Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Szybkie pytanie - czy mogę połączyć dwie diody Zenera by zwiększyć moc?

modrih 09 Lis 2013 17:01 3615 17
  • #1 09 Lis 2013 17:01
    modrih
    Poziom 20  

Witam!

Naprawiłem swój telewizor LCD, w którym była uszkodzona m.in. dioda Zenera IZB33 BL, natomiast ja zakupiłem o oznaczeniach na niej: BZX 30 35C.

Jak widzę w specyfikacji moja ma moc 0,5W, a oryginalna 1W.

Wiem że w diodach Zenera są porozrzucane parametry każdej z nich, ale czy wlutowanie równolegle lub szeregowo drugiej takiej samej diody zwiększy moc do 1W?

Zdaje sobie sprawę że przy łączeniu równoległym będzie chyba przewodzić tylko jedna dioda, bo jedna ma "lepsze", lub "zaniżone" parametry, i to ona będzie mieć "pierwszeństwo". A jak jest z szeregowym? Czyli katoda do anody drugiej diody?

A może zostawić tak jak jest? Przyznam że ciężko znaleźć PDFa dokładnie jednej tego modelu diod które podałem.

TV działa, ale obawiam się że po dłuższej pracy padnie, i cała praca trafi na marne.

Proszę o odpowiedź

pozdrawiam

0 17
  • #2 09 Lis 2013 17:05
    kybernetes
    Poziom 39  

Łącząc je szeregowo sumujesz napięcia diód. Równolegle się diód zenera nie łączy.

0
  • #3 09 Lis 2013 17:06
    modrih
    Poziom 20  

Czyli i tak mi to nic nie da, bo wtedy zamiast 30V , będę mieć 60V, więc urządzenie nie będzie działać lub będzie działać nieprawidłowo, tak?

0
  • #5 09 Lis 2013 17:09
    modrih
    Poziom 20  

I ostatnie "dopytanie" - wtedy moc diod zsumuje się? Czyli jedna ma 0,5W, - druga 1W, to będą mieć moc maksymalną pracy 1,5W?

Czy może moc maksymalna pracy będzie wynosić najmniejsza moc z szeregu?

0
  • #6 09 Lis 2013 17:20
    vodiczka
    Poziom 43  

modrih napisał:
    I ostatnie "dopytanie" - wtedy moc diod zsumuje się? Czyli jedna ma 0,5W, - druga 1W, to będą mieć moc maksymalną pracy 1,5W?

Nie. Sumują się napięcia zenera a moce tylko wtedy gdy obie zenerki są identyczne.
    Np. dwie 15V 0,5W zastąpią jedną 30V 1W

0
  • #7 09 Lis 2013 17:20
    kybernetes
    Poziom 39  

Moc wydzielana na diodzie zenera == prąd razy spadek napięcia.

0
  • #8 09 Lis 2013 17:21
    modrih
    Poziom 20  

Dziękuje. Pozdrawiam.

0
  • #9 09 Lis 2013 17:22
    vodiczka
    Poziom 43  

modrih napisał:
    Czy może moc maksymalna pracy będzie wynosić najmniejsza moc z szeregu?

Też nie, będzie wyższa od najmniejszej w szeregu a o ile to trzeba policzyć

0
  • #10 09 Lis 2013 19:06
    jarek_lnx
    Poziom 43  

Czy wiadomo z całą pewnością że to dioda Zenera, a nie TVS (transil), bo faktycznie dokumentacji IZB33 BL nie łatwo się szuka, a stabilizator parametryczny z diodą Zenera na 33V mocy 1W, to nie jest popularne rozwiązanie we współczesnych urządzeniach.

Czy z układu pracy wynika że dioda pracuje jako stabilizator napięcia, czy zabezpieczenie przeciwprzepięciowe?

0
  • #11 09 Lis 2013 19:40
    modrih
    Poziom 20  

Chodzi o element D513 ze schematu będącego w załączniku. Element jest bliżej lewej strony, obok napisu "HOT".

Na moje oko wygląda bardziej jako zabezpieczenie.

0
  • #12 09 Lis 2013 22:14
    trymer01
    Moderator Projektowanie

No to nieźle nam zamieszałeś - piszesz w temacie IZB33 BL, a na schemacie jest 1ZC30.
    Jeśli już to może być 1BZ30 http://pdf1.alldatasheet.pl/datasheet-pdf/view/225642/BILIN/1ZB30.html
    I na pewno diody te nie mają 1W, ale realnie właśnie ok. 0,5W (patrz notkę 1) w datasheet.
    Jeśli chcesz zwiększyć moc, połącz szeregowo dwie diody 15V/0,5W - w sumie będą mieć 1W.

0
  • #13 09 Lis 2013 22:18
    modrih
    Poziom 20  

Paradoks polega na tym że wylutowaną (uszkodzoną) diodą jest właśnie 1ZB33 BL, właśnie trzymam ją w dłoniach :( napisy są wyraźne.

0
  • #14 09 Lis 2013 22:57
    trymer01
    Moderator Projektowanie

modrih napisał:

Naprawiłem swój telewizor LCD, w którym była uszkodzona m.in. dioda Zenera IZB33 BL,

modrih napisał:
    Paradoks polega na tym że wylutowaną (uszkodzoną) diodą jest właśnie 1ZB33 BL, właśnie trzymam ją w dłoniach :( napisy są wyraźne.

1 to nie I

0
  • #15 09 Lis 2013 23:13
    jarek_lnx
    Poziom 43  

Ta dioda to zabezpieczenie, ale nie zabezpieczy przed żadnym uszkodzeniem a raczej ograniczy skutki katastrofy, bez niej możliwe jest nawet zniszczenie bariery izolacji galwanicznej.

Jeśli "poszła" D513 to raczej miałeś sporo elementów do wymiany.

0
  • #16 09 Lis 2013 23:17
    modrih
    Poziom 20  

Ale już jest wszystko naprawione i działa :)

Wyparował C508 doszczętnie oraz ta dioda uległa uszkodzeniu - reszta po sprawdzeniu jest OK, i telewizorek już po naprawie kilka godzin działa.

Bałem się jedynie że ta dioda może znowu ulec zniszczeniu przez zastosowanie innego typu.

Dziękuje za porady.

0
  • #17 09 Lis 2013 23:22
    jarek_lnx
    Poziom 43  

Cytat:
    Wyparował C508 doszczętnie oraz ta dioda uległa uszkodzeniu - reszta po sprawdzeniu jest OK, i telewizorek już po naprawie kilka godzin działa.
    Ciekawe uszkodzenie, prąd zwarcia ominął tranzystor, R505 też musiał dostać, wytrzymał i ma właściwą wartość?

0
  • #18 09 Lis 2013 23:26
    modrih
    Poziom 20  

Tak, mierzyłem wszystko w okolicy. Nic nie uszkodzone, parametry OK, nic nie okopcone, nie podpalone. A co ciekawe klient wkładał też bezpieczniki (o prawdopodobnie większym niż 4A natężeniu) i te ponowne prądy zwarciowe układ wytrzymał - a bezpiecznik zawsze wylatywał w kosmos).

Nawet podejrzewałem Q501 i chciałem dziś profilaktycznie zakupić go do naprawy - ale jednak nie. Wszystko ok.

Zdjęcie przed naprawą:

Szybkie pytanie - czy mogę połączyć dwie diody Zenera by zwiększyć moc?

Po uszkodzeniu kondensator stawiał opór ok. 150om a dioda o której mowa od początku wątku - praktycznie zerowy opór.

0