Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

laptop z preinstalowanym linuxem

tkoomzaaskz 09 Lis 2013 10:26 1677 5
  • #1 09 Lis 2013 10:26
    tkoomzaaskz
    Poziom 2  

Witam,

Chciałbym prosić forumowiczów o poradę dotyczącą kupna, jak w tytule, nowego laptopa z preinstalowanym linuxem. Zrobiłem research w sieci (sklepy takie jak komputronik, euro rtv) i wyniki słabe - 90% maszyn ma wbudowane windows 8 z obowiązkowym (płatnym) oprogramowaniem multimedialnym z którego potem i tak się nie korzysta. Opcje z linuxem faktycznie są, ale te maszyny są przestarzałe, tanie (chcą chyba pozbyć się staroci) i są skazane np. na Ubuntu 11.10, któremu support wygasł w maju 2013. To trochę absurd, że w nowosprzedawanych maszynach dają system który jest już muzealny - pytałem czy da się zmienić system na inny (choćby 12.04 który jest LTS z supportem do 2017) - nie, nie można.

Pytanie brzmi: czy znacie / możecie polecić jakiś sklep który oferuje sensowne nowe laptopy z wbudowanym w linuxem? Wiem, że linuxa można doinstalować do windowsa, ale [1] nie widzę sensu płacenia za windowsa, jeśli jest on zbędny oraz [2] kupując bardzo nowoczesny komputer istnieje ryzyko, że niektóre dystrybucje linuxa mogą nie mieć pod niego wszystkich sterowników, aby wykorzystać maksymalnie sprzęt. Dlatego preinstalowany linux na nowoczesnym lapku zakładałby, że sterowniki są ok i hardware jest wydajnie wykorzystywany przez software.

Z góry dzięki za wszelkie sugestie/opinie.

0 5
  • #2 09 Lis 2013 19:56
    424165
    Użytkownik usunął konto  
  • #3 09 Lis 2013 20:07
    dt1
    Moderator - Komputery Serwis

dariusz pawela napisał:
    Tak na stary sprzęt nie zainstalujesz nowego linuksa ,a i stary linuks nie ruszy na nowym sprzęcie.

To dosyć ciekawe uogólnienie biorąc pod uwagę, że korzystam z Gentoo w wersji najświeższej na blisko dziesięcioletnim IBM Thinkpadzie T42.

Laptopów z preinstalowanym Linuxem nie jest zbyt wiele na rynku - nieco lepiej jest z zakupem laptopa bez systemu. O ile względnie nowe dystrybucje będą obsługiwać "od razu" większość sprzętu - i tak warto zobaczyć opinie użytkowników, czy są jakieś problemy z niektórymi urządzeniami.

Co do gotowców sprzedawanych z linuxem - kilka można znaleźć, na przykład:
    http://www.komputronik.pl/category/5022/Kompu...aptopy/showProducts/1/searchString/bGludXg%3D

Tym niemniej to tylko przykład czego można szukać, często w innych sklepach znajdzie się te laptopy taniej.

0
  • #4 09 Lis 2013 20:28
    424165
    Użytkownik usunął konto  
  • #6 09 Lis 2013 21:54
    jurek.adam
    Poziom 43  

Nowszy, lepszy laptop z preinstalownym Linuxem w pełni wykorzystującym jego potencjał? Jak znajdziesz daj znać, ja nie widziałem czegoś takiego. Pozostaje kupno sprzętu bez systemu i zainstalowanie wybranej dystrybucji. Ale... najpierw trzeba mieć pewność, że obsłuży ona wszystkie urządzenia i funkcje, z którymi bez trudu radzi sobie Windows. Pod Linuxem to nie zawsze jest takie proste. Właśnie jestem po kompilacji kernela, aby Linux w pełni zaczął obsługiwać mego Lenovo. Do tego namęczyłem się, żeby uśpienie/hibernację, a także obroty wentylatora doprowadzić do sensownego użytku.

0