Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Linksys WAG54G2 / WAG54GS - Netia na łączach TP brak synchronizacji DSL

weronikam 08 Nov 2013 21:37 1680 6
 • #1
  weronikam
  Level 2  
  Witam,
  Posiadam internet od firmy Netia na łączach TPSA (przedtem była Neostrada) i od paru tygodni pojawiły się duże problemy. Internet działa jako tako w godzinach najmniejszego ruchu w sieci czyli w nocy oraz 7-12 a potem zaczynają się problemy Posiadam dwa routery od Linksysa a mianowicie WAG54G2 oraz starszy WAG54GS. Oba od około godziny 14-15 do 22-23 gubią całkowicie synchronizację DSL z centralą lub zrzucają prędkość do śmiesznych prędkości typu DSL Upstream Rate: 60800 bps DSL Downstream Rate: 195200 bps. Oczywiście w tym momencie router nie laczy sie juz z siecia. Rouery skonfigurowane są poprawnie czyli PPPoA, VC-MUX, VPI 0 VCI 35 i modulacja ustawionna na Multimode. Parametry łącza:
  Down up
  DSL Noise Margin: 6 dB 7.0 dB
  DSL Attenuation: 31.5 dB 30.0 dB
  DSL Transmit Power: 6.9 dBm 12.1 dBm
  Dodam tylko, ze internet czasami dziala z normalna predkoscia czyli 10mbit/1mbit ale nawet wtedy rozlacza sie co 20-30 min. Co moze byc problemem?
 • #2
  andk1eltd
  Level 36  
  Router pracuje na parametrach granicznych i w momentach dużego ruchu w sieci pada. Niepokojąca jest wartość tłumienia up do down - przy 32dB down tłumienie up powinno być co najmniej 10dB niższe. Czy oba routery podłączasz na tym samym zasilaczu? Wydaje mi się, że to pierwszy podejrzany. Podmień na cokolwiek innego - najlepiej transformatorowy - 12V i wydajność prądowa minimum 1A, czym więcej tym lepiej. Porównaj wtedy statystyki.
 • #3
  bogiebog
  Level 43  
  W czasie zrywania, podnieś słuchawkę telefonu, wybierz "2" aby wyłączyć sygnał zgłoszenia, czy słyszysz trzaski i szumy ? tak ? to zgłaszaj uszkodzenie lini telefonicznej (nie neostrady), szumy i trzaski na lini, Załóż konto online orange i tam jest formularz do zgłaszania uszkodzeń sieci.

  Filtry na telefon masz poprawnie zainstalowane ?
 • #4
  andk1eltd
  Level 36  
  Quote:
  Posiadam internet od firmy Netia na łączach TPSA

  Jakby co to niestety trzeba przejść "drogę przez mękę" i zgłaszać do Netii licząc, że nie będzie starać się "naprawiać" sama (Netia) tylko prześle do właściciela sieci czyli orange.
 • #5
  weronikam
  Level 2  
  Po wymianie zasilacza predkosc synchronizacji znacznie podskoczyla:
  Quote:
  DSL Status: Showtime
  DSL Mode: G.Dmt
  DSL Channel: 64
  DSL Upstream Rate: 1024000
  DSL Downstream Rate: 7616000

  Down up
  DSL Noise Margin: 11 dB 7.5 dB
  DSL Attenuation: 11.0 dB 15.0 dB
  DSL Transmit Power: 7.8 dBm 12.4 dBm

  ale internet nadal dziala tragicznie. Na 50 wyslanych w swiat pingow wraca 20-30% a predkosc pobierania plikow to 40-50 kb/s do momentu zerwania polaczenia ktore nastepuje po 2-3 minutach.
  pozdrawiam
 • Helpful post
  #6
  andk1eltd
  Level 36  
  No i masz maksa dla Gdmt.
  Sytuacja wygląda teraz na przeciążenie od strony operatora ale dla pewności i spokoju sumienia :D zapisz gdzieś konfigurację i dane do logowania, zresetuj router "do fabryki" i skonfiguruj ponownie. Jeżeli nic to nie da to pozostaje dzwonienie na infolinię. Jeśli pomogą to pomogą - jeśli nie (przeciążenie) to przynajmniej zwrócą pieniądze.
 • #7
  weronikam
  Level 2  
  Jeden z routerow byl czyszczony i ma w sobie tylko dane do logowania zmienione a problem nadal wystepuje. Dodam jeszcze, ze w godzinach o mniejszym ruchu DSL MODE wskakuje na ADSL2+ a gdy zaczynaja sie powazniejsze problemy z internetem wraca wlasnie do Gdmt.