Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Drukarki EPSON - czyszczenie dysz

08 Lis 2013 22:33 8421 1
  • Poziom 11  
    Ostatnio w moje ręce wpadła prawdopodobnie długo nieużywana drukarka EPSON xp205. Po założeniu tuszy i wydrukowaniu testu dysz okazało się, że jedna z kolorowych głowic w ogóle nie drukuje (raz na kilka testów wydrukowało parę kreseczek owego koloru, ale i to ledwo, ledwo). Jako, że tusze do tego modelu są drogie, a czyszczenie głowic z poziomu komputera nic nie dawało, postanowiłem zakupić uniwersalany płyn do dysz marki Vision Tech. Po jego użyciu test głowic wyszedł jak wcześniej. Pozostałe głowice, które nie były w 100% drożne, również nie poprawiły się. Ostatnio jednak czytałem, że drukarki eposon potrzebują specjalnego płynu do czyszczenia, a nie uniwersalnego, jaki kupiłem. Prawda to? Czy jest sens inwestować w niego, czy w dalszym ciągu felerna głowica może zostać niewyczyszczona?

Drugi problem mam z drukarką epson px720 (taka na 6tuszy, które podczas drukowania nie przemieszczają się razem z karetą, tylko tusz doprowadzany jest przez rurki - jak w CISSie). Mianowicie jakość zdjęć wychodzi beznadziejnie - są pasy, raz mniej, raz więcej. Czyszczenie i wyrównanie głowicy nic nie pomagało, zaś ciekawą rzeczą jest to, że w jednym teście dysz drukuje np 95% każdego z pięciu kolorów, a jednego (np niebieskiego) już tylko 60%. Podczas kolejnego testu sytuacja się powtarza, ale słabo drukującym kolorem jest już np czerwony, nie niebieski. Mam rozumieć, że te przewodziki doprowadzające tusz (nie wiem czy ma to jakąś fachową nazwę) zapychają się, więc należy je zdemontować i jakoś wyczyścić? Czy możne te drukarki po prostu tak drukują na tanich zamiennikach? Myślę, że czyszczenie głowicy w tym przypadku nie ma sensu, skoro w każdym teście inna głowica nie działa.
  • Poziom 11  
    sprawa wyjaśniona:
    zakup specjalnego płyny do Epsona i strzykawki w rurką rozwiązał sprawę. Wszystkie dysze nie zostały udrożnione, ale jak było 10%, a obecnie 95% to już można drukować, ewentualnie w jakości foto.

Co do drukarki px720 wystarczyło zalać lekko głowicę płynem i wszystkie dysze już drukują, aczkolwiek mam obawy, czy mega tanie tusze po 1,60zł/szt nie zapchają znowu jej zbyt szybko.