Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Kenwood KR-A5040 - Charczy dzwięk w obu kanałach

krajech 09 Nov 2013 19:08 1377 3
 • #1
  krajech
  Level 17  
  Wzmacniacz miał uszkodzony stopień mocy prawy kanał. Wymieniłem parę Q124 2SC4468 i Q126 2SC1695 oraz Q118 2SC4137 . Ponadto uszkodzony był podwójny rezystor R220 2x0,22 oma oraz R216 220 om , R212 47 om , R214 47 om , R218 220 om i bezpiecznik F1 2,5A. Reszta pomierzona OK. Po wymianie w/w elementów wzmacniacz zaczął grać . Wyregulowałem wartość prądu spoczynkowego wg. serwisówki VR105 VR106 . Dodatkowo było rozjechane radio o 0.1MHz , po wyregulowaniu radyjko grało ładnie i stacje zatrzymywały się prawidłowo przy strojeniu. Wzmacniacz wrócił do mnie kiedy kolega podłączył swoje chyba niezbyt sprawne kolumny.Twierdził że po podłaczeniu nie było nic na wyświetlaczu tylko czerwona dioda na gałce potencjometru. Wyłaczył , coś pokombinował przy kablach do kolumn i wzmacniacz ożył ale mocno zniekształca . Nie widać żadnych uszkodzeń, w słuchawkach też zniekształca, nic się nie grzeje, napięciowo wszystko zgodnie ze schematem, posprawdzałem wszystkie kondensatory (elektrolity) OK. Czasami mam wrażenie że gra ładnie a czasami trochę charczy jak w loterii. Zrobiłem nawet zworki na przekaźniku na wyjściu i też nic to nie dało. Macie jakiś pomysł co powoduje zniekształcenia - oczywiście w obu kanałach.
 • #2
  Andrzejewski
  Level 15  
  Sprawdź czy na wyjściu na głosniki jest jakieś napięcie oczwiscie bez wysterowania wzmacniacza, przekonasz się wtedy czy koncówka jest w dokładnie w symetri, bo może jaki kondensator małej pojemności lekko przywiera, no i prądy spoczynkowe to podstawa. Za małe to będzie zniekształcać na małej mocy (klasa C), za duże będzie się grzała koncówka (klasa A) Najlepiej generator sygnałowy na wejscie z przebiegiem prostokątnym 50/50 i oscyloskopem sprawdzisz który obwód zniekształca.
 • #3
  krajech
  Level 17  
  No i sprawdziłem choć nie wiem czy prawidłowo. Podłączyłem miernik na wyjścia głośnikowe ( bez obciążenia) . Na kanale prawym ( naprawianym) mam -100mV DC i delikatnie sie zmienia podczas regulacji głośności ale stabilizuje się po chwili na tym samym poziomie i ten kanał gra ładnie ( a przynajmniej ładniej , czyściej) niż kanał lewy. Na lewym kanale nie mam napięcia tj. ok. - 0,5 mV DC - kanał nienaprawiany ale wszystkie elementy sprawdzone w stopniu mocy. Ten kanał niestety mocno charczy. Prądy spoczynkowe wyregulowane potencjometrami VR105 i VR106 wg. serwisówki . Oscyloskopu nie mam i generatora sygnałowego też brak. Nic się nie grzeje podczas pracy.
 • #4
  prazol
  Level 22  
  Wykorzystaj inny wzmacniacz do sprawdzenia toru sygnałowego, kierunek dowolny, gdzieś musi się problem zaczynać i kończyć. Jak zlokalizujesz ten obszar to już łatwiej znaleźć uszkodzony element.