Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

DELL 17R 7720 WIN7 - Przywrócenie komputera do stanu fabrycznego

09 Lis 2013 15:08 5604 8
  • Poziom 10  
    Na początku chciałbym się przywitać, to mój pierwszy post tutaj :)

Mój problem jest dość złożony i z góry uprzedzam, że nie chodzi o to, że nie umiem wyszukać w Google jak uruchomić partycję recovery :) Kupiłem Della 17R 7720 (i7, 8GB RAM, Nvidia GT650) z Windowsem 7 i partycją recovery na dysku. Coś mi strzeliło głupiego do głowy i zachciało mi się sprawdzić, jak wygląda Windows 8 na tym komputerze, stwierdziłem, że w każdej chwili wrócę do Windowsa 7 z recovery. Niestety jak (już) wiem, instalacja czegokolwiek z płyty uniemożliwia późniejsze uruchomienie recovery, mimo nie usunięcia partycji. Pominę pikantne szczegóły wybrnięcia z problemu, ogólnie zainstalowałem z płyty Windows 7, zainstalowałem Dell DataSafe Local Backup, za jego pomocą stworzyłem sobie dysk odzyskiwania systemu na pendrive i z małymi przygodami przywróciłem dysk do stanu fabrycznego (została ustawiona jedna dostępna partycja, od nowa partycja recovery, windows 7 z wgranym crapem od Della i sterownikami itd). Więc w czym problem? Otóż w tym, że podczas uruchamiania komputera z dysku odzyskiwania (z pendrive) pojawia się animacja startowa... windows 8 :) a recovery (czyli to po wejściu w F8) mam dokładnie takie, jak jest na Dellach z Windows 8 (niebieskie tło, kafelki), chociaż poza tym działa poprawnie, czyli mogę wybrać Dell Restore itd.

Chciałbym przywrócić laptopa do pełnego stanu fabrycznego, z recovery takim jak powinien być w Windows 7. Jedyne wyjście jakie widzę, to poszukanie kogoś, kto ma taki sam model jak ja, nie grzebał w nim i mógłby mi zrobić płytkę odzyskiwania systemu w programie DataSafe Local Backup i wysłać lub wystawić iso do pobrania, oczywiście zrewanżuję się w sposób ustalony na PW :)

Uprzedzam, że dzwoniłem do Della i przysłali mi płytkę z ... windowsem 7 :) po drugim telefonie stwierdzili, nie nie wysyłają płyty przywracającej komputer do stanu fabrycznego. Niby mam gwarancję NBD, ale to byłaby wiocha wzywać serwisanta pod jakimś pretekstem, w końcu to też ludzie.

Suma sumarum, jeśli ktoś ma taki komputer jak ja i się odrobinę nudzi i mógłby mi pomóc, proszę o wiadomość na PW. Jeśli jest jakiś inny sposób poukładania tego bajzlu, proszę tutaj o sugestię :)

pozdrawiam
  • Poziom 21  
    Witam. Mam taki sam laptop jak kolega, tylko z win8.Troszke namieszałem ale nie w tym rzecz. Mam pytanie do kolegi - pisze kolega ze zadzwonił do Della i przysłano mu płytkę z win 7- proszę mi napisać jaka jest procedura ? Czy bez problemu wysyłają czy trzeba spełnić jakieś specjalne warunki? dziekuje i pozdrawiam. J.
  • Poziom 10  
    Zadzwoniłem do pomocy technicznej na numer 22 579 57 00, potem po kolei opcje 3 (pomoc techniczna), 1 (notebooki), 1 (inspiron), w rozmowie z konsultantem powiedziałem, że namieszałem i potrzebuję płytki. Konsultant sprawdził tylko tag serwisowy, poprosił o adres wysyłki i na następny dzień odwiedził mnie kurier. Błyskawiczna sprawa, oczywiście wszystko nieodpłatnie.
  • Poziom 21  
    Bardzo dziękuje za pomoc. Żałuje ze nie mogę pomoc (win 8 ).Pozdrawiam.J
  • Poziom 10  
    Odkopuję swój własny temat, bo na innym forum udało mi się uzyskać pomoc od kogoś, kto pracuje w supporcie Della.

