Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Multimetr FlukeMultimetr Fluke
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

zasilacz na lm350 24v 2A. 20V spadek napięcia

09 Lis 2013 10:35 4926 24
 • Poziom 14  
  Witam, udało mi się zbudować zasilacz -warsztatowy- na układzie lm350, niestety podczas pomiarów napięcia doszło do zwarcia przewodów (zapewne padł lm350) i tu prośba czy mógł by mi ktoś pomóc dobrać bezpiecznik i w którym miejscu go zamontować, na wyjściu czy za układem lm , płytka jest zasilana transformatorem 24V 2A. i jeszcze jedno pytanko wskazania miernika : transformator 25V, za mostkiem Graetza i filtrem w postaci 2x 2200µF było 35v, a na wyjściu było tylko 15V... skąd tak duży spadek napięcia? zasilacz na lm350 24v 2A. 20V spadek napięcia jedyne zmiany jakie wprowadziłem w tym układzie to zastąpienie lm317 na lm350 i wszystkie kondensatory są na 35v, diody dałem schottkiego a transformator zawijany
 • Multimetr FlukeMultimetr Fluke

 • Poziom 19  
  Witam
  Pokaż schemat twojego zasilacza oraz parametry odbiornika - wówczas da się dobrać bezpiecznik.
  LM350 to typowy stabilizator z regulowanym napięciem wyjściowym - jakie wstawiłeś rezystory w dzielniku?
  Pamiętaj że maksymalna moc na tym stabilizatorze to 25W.
 • Poziom 30  
  zasilacz na lm350 24v 2A. 20V spadek napięcia

  Dodano po 4 [minuty]:

  Do kolegi kapusta89400

  Załączam poprawiony Twój schemat z wstawionym odpowiednio bezpiecznikiem. Na schemacie jest napisany wzór do obliczenia napięcia na wyjściu zasilacza za pomocą dzielnika złożonego z rezystorów R1 i R2.
  Stosując ten układ zasilacza przy zastosowaniu transformatora sieciowego z uzwojeniem wtórnym o napięciu ~24...25V/4...5A można uzyskać na wyjściu zasilacza regulowane napięcie stabilizowane od +1,25V do +20V(22V) przy obciążeniu wyjścia zasilacza prądem do 4...5A.
  W tym zasilacz nie trzeba wymieniać stabilizatora LM317T na LM350T.
  Tranzystor wraz ze stabilizatorem mogą być umieszczone na jednym radiatorze bez żadnych podkładek izolacyjnych. Radiator musi mieć duże wymiary najlepiej, gdy będzie jeszcze chłodzony wentylatorem.
 • Poziom 38  
  Zastanów się co piszesz.
  lM 350, czy LM 317?
  LM 350 jest odporny na zwarcie, z literką T ruwnierz na przegrzanie ( ogranicza prąd).
  Ukłed na obrazku nie jest odporny ani na jedno, ani na drugie.
  Więc proponuję wykonać układ z wykorzystaniem LM 350 ( 3 A prąd max) Przynajmiej będzie w zgodzie z tematem..

  Jak mała wydajność, to jest kostka LM338 5A. Kto by sie gmatwał z dodatkowym tranzystorem.
 • Multimetr FlukeMultimetr Fluke
 • Poziom 30  
  Na pewno zastanowiłem się co napisałem.

  Kolega kapusta89200 załączył schemat na podstawie, którego zbudował zasilacz (tak napisał w swoim poście) wspominając przy tym jakie zastosował elementy - elementy, które są zastosowane na schemacie. Zrozumiałem, że przy zwarciu uszkodził się stabilizator LM350T...itd.

  Ja wcale nie twierdzę, że zasilacz na "obrazku" jest odporny na zwarcie i przegrzanie, dlatego wskazałem, gdzie wstawić odpowiednio bezpiecznik (bo o to prosił kolega kapusta98400), aby przy ewentualnym zwarciu nie zostały uszkodzone półprzewodniki.

  Jeżeli zasilacz z "obrazka" jest omawiany w tym temacie, to w tym zasilaczu nie trzeba wymieniać stabilizatora LM317T na LM350T.

