wypuście wody i sitko na zasilaniu wodnymi napiszę o tym.
    Jednak ja na to bym nie stawiał, bo wcześniej nie chciała w ogóle pobierać wody. Dopiero po trząśnięciu pralką zaczęła brać wodę. Poza tym gdyby miała pralka wypompowywać wodę, to słychać byłoby pracę pompki, a tego dźwięku nie ma.

Pozdrawiam i dziękuję za ten post i ewentualnie następne.

0
  • #4 09 Lis 2013 15:10
    kukkrzy
    Poziom 9  

Sitko na zasilaniu wodnym oraz filtr na wypływie wody z pralki są czyste jak łza.
    Nie jest to więc przyczyną kaprysu w pracy pralki, choć doczytałem się w instrukcjach,że jeśli pralka nie wypompuje wody to w jakiś sposób blokowana jest dalsza część programu prania. Także zanieczyszczony filtr mógłby być potencjalną przyczyną.
    Proszę więc o dalsze rady, czy spostrzeżenia.

0
  • #5 09 Lis 2013 23:39
    zhudomel
    Specjalista AGD

kukkrzy napisał:
    słychać byłoby pracę pompki, a tego dźwięku nie ma.
    Więc trzeba sprawdzić pompę.

0
  • #6 31 Gru 2013 16:19
    kukkrzy
    Poziom 9  

Po powrocie ze szpitala zrobiłem oględziny zewnętrzne pralki, sprawdziłem osobiście filtry (dopływ i odpływ wody) - były czyste. Próbowałem ustalić co żonie strzeliło, że pralka przestała prać. Nic konkretnego się nie dowiedziałem - Pani żona jest atechniczna :) Włączyłem więc pralkę pod prąd i odkręciłem zawór dopływu wody. Zacząłem sprawdzanie funkcji prania na sucho - bez wsadu. Pranie na 30* działało bez zarzutu łącznie z grzaniem wody. Włączyłem pauzę i spróbowałem funkcję odpompowania wody. Poszło bez żadnych problemów. Potem sprawdziłem funkcję wirowania. Wszystko działało "jak w książce pisze".
    Nie miałem czego się czepić, więc zadysponowałem normalne pranie.
    Od tamtej pory zrobione zostało 7 różnych prań i wszystko działa , pierze i wiruje jak należy.
    Licho wie co pod moją nieobecność w domu stało się z tą pralką i co strzeliło, a potem nie chciało brać wody, a następnie jej wyrzucać w odpływ.
    Może to coś z elektroniką, a strzał, to może jakiś niewielki twardy przedmiocik w bębnie podczas prania ...
    Nie będę wymyślał i teoretyzował - ważne że pierze :D
    A może to jakaś na pierwszy rzut oka błaha oznaka, która po jakimś czasie może przerodzić się w poważną awarię ???? Nie mam zielonego pojęcia :cry:
    Może ktoś praktykujący lub naprawiający pralki spotkał się z takim przypadkiem, to proszę o info.
    Nie zamykam więc na razie tematu i czekam na opinie praktyków. :arrow:

0
  • #7 01 Sty 2014 12:34
    skryn
    Admin grupy AGD

kukkrzy napisał:

Od tamtej pory zrobione zostało 7 różnych prań i wszystko działa , pierze i wiruje jak należy.

Tak więc pralka jest sprawna. A diabeł tkwi w szczegółach.
    Być może prądu w gniazdku zabrakło. A być może wodociągi miały awarię.
    Licho wie... :)

0