Poniżej podsumowanie czynności potrzebnych do samodzielnego zrobienia sobie partycji recovery w Dellu:

1. Usunięcie wszystkich partycji na dysku (gparted live cd)
    2. Instalacja czystego windowsa 7
    3. Instalacja sterowników
    4. Dodatkowo pobrałem ze strony Della programy instalowane fabrycznie (Dell Stage i pokrewne)
    5. Doinstalowałem Flasha i Adobe Readera
    6. Pobranie i instalacja Dell Datasafe Local Backup, podczas pierwszego uruchomienia program modyfikuje dysk i tworzy sobie partycję recovery z aktualnym obrazem. Recovery oparte na stylu siódemki (bez kafelków), czyli tak jak fabrycznie.

Dodatkowo powiem, że pierwszy raz spotkałem się z działalnością pracowników supportu na nieautoryzowanych forach społecznościowych. Brawo :)
  • Poziom 21  
    Witam kolegę. Mam parę pytań do kolegi. W związku z tym iż troszeczkę namieszałem w partycjach na dysku laptopa chciałbym wszystko doprowadzić do porządku tzn. chciałbym cały dysk sformatować, zainstalować od nowa cały system win 8 , ale tak aby ustanowiła się partycja recovery. Mam płytkę od Della z systemem win 8 tak jak kolega mi poradził w poprzednich postach. A szczególnie chodzi mi o to aby zrobić porządek z dyskiem - teraz mam chyba z 10 różnych partycji w zarzadzaniu dyskami. A chciałbym mieć góra z 3 włącznie z recovery. A teraz moje pytania:
    1. Czy kolega instalował system z płytki Della czy z "oryginalnej" Microsoftu ?
    2. Jeżeli z płytki Della to czy można sformatować cały dysk i utworzyć na nowo partycje ?
    3. Pisze kolega ze zainstalował program Della i system sam zrobił partycje recovery - czy to zadziała na płycie Della z systemem?
    4. Mam płytkę Della - Drivers and Utilities - są na niej jakieś "dziwne" pliki. Nie bardzo wiem co to są za pliki? Myślałem ze są tam kopie programów i sterowników jak sama nazwa mówi ale cos mi nie wygląda na to? Czy Kolega może wie co to jest?
    5. Ostatnie pytanie - jeżeli skasuje partycje recovery i zainstaluje system z płytki Dell i nie uda mi się ustanowić na nowo partycji recovery czy płytka z systemem od Della zastąpi mi partycje recovery?
    Dziękuję za wszelkie porady i pozdrawiam. J.
  • Poziom 10  
    1. Instalowałem z płytki Della z systemem, ale to chyba nie ma znaczenia, bo to jest czysty system bez żadnych dodatków, więc równie dobrze może to być zwykła płyta Windows od Microsoftu.

2. Instalator Windowsa daje możliwość usunięcia partycji w opcjach zaawansowanych, aczkolwiek ja użyłem płyty gparted live cd (to okrojony linux). Ważne, aby przy instalacji Windowsa był czysty dysk, czyli najlepiej po prostu usunąć wszystkie partycje, zostanie tylko obszar nieprzydzielony i ten obszar nieprzydzielony wybrać do instalacji systemu. Instalator sobie sam stworzy wszystko, co potrzebne.

3. Partycję recovery zrobił na samym końcu program Datasafe Local Backup (po zainstalowaniu sterowników i oprogramowania fabrycznego). Ważne, aby trzymać się tej kolejności: instalacja systemu, instalacja sterowników, instalacja oprogramowania fabrycznego i na końcu instalacja Datasafe Local Backup. Podczas instalacji tego programu następuje ponowne uruchomienie komputera i potem kontynuacja instalacji - trwa to dość długo, bo program musi sobie stworzyć prawie 10GB obraz systemu.