  Wiem doskonale, że stabilizatory LM317T i LM350T posiadają wewnętrzne zabezpieczenia przeciwzwarciowe oraz ograniczniki prądu i napięcia uruchamiające się pod wpływem wysokiej temperatury struktury stabilizatora.

  Dlatego dziwne jest, że kolega kapusta89400 uszkodził stabilizator LM350T przy zwarciu wyjścia.

  Bezpiecznik jest prawidłowo włączony i taki sposób włączenia bezpiecznika jeszcze nigdy mnie nie zawiódł, a po za tym takie włączenia bezpiecznika chroni także diody prostownicze lub mostek prostowniczy.

  PS. W takim razie "opis" problemu kolegi Kapusta89400 w poście 1 jest zagadką...a tytuł tematu, hmm...chyba tez jest zagadką.
 • Moderator Projektowanie
  Bezpiecznik jest wstawiony w nieprawidłowe miejsce. Bez dyskusji, jeśli ktoś nie rozumie - niech doczyta.
  Bezpiecznik nie ochroni półprzewodników (tu - tranzystora mocy) przed uszkodzeniem w razie zwarcia. Niestety, ale to tranzystor jest najlepszym bezpiecznikiem i on zawsze pierwszy "leci", dopiero po nim bezpiecznik topikowy.
  Wiele tu napisano błędów, jak choćby ten o maks. prądzie transformatora. Początkującym nie wolno podawać takich nieprawdziwych informacji i "zwodzić ich na manowce".
 • Poziom 30  
  Bezpiecznik jest włączony prawidłowo - bez dyskusji.
 • Poziom 14  
  nie wiem czy padł lm350 czy tranzystor. ale wiem że nie dział,a ale skoro kolega pisze że lm350 jest odporny na zwarcia to wnioskuję iż spalił się tranzystor... dobrze myślę??? i dalej nie rozumiem dlaczego po filtrze jest 35V a za stabilizatorem 15v, dlaczego tak spadło napięcie???
 • Poziom 30  
  W tym zasilaczu jeżeli "padł" tranzystor, to za stabilizatorem napięcie powinno być takie, jak na kondensatorze filtrującym czyli 35V, a nie 15V.
  Usuń tranzystor, pozostaw stabilizator i sprawdź czy napięcie na wyjściu stabilizatora można regulować potencjometrem.
  Gdy napięcie na wyjściu stabilizatora zmienia się podczas regulacji potencjometrem to stabilizator nie jest uszkodzony, ale gdy napięcie przy regulacji potencjometrem jest stałe (15V) to stabilizator jest uszkodzony.
  Sprawdź jeszcze tranzystor multimetrem.
  Trzeba dokładnie sprawdzić wszystkie połączenia.
  Po za tym przy zastosowaniu stabilizatora LM350 należy zwrócić uwagę, aby napięcie na wejściu stabilizatora nie przekraczało +35V (przy transformatorze z uzwojeniem wtórnym ~24V nie powinno być niespodzianek).
  Jakie napięcie maksymalne występuje na wyjściu zasilacza przy dołączeniu potencjometru ?
 • Poziom 14  
  na wyjściu mam 15v, ale dalej nie wiem dlaczego stabilizator (lm350) zgubił prawie 20v i jeszcze coś czy wszystkie lm350 są odporne na zwarcia czy tylko te z literką ,,T,, bo na moim pisze tylko lm350 ???
 • Poziom 38  
  Napisał ci kolega- usuń tranzystor i podłacz do wejścia LM350 zasilanie, jezeli na wyjściu pojawia się napoiecie regulowane potencjometrem 1.25V- 24V to sprawny.
  Kazdy LM350 jest odporny na zwarcie, ale jak padł tranzystor, to pełne napięcie mogło dostać się na wyjście i go uszkodzić.
 • Poziom 30  
  Do kolegi kapusta89400

  Już poprzednio napisałeś jakie napięcia występują w Twoim zasilaczu, ale nie napisałeś czy sprawdziłeś stabilizator według tych zaleceń, o których pisałem.
  Z tego co piszesz to nadal nie wiadomo czy stabilizator i tranzystor jest sprawny.
  Wykonaj wszystko to co ja Ci poradziłem i radzi Ci kolega kwantor, a wtedy będzie można dalej dyskutować na temat Twojego zasilacza.

