Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Trilux TAP1447T przestał działać. Spalony bezpiecznik 4A i 230V.

nietophez 20 Mar 2005 16:48 4961 32
  • #1 20 Mar 2005 16:48
    nietophez
    Poziom 16  

Witam

Mam taki mały problem z w/w telewizorkiem. Problem polega na tym, iż ni z tąd ni z owąd sprzet przestał działać.
    Rozkreciłem go i wywnioskowalem ze padniety jest bezpiecznik, na którym wyczytałem iz jest on na 4A i na 230V. W celach testowych miałem pod ręką jakos bezpiecznik 3,15A wiec pomyslałem że w przypadku większego prądu najwyzej pyknie lekko i bezpiecznik do wymiany, albo bedzie działać bo mniejsze prądy lecą. Jak sie okazało po załączeniu sprzętu do pradu jeb** dość ostro ;) błysk, trzask, prask, lekko przyśmierdło i bezpiecznik (w sumie to trudno nazwać tego co zostało bezpiecznikiem ;)) caly czarny w środku (moja teoria o małym pyknięciu lub mniejszym pradzie chyba się nie sprawdziła);) Możliwe że jakis element wywołuje zwarcie, ale tego to juz nie wiem.

Jak ktoś coś wywnioskuje po tym opisie to będę bardzo wdzieczny za pomoc. Bardzo bym również prosił o napisanie jaki tam dokładnie ma być bezpiecznik, oraz jak ktoś posiada to o instrukcje serwisową do tego sprzętu. Napisałem co prawda do serwisu triluxa, ale nie wiem czy sie ze mna podzielą schematem i odrobina wiedzy.

Pozdrawiam

0 29
  • Pomocny post
    #2 20 Mar 2005 16:57
    DiZMar
    Poziom 43  

Uszkozony (zwarty) masz prawdopodobnie mostek prostowniczy lub pozystor ewentualnie tranzystor kluczujacy przetwornicy. Ustera do wykrycia omomierzm bez załączania do sieci. Na początek wyjmi wtyczke z gniazdka sieciowego. Wyjmij wtyk cewek rozmagnesowujących, włącz isostat sieciowy i zmierz omomierzem na zakresie najniższym między bolcami wtyczki sieciowej i podaj wynik pomiaru. A ja szperam za schematem. Jak znajdę schemat to podam wg numeracji elementów na płycie.

0
  • Pomocny post
    #3 20 Mar 2005 17:01
    Danieloos
    Poziom 25  

Sprawdz układ gretza na początek i pozystor masz zwarcie na samym początku.

0
  • #4 20 Mar 2005 17:04
    jasiek2010
    Poziom 25  

Witam, nie sądzę byś dostał cokolwiek z serwisu,ale jeśli chodzi o takie zwarcie to może być ono spowodowane kilkoma uszkodzonymi elementami,np w pierwszej kolejności sprawdź mostek prostowniczy ,
    dalej tranzystor w zasilaczu ,bo być może to on robi,ale musi być tego przyczyna,jeśli chodzi o bezpiecznik to jeśli na płycie niema jego wartości to najczęściej się spotyka właśnie 3,15A , ale żeby ich zbyt dużo nie przepalać to za bezpiecznik wstaw żarówkę i odłącz cewki rozmagnesowania kineskopu,jak znajdziesz przyczynę zwarcia zarówka bedzie przygasać, jeśli nie ,czyli jeśli będzie się jasno świecić tzn jest zwarcie,więc szukaj tylko po str. pierwotnej.Pozdrawiam
    PS. Ja to czytałem o 17, w tym czasie nie było jeszcze żadnej odpowiedzi,
    skąd te opóźnienie? w przeciwnym razie nie pisałbym już którejś powtórzonej odpowiedzi a tak to wygląda!