4. Płyta Drivers and Utilities zawiera dokładnie sterowniki i oprogramowanie bazowe, tj. Intel Rapid, Dell Audio, Dell Quicksets. Można sterowniki zainstalować z tej płyty lub pobrać wcześniej sterowniki ze strony Della. Ja przetestowałem oba rozwiązania (dwa razy instalowałem system) i koniec końców wybrałem to drugie wyjście (sterowniki ze strony Della). Dziwne, że widziałeś te pliki na płycie, powinien odpalić się taki programik z listą sterowników do Twojego komputera. Spróbuj uruchomić na płycie plik autoRcd.exe, wtedy powinien się odpalić instalator sterowników. Lecisz po kolei od góry z każdą pozycją (wejście w szczegóły, przycisk "wyodrębnij" powoduje uruchomienie instalacji konkretnego sterownika/aplikacji).

5. Tak, płyta z windowsem oraz płyta Drivers and Utilities zastępuje recovery. Dodatkowo można (ale nie trzeba) doinstalować sobie oprogramowanie fabryczne Dell Stage (stage music, stage video itd). Po zainstalowaniu systemu i sterowników i Dell Stage masz laptopa "jak z fabryki", tyle że bez możliwości odtworzenia systemu z recovery.

Jeszcze trzy małe uwagi:

- U mnie sterownik karty graficznej nvidia pobrany ze strony Della nie chciał mi się zainstalować, więc ten jeden zainstalowałem z płyty Drivers and Utilities

- Dell Quickset na płycie jest stary i z nim nie działa przycisk na laptopie Quick Settings (ten z zębatkami w prawym górnym rogu obok Audio Settings i Ulubionej aplikacji), także jeśli się zdecydujesz na instalację sterowników z płyty sugeruję wcześniej pobrać ten jeden sterownik ze strony Della.

- Oprogramowanie fabryczne Della ma ograniczoną liczbę pobierań. Pliki zapisują się w moje dokumenty/my dell downloads. Warto po pobraniu tych aplikacji skopiować je sobie gdzieś na dysk/pendrive, bo ze strony Della można je pobrać tylko trzy razy. Ja dwa zużyłem niepotrzebnie i został mi tylko jeden raz, teraz mam już niby kopię, ale jednak muszę bardziej uważać, aby nic mi już nie zginęło.

Bardzo bardzo ważne: przed czyszczeniem dysku pomyśl dziesięć razy, czy na pewno zrobiłeś kopię wszystkich swoich ważnych plików, bo przepadną wszystkie dane na dysku.
  • Poziom 21  
    Bardzo dziękuje za wyczerpująca i bardzo dokładna odpowiedz. Myślę ze właśnie taka postawa jak Pana powinna być nagradzana na tym forum. Podkreślam jeszcze raz dokładnie i wyczerpująco. Czasami czytając odpowiedzi na pytania niektórych użytkowników tego forum to.....Szczególnie osób które odpowiadają za pomocą jednego wyrazu. Przypominam to forum jest aby dzielić się wiedza i sobie pomagać a nie pokazywać postawę typu "wiem ale nie powiem".Oczywiście jest to uwaga do moderatorów tego forum a nie w żadnym wypadku dla Pana. Jeszcze raz bardzo dziękuje za tak wyczerpująca i "fajna" odpowiedz . Może by tak moderatorzy tego forum pomyśleli nad tym aby w jakiś sposób nagradzać takich ludzi jak Pan i promować - za wiedze i za uprzejmość która w dzisiejszych czasach jest towarem bardzo deficytowym. Pozdrawiam . J.
  • Poziom 10  
    Dziękuję, cieszę się że mogłem pomóc :)

Temat został wyczerpany, także go zamykam. Podsumowanie kilka postów wyżej.