  Pozdrawiam
 • Poziom 14  
  przepraszam że namotałem, wy lutowałem tranzystor i na każdym wyprowadzeniu pełne przebicie. na samym lm350 wszystko ładnie chodzi ale nadal tylko od 1,2 do 15v i czy bez tranzystora pogorszą się parametry mojego zasilacza??? i skąd spadek 20v ???
  jestem zielony jak,, bum cyk cyk ,, więc...
 • Poziom 38  
  Bum cyk, kup nowy LMIK.
  Wcześniej upewnij się, ze pozostałe elementy w układzie regulacji są sprawne.
  Nie widzę powodu do zadawania dalszych pytań.
 • Poziom 30  
  Jeżeli naprawdę(?) jesteś "zielony jak,, bum cyk cyk ,," to może jeszcze kilka słów wyjaśnień dla Ciebie w sprawie tego zasilacza.
  Z tego co piszesz to stabilizator LM350 jest sprawny. Odpuść sobie tranzystor, usuń rezystor 6,8 Ohm, a wejście stabilizatora podłącz bezpośrednio do napięcia +35V.
  Posiadasz transformator z uzwojeniem wtórnym o napięciu ~24V/2A, więc wyjście stabilizatora możesz obciążyć tylko prądem do 1,5A (najwyżej 2A).
  Cały problem napięcia wyjściowego jest w dwóch rezystorach R1 i R2. Odpowiednio dobrane wartości tych rezystorów odpowiadają wielkości napięcia na wyjściu zasilacza. Aby ustalić jakie to są wartości należy obliczyć ze wzoru
  1,25 x [(R1/R2) + 1], który napisałem Ci na schemacie załączonym w poście 3.
  Ale żebyś się zbytnio nie męczył obliczeniami to usuń rezystor R1=7,5k i w jego miejsce wstaw potencjometr montażowy 10k. Następnie usuń rezystor R2=0,27k i w jego miejsce wstaw rezystor 150 Ohm.
  Do gniazda P2 czyli równolegle do potencjometru montażowego (10k) podłącz potencjometr liniowy 4,7k/A. Potencjometr liniowy ustaw na pełną oporność (4,7k) i wtedy potencjometrem montażowym ustaw napięcie na wyjściu zasilacza od +11V do +28V. Oczywiście potencjometr montażowy ustawiasz tylko raz, a regulację napięcia wyjściowego wykonujesz potencjometrem liniowym 4,7K/A.
  Chyba byłoby wszystko w tej kwestii...
 • Poziom 14  
  wielkie dzięki wszystkim i krzysztof723 za pomoc w końcu zrozumiałem o co w tym wszystkim biega :)
 • Poziom 14  
  mimo iż święto wziąłem się do roboty k27 zamieniłem na 150 ohm, 6r8 poszedł w ,,pieruny,, nie miałem tylko potencjometru 10k więc zostawiłem chwilowo ten 7k5 i.... udało się bez obciążenia 28,5v wielkie dzięki wszystkim a w szczególności kszysztof723 :) :) :) :)
 • Poziom 14  
  Witam i przepraszam że odkopuje :)
  Zasilacz zbudowałem ( foto później wstawię) ale mam pewne zastrzeżenie co do mocy układu, na wyjściu mam ok. 1A , czy jest możliwość podciągnięcia do ok.2A i czy jest tranzystor, który mógłbym wstawić w miejsce starego (spalony, został wymontowany) który byłby odporny na zwarcie???
 • Poziom 38  
  Przy jakim napięciu wyjściowym jest ten 1 A i jaki radiator?
 • Poziom 30  
  zasilacz na lm350 24v 2A. 20V spadek napięcia

  Dodano po 1 [minuty]:

  Jeżeli posiadasz w tym zasilaczu stabilizator LM350 to nie potrzeba dodawać dodatkowego tranzystora mocy p-n-p. Stabilizator LM350T można obciążać prądem do 3A (przy odpowiednio dużym radiatorze), a co najważniejsze posiada wewnętrzne zabezpieczenie przeciwzwarciowe i nie zagraża mu uszkodzenie z powodu zwarcia gniazd wyjściowych zasilacza.
  Ale jeżeli chcesz zamontować w zasilaczu dodatkowy tranzystor mocy p-n-p to, aby zabezpieczyć go przed zniszczeniem podczas zwarcia gniazd wyjściowych należy dodatkowo zastosować jeszcze jeden tranzystor p-n-p (BD240, BD244, BD180), który z dodatkowym rezystorem utworzy zabezpieczenie przeciwzwarciowe i przeciążeniowe.
  Na załączonym rysunku jest pokazany zasilacz z zabezpieczeniem przeciwzwarciowym i przeciążeniowym.
  Ale żeby uzyskać większą wydajność prądową zasilacza np. Iwyj=3...4A trzeba zastosować transformator sieciowy o mocy P=100...125W z uzwojeniem wtórnym o napięciu 24VAC przy obciążeniu uzwojenia prądem do 4...5A.
 • Poziom 14  
  radiator duży jakieś 10cm2x1cm długie ,,żeberka,, pasta termo i dobry obieg powietrza,a zasilacz ma problem ze spaleniem 1100mA bezpiecznika
 • Poziom 38  
  kapusta89400 napisał:
  radiator duży jakieś 10cm2x1cm długie ,,żeberka,, pasta termo i dobry obieg powietrza,a zasilacz ma problem ze spaleniem 1100mA bezpiecznika

  Bo działa zabezpieczenie zwarciowe.
  podłącz prawidłowe obciążenie i amperomierz, to zobaczysz, że zasilacz wydala do 3 A.
  Ale wtedy, gdy zasilasz wejście 15V i odbiornik na 12V przykładowo.
  Możesz np. lampki halogenowe.
 • Poziom 30  
  Z tego co piszesz to chłodzenie (radiator + wentylator) powinno być wystarczające, chociaż radiator mógłby mieć większe wymiary.
  Sprawdź dokładnie bezpiecznik - jego wartość.
  Stabilizator LM350T posiada zabezpieczenie przeciwzwarciowe i przeciążeniowe.
  Zabezpieczenie przeciążeniowe zadziała, gdy obciążenie wyjścia stabilizatora osiągnie około 4A, natomiast zabezpieczenie przeciwzwarciowe zostaje uruchomione przy zwarciu gniazd wyjściowych i w tym przypadku prąd zwarcia wynosi 2,2...2,5A.
  Twój bezpiecznik (1100mA) powinien zostać spalony...
  W którym miejscu jest ten bezpiecznik zamontowany ?
  Jaki masz zainstalowany transformator sieciowy - jego moc, napięcie i prąd obciążenia uzwojenia wtórnego ?
  Jak obciążasz zasilacz i na jakiej podstawie twierdzisz, ze zasilacz nie ma odpowiedniej mocy ?
  Jakie jest napięcie na wejściu stabilizatora LM350T (czyli na kondensatorach 2 x 2200uF) i jaki jest zakres napięcia (+1,25...?) na wyjściu stabilizatora czyli na wyjściu zasilacza ?.
  Czy masz na wyjściu zasilacza zainstalowany amperomierz ? (nie wspominam o woltomierzu).
 • Poziom 14  
  trafo ma 24v 2a, bezpiecznik za mostkiem, na filtrze jest 35v, zakres (wyjście) 1,25-28,5 ; zasilacz sprawdzałem na żarówce samochodowej i silniku z wiertarki 12v, dziś jeszcze raz przejże płytkę i może zadziała prawidłowo zasilacz na lm350 24v 2A. 20V spadek napięcia zasilacz na lm350 24v 2A. 20V spadek napięcia


  Wygląda trochę mało profesjonalnie ale jest to mój pierwszy (regulowany zasilacz), RADIATOR chwilowo zamieniony... :) a z boku są otwory wentylacyjne (nie zrobiłem foto :(


  test po świętach