0
  • #5 20 Mar 2005 17:24
    nietophez
    Poziom 16  

Dzieki za szybka odpowiedź, jestem technikiem telekomunikacji, a elektronika to tak bardziej hobbystycznie i nie mam doświadczenia wielkiego z TV więc teraz pytanie ;)
    Isostat sieciowy - to chodzi chyba o włącznik TV taki długi z paroma nóżkami bo innego raczej nie widze ;)
    A jesli chodzi o cewki rozmagnesowujace to nie mam pojecia które to są, dlatego bardzo prosze o pomoc w lokalizacji ;)

0
  • #6 20 Mar 2005 17:33
    DiZMar
    Poziom 43  

Cewki rozmagnesowujące są dookoła kineskopu wewnątrz TV i od nich przewód zakończony 2 pinowym wtykiem. Isostat sieciowy to włącznik główny TV czyli ten którym załączamy ręcznie TV do sieci. Przed pomiarem załóż bezpiecznik niekoniecznie o wartosci nominalnej.

0
  • #7 20 Mar 2005 18:00
    nietophez
    Poziom 16  

No to sprawa ma się tak.

Rozebrałem sprzeta i oglądnąłem raz jeszcze, cewki znalazłem bez problemu wszystko na płytce jest napisane i namalowane. Przy bezpieczniku jest 4AH 230V Pomiar wykonałem i wyszło mi 45 Ohm na bolcach, a po ponownym podłączeniu cewek wartość się nie zmieniła praktycznie.
    Ale tu ciekawostka. Przyuważyłem iz jeden z elementów jest z jednej ztrony czarny (spalony) nie mam schematu i trudno mi to specyzowac co to jest ale wyglada jak walec z plastikowa obudowa. Znajduje sie tuż obok gniazda zewnetrznego zasilania które łączy zewnetrzny kabel z płytka, a na górze ma napisane takie symbole:

96724
    BC0374R

Jak ktoś się doszuka schematu to prosze o podrzucenie przyda się do precyzowania wypowiedzi.

0
  • #8 20 Mar 2005 18:03
    jasiek2010
    Poziom 25  

Albo warystor albo pozystor ,ile ma nóżek?

0
  • #9 20 Mar 2005 18:05
    DiZMar
    Poziom 43  

Ten element to pozystor. Wylutuj go i zmierz na wtyczce. Jeżeli dalej 45 om to padniety mostek prostowniczy lub jedna z diód w zależnosci od wykonania prostownika. Schematu ani widu ani słychu. Popatrz na płytę. Może napisany jest symbol chassis.

0
  • #10 20 Mar 2005 19:44
    nietophez
    Poziom 16  

No to tak wylutowałem element i wygląda on tak jak na zdjęciach ponizej. Po wylutowaniu, na bolcach jest "0" czyli po wyciągnięciu tego elementu układ jest rozwarty. Element ma 3 nóżki. Dwie są symetrycznie do siebie, a trzecia na środku na przeciwległej scianie. Pod elementem na płytce czarno od spalenizny a że był pewien rozrzut to od strony "wybuchu" elementy sa okopcone lekko (wtyczka i gniazdko). Po zmierzeniu elementu omomierzem wyszło iz na jednej z nóżek w połączeniu z noga centralnie położona jest 37 ohm a na drugiej w połączeniu z centralna jest 0

0
  • #11 20 Mar 2005 19:55
    DiZMar
    Poziom 43  

nietophez napisał:
    ... Po wylutowaniu, na bolcach jest "0" czyli po wyciągnięciu tego elementu układ jest rozwarty...

Jeżeli układ rozwarty to nie "0" tylko nieskończoność (gwoli ścisłości).
    Masz więc usterkę. Tego elementu (a jest to pozystor) już nie wlutowuj. Możesz TV podłaczyć do sieci bez niego i powinien działać. Jedynym mankamentem jaki może wystąpić (chociaż niekoniecznie) to plamy na ekranie. Ustąpią one gdy kupisz nowy pozystor niekoniecznie identyczny i go wlutujesz.

0
  • #12 20 Mar 2005 20:15
    nietophez
    Poziom 16  

Aha a takie jeszcze jedno pytanie. Czy może być jeszcze inne źródło awarii, gdyż nie jestem pewien czy ten pozystor nie poszedł po zmianie bezpiecznika i czy to nie jest usterka z numerem 2. Bo na początku TV po prostu przestał działać a po zmianie bezpiecznika wywaliło dość ładnie i nie wiem czy ten wspaniały błysk to poszedł ponownie z tego pozystora czy z bezpiecznika.

