Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Testo
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Diora WS354 - Charczy na obu kanałach, niski prąd spoczynkowy.

08 Lis 2013 19:26 2127 6
  • Poziom 10  
    Witam!
    Trafiła mi się Diora WS354, a dokładniej WS350. Jeden kanał na BD911/BD912 grał, nie sprawdzałem jak głośno. Drugi na BDP395/BDP396 już nie. Niewiele myśląc przestawiłem multimetr na zwarcie i wszystkie 5 tranzystorów przy radiatorze okazały się być spalonymi. Wstawiłem nowe stosując BD911/BD912.
    Wymieniłem także tranzystory BC237 (T705, T706) na BC547C oraz potencjometry głośności i balansu.
    Pierwszy schodek pokazał się przy regulacji prądu spoczynkowego. Napięcie między końcami rezystorów emiterowych na kanale, gdzie już były wstawione BD911/BD912 było OK - wyregulowane na 30mV. Na tym drugim, gdzie wymieniałem musiałem ustawić potencjometr w maksymalnym położeniu, aby uzyskać około 24,5mV. Wyrównałem więc i drugi kanał tak samo dla równowagi.
    Problem pokazuje się kiedy dochodzę do połowy głośności - zaczyna trzeszczeć, charczeć na obu kanałach. Nie wiele myśląc wymieniłem kondensator 2x4700uF na dwa osobne o tych samych wartościach. Charczenie nie ustąpiło pomimo, że napięcia +/- 33,7 są w porządku. Diody prostownicze to 1N5401.
    Wzmacniacz dławi się niezależnie od tego, z którego wejścia korzysta i niezależnie od pozycji klawiszy KONTUR oraz KOREKTOR.
    Powymieniałem wszystkie elektrolity z wyjątkiem tych przy wejściu 2,2uF (C119,C120). Jak ustawię na tym jednym kanale, gdzie jest to możliwe 30mV to i tak charczy.
    Problemu nie ma przy słuchawkach. Odpinałem także wskaźniki LED.
  • Testo
  • Specjalista AGD
    Najpierw trzeba naprawić końcówki mocy aby nie charczały potem można ustawiać prąd spoczynkowy.
    remek1983 napisał:
    Nie wiele myśląc wymieniłem kondensator 2x4700uF
    Pewnie niepotrzebnie porównuje się napięcie + i - jak są identycznie to kondensator jest dobry
    remek1983 napisał:
    Powymieniałem wszystkie elektrolity z wyjątkiem tych przy wejściu 2,2uF (C119,C120)
    Też pewnie niepotrzebnie kondensatory raczej nigdy nie powodują charczenia. Pewnie masz przerwy w obrębie końcówek mocy (spalony opór przerwa itd.) i dlatego ci charczy.
  • Testo
  • Poziom 15  
    Co do charczenia - połowa głośności - połowa skali na potencjometrze, czy faktycznie około połowy mocy znamionowej? Jakie wskazanie mniej więcej na wskaźniku? Impedancja kolumn na pewno 8ohm?

Niemożność ustawienia większego prądu spoczynkowego - skręć potencjometr regulacji prądu w pozycję środkową, w obu kanałach, przygotuj schemat, omomierz i sprawdzaj przede wszystkim rezystory w niesprawnym kanale, następnie półprzewodniki (możesz też porównywać z drugim kanałem).
  • Poziom 10  
    elektronik89 napisał:
    Co do charczenia - połowa głośności - połowa skali na potencjometrze, czy faktycznie około połowy mocy znamionowej? Jakie wskazanie mniej więcej na wskaźniku?

Około 4 na 8-stopniowej skali.
    elektronik89 napisał:
    Impedancja kolumn na pewno 8ohm?

Kolumny sprawne - na co dzień używane przy AT9100, mogę na nich szaleć.
    elektronik89 napisał:
    Niemożność ustawienia większego prądu spoczynkowego - skręć potencjometr regulacji prądu w pozycję środkową, w obu kanałach,

Tak ustawiłem po wymianie końcówek - w pozycji środkowej na obu kanałach między końcami rezystorów emiterowych mam po około 5mV.
    I jeszcze coś. Przed chwilą zmierzyłem napięcie pomiędzy emiterami BD911/912 na obu kanałach. Na kanale gdzie wymieniałem tranzystory między masą emiterem BD911 jest niewiele ponad 2V. Na kanale, gdzie wcześniej ktoś już wymieniał te tranzystory między emiterem BD911 a masą jest około 26mV.
  • Poziom 15  
    Kolejny powód do sprawdzenia wartości rezystorów w stopniu sterującym, zarówno w części znajdującej się na głównej płycie wzmacniacza jak i tej montowanej na złączu. Napięcie między emiterem a masą to w przybliżeniu napięcie na wyjściu wzmacniacza, kilkadziesiąt mV (przy braku wysterowania) jest dopuszczalne i normalne, jednak 2V to zdecydowanie za dużo. Jeżeli dobrze myślę - po włączeniu wzmacniacza, na kanale na którym jest napięcie około 2V, membrana głośnika niskotonowego jest lekko wypchnięta lub wciągnięta.
    Przede wszystkim sprawdź rezystory R501, R502 (33kOhm) i R709, R710 (18kOhm). Sam ostatnio naprawiałem WS354 w którym R709 był rozwarciem, co dało w efekcie na wyjściu ujemne napięcie zasilania, na szczęście nie podłączałem obciążenia i końcówki (oryginalne nadal) przeżyły.

Sprawdź rezystory, które podałem, no i najlepiej całą resztę również - nie jest ich w sumie dużo.

Pytając o wskazanie, miałem na myśli wskaźnik mocy wyjściowej (LED)
  • Poziom 10  
    Podejrzewam jeszcze, że wymieniany BD911 był trafiony. Przypalił się dziś rezystor 100Ohm. Rezystancja między nóżkami baza-emiter ma 3,6 MOhm (mierzone w ukadzie), a na pozostałych BD911/912 95 Ohm.
    Jest możliwość, że jak "wstawał" przy większej głośności to powodował zakłócenia na drugim kanale? Zasilanie mają wspólne.

Dodano po 4 [godziny] 2 [minuty]:

Problem rozwiązany! Powodem zniekształceń były przerwy na ścieżkach o czym świadczyła nawet sama rezystancja BD911 między bazą a emiterem - pomiar 3,6MOhm odnosił się do wnętrza tranzystora, a nie do równolegle podpiętego rezystora 100 OHm. Po poprawie ścieżek bez problemu udało się wyregulować wzmacniacz - położenie potencjometru jest takie same na obydwu kanałach. Wzmacniacz gra świetnie.
    Jeszcze tak na szybko. Czy zamiast BD911/BD912, które często okazują się być podrabianymi można zamiennie dawać większe gabarytowo TIP2955 oraz TIP3055? Wygląda na to, że parametry są identyczne. Cena też bez znaczącej różnicy.
  • Poziom 15  
    Jeżeli zmieszczą się na radiatorze i dobierzesz sztuki o podobnym wzmocnieniu jak wstawione oryginalnie (katalogowo mają nieco inne wzmocnienia, zwłaszcza dla małych prądów) to możesz. Tyle, że te TIP'y też mogą być podrabiane. Jeżeli w sumie jest na tranzystorze logo ST i metalowa część obudowy nie jest dziwnie cienka to jest to raczej oryginał.