0
  • Pomocny post
    #13 20 Mar 2005 20:21
    DiZMar
    Poziom 43  

Bezpiecznik może paść z powodu zwartego pozystora. Nie ma w TV takiej możliwej przyczyny aby z jej powodu padł pozystor. Więc z powodu wstawienia nowego bezpiecznika nie padł pozystor. Wstaw bezpiecznik 2-3,15A a TV będziesz dzisiaj oglądał. Z nowym pozystorem załóż bezpiecznik taki jaki napisane na płycie. Mogą być plamy jak napisałem wyżej ale to nieszkodliwe. Powodzenia.

0
  • #14 23 Mar 2005 16:39
    nietophez
    Poziom 16  

Witam ponownie

Bylem w sklepiku dziś i kupiłem 2 pozystorki i takie mam pytanko bo jeden jest identyczny jeśli chodzi o obudowe, ale posiada inny numerek. Ten który się spalił to jest 96724 a nowy ma numerek 96726, nie jestem pewien czy mozna zastosowac cos takiego. Pewnie tak ale wole sie upewić. Posiadam jeszcze jeden model który jest w sześciennej obudowie i ma dziwne numery 36M270. Nie posiadam niestety katalogu takich elementów i nie wiem czym sie od siebie różnia te pozystory. Będe wdzieczny jak ktoś powie mi coś na ich temat, oraz podpowie mi którego uzyć w zamian za spalonego 96724.

0
  • #15 23 Mar 2005 16:54
    DiZMar
    Poziom 43  

Nadadzą się zapewne oba ale wstaw tego 96726. Jako takiego katalogupozystorów to ja nie widziałem chociaż być może, że jest.

0
  • #16 23 Mar 2005 21:03
    nietophez
    Poziom 16  

No i ponownie problemik jest zmieniłem tego pozystorka ale jak tylko podłanczam wszystko to jest nagle wielki błysk i bezpiecznik lezy spalony z serwisu dowiedziałem sie że powinien tam być 3,15A ale 4A też ładnie się sfajcyły. W takim wypadku wniosek jest taki, ze cos jeszcze musiało być zepsute i to cos spaliło mi bezpiecznik a ja potem podłączyłem układ ze spalonym bezpiecznikiem i poszedł mi pozystor, pozystor wymieniony ale jestem spowrotem w punkcie początkowym.
    Myśle jeszcze nad taką wersja iz standardowo załozony był bezpiecznik ceramiczny czyli z takim wypełnieniem, a teraz zakładam zwykłe bezpieczniki drutowe czyli z takim drucikiem w środku i moze to jest przez to spowodowane choc wątpie.

0
  • #17 23 Mar 2005 21:49
    DiZMar
    Poziom 43  

Wyjmij wtyczke z gniazdka sieciowego i wtyk cewek rozmagnesowujacych i wylutuj pozystor. Włóż bezpiecznik. Włącz wlącznik główny i zmierz co jest na wtyczce sieciowej omomierzem w obie strony na różnych zakresach. Podaj wyniki.

0
  • #18 23 Mar 2005 22:05
    nietophez
    Poziom 16  

po załadowaniu nowego bezpiecznika to mam bez pozystora ok 16 Ohm

0
  • #19 24 Mar 2005 10:43
    DiZMar
    Poziom 43  

Wcześniej

nietophez napisał:
    No to tak wylutowałem element i wygląda on tak jak na zdjęciach ponizej. Po wylutowaniu, na bolcach jest "0" czyli po wyciągnięciu tego elementu układ jest rozwarty...

Czyli to nie była prawda, bo teraz
    nietophez napisał:
    po załadowaniu nowego bezpiecznika to mam bez pozystora ok 16 Ohm

Masz jeszcze zwarcie w układzie. Może diody w mostku lub kondesatorki przy nich ok. kilka nF.

0
  • #20 24 Mar 2005 12:27
    nietophez
    Poziom 16  

To ide ide poszukam tych diodek i je wymienie a te kondensatorki to mają byc koło tego mostak czy gdzie ??

0
  • #21 24 Mar 2005 12:39
    DiZMar
    Poziom 43  

Powinieneś uszkodzone namierzyć omomierzem. Kondensatory są równolegle z diodami. Może to być zamiast 4 diód mostek (element z 4 nóżkami).

0
  • #22 24 Mar 2005 12:49
    nietophez
    Poziom 16  

A tak spotkałem się już z takim mostkiem a dla pewności się zapytam jak z dioda jest coś nie tak to ona chyba ma nie przewodzić w ogóle jak się myle to prosze mnie poprawić.

0
  • Pomocny post
    #23 24 Mar 2005 13:05
    Danieloos
    Poziom 25  

Dioda ma przewodzić tylko w jedną strone, jeżeli przewodzi na omomierzu w dwie to jest uszkodzona.

0
  • #24 24 Mar 2005 13:53
    nietophez
    Poziom 16  

Sprawdziłem i to jest chyba jakies globalne zepsucie, bo odnośnie kondensatorka to jeden jest rozwalony ma dziore, więc do wymiany a jesli dioda która przewodzi w obie strony jest padnieta to 80% diodek jest na wymiane bo w mierniku jest opcja mierzenia diodek i wychodzi że w obie przewodza tak samo a niektóre mają coś takiego że w jedną strone jest ok 550 a w druga 1500 ;) na omomierzu sie nie da zmierzyć jakiejs wartości bo w jedna stronę przy zakresie 200 kOhm zaczyna się od gdzieś mniej więcej 100 kOhm i leci sobie w dół cały czas a w druga strone zaczyna sie przeważnie od 1kohma i leci w dół a po osiągnięciu zera znowu w góre ;)

0
  • #25 24 Mar 2005 14:35
    Danieloos
    Poziom 25  

Z tego co widze korzystarz z miernika elektronicznego zgadza się jest tam taka opcja mierzenia diód w zakresie 2000Ω masz nie prawidłowe pomiary bo masz te elemęty wlutowane w płytke, zrób tak jak ja zawsze robie odlutowywuje jędną strone diody od pozostałej elektroniki i dopiero robie pomiar diody.

0
  • #26 24 Mar 2005 14:37
    DiZMar
    Poziom 43  

Jeżeli dioda na zakresie miernika "pomiar diód" wskazuje w obie strony przewodzenie (jakiekolwiek) to do wymiany. Pamiętaj, ze pomiaru dokonje ie w wylutowanym przynajmniej jednym końcem z płyty ale o tym to chyba wiesz???.

0
  • #27 24 Mar 2005 20:02
    nietophez
    Poziom 16  

no wylutowałem sprzęta i mierzyłem no i wymieniłem kondensatorki co były koło mostka i wszystkie diody w mostku no i TV działa elegancko, po wylutowaniu dostrzegłem, ze kondensator 47nF ma dziore jak fiks bo go wywaliło
    dzięki za pomoc

0
  • #28 24 Mar 2005 21:48
    DiZMar
    Poziom 43  

No to brawa się należą!!!!

0
  • #29 25 Mar 2005 23:10
    nietophez
    Poziom 16  

Dzieki raz jeszcze za pomoc, a jako ciekawostka dodam, że ten pozystor, którego widac na górnych zdjeciach jest sprawny ;) i TV chodzi właśnie na nim, a przypuszczam, że ta taka spalenizna czy co to jest pochodzi chyba od kondensatorka 47nF którego wymieniłem i który był na przeciwko niego. Nastąpił wybuch i rozsadziło kondensatorek, dopiero po wyciągnieciu go okazało się, że kondensatorek ma bardzo ładna wyrwe skierowana wprost na nasz pozystor ;)

0
  • #30 25 Mar 2005 23:16
    Danieloos
    Poziom 25  

Chyba mam dobry wzrok i widze wygrzanie (stopnienia) się obudowy pozystora, zdecydowanie ja bym wymienił tymbardziej jak już wyżej napisałeś że juz kupiłeś, ja osobiście nie lubię takiego dziadowania, co nowe to nowe, ale wybór należy do ciebie. Pozdrawiam.....

0
  Szukaj w 5mln produktów