Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Jak z 12V zrobić napięcie symetryczne +-12V?

memcuch 17 Nov 2013 01:49 11160 40
Tespol
 • #31
  memcuch
  Level 9  
  janekmazur92, nie po to zamieniłem układ (nie wiem, czy to przeczytałeś), żeby teraz dorzucać przetwornicę (bo jest zupełnie zbędna).

  Mógłbyś wyjaśnić mi skąd wynikają różnice w schematach zaprezentowanych przez jarek_lnx a tym, co pokazałeś Ty? Bo jak na moje oko laika, to są dwie, zupełnie inne rzeczy...

  I na koniec, pokaż proszę, w którym miejscu ktokolwiek podważa poprawność działania programów symulacyjnych? Może to zwykłe nieporozumienie, a może brak umiejętności czytania ze zrozumieniem.

  Pozdrawiam.
 • Tespol
 • #32
  User removed account
  User removed account  
 • Tespol
 • #33
  jarek_lnx
  Level 43  
  janekmazur92 Zacznij gadać do rzeczy i skasuj te bzdury, zaraz jakiś moderator to zobaczy i się za ciebie weźmie, jeszcze się przyznajesz że ściema to twoja specjalizacja, obstawiam że twoja aktywność na forum może się szybko zakończyć, nie lubię raportować, ale są tacy co lubią za to są punkty, więc radzę ci żeby wszystko co sprzeczne z wiedzą podręcznikową szybko zniknęło.

  Słabo ci ta ściema wychodzi, bo na gadanie głupot o rezonansie rezystancji z pojemnością nie da się nabrać nikt poza zupełnymi żółtodziobami.

  Quote:
  Jednak Wy ciągle ślęczycie w tych niedoskonałych symulacjach powtarzając w koło że łatwiej coś zacząć od zera albo przyklaskiwać rozwiązaniom oklepanym do znudzenia niż wykonać tak bardzo prosty układzik DC/DC którego nikt nie chce znać bo przerasta on możliwości zrozumienia jego zalet i zasady działania.
  Jeszcze pretensje zgłasza, do takich banalnych układów nie używam symulacji przerabiałem schemat w paincie ;) A jak już robię symulację, nie mam trudności zrobić tak, żeby odpowiadała zachowaniu układu rzeczywistego.

  Jeśli takie rozwiązania są dla ciebie dziwne, to wyszukaj w sieci noty aplikacyjne w stylu: single suply opamp design, czy myślisz że w którymkolwiek z masowo produkowanych urządzeń przenośnych (telefony, laptopy, mp3) są przetwornice napięcia ujemnego tylko dlatego że ktoś zastosował wzmacniacz operacyjny? konstruktorzy sobie radzą bez nich.

  Fakt że układy z pojedynczym zasilaniem mają pewne wady, ale nie udało ci się prawidłowo wymienić żadnej z nich.
 • #34
  User removed account
  User removed account  
 • #35
  feriar
  Level 12  
  Jak z 12V zrobić napięcie symetryczne +-12V?

  można nawet w taki sposób zrobić -12V

  Pozdrawiam ;)
 • #37
  feriar
  Level 12  
  W sumie też racja, to według Ciebie jak najlepiej można by to zrobić?
 • #38
  _jta_
  Electronics specialist
  ICL7660 działa na zasadzie przełączania kondensatora między źródłem zasilania i układem zasilanym, to eliminuje spadek napięcia na diodach. Tylko do 12V musi być ILC7660A, sam ICL7660 jest do napięcia zasilania najwyżej 10V (można by spróbować zrobić układ działający tak, jak ICL7660, z elementów dyskretnych, ale to dość sporo elementów - np. 4 tranzystory "mocy", o małej oporności włączenia). Albo można użyć takiego układu, jak podałeś, tylko więcej diod - np. powielacz napięcia na 4-ch diodach, plus regulator ograniczający napięcie, bo inaczej łatwo przekroczyć 12V. Wspomniałem wcześniej układ termometru, w którym uzyskuje się napięcie ujemne na tej samej zasadzie, co w układzie, który podałeś - tylko tam jest on prostszy, bo wykorzystuje sygnał z ICL7107, więc wystarcza tranzystor, dwa oporniki, dwa kondensatory i dwie diody - daje to pewnie ze 3V, zapewniając zasilanie ICL7107 napięciem około 8V (on do poprawnego działania potrzebuje co najmniej 7V, układ jest zasilany z +5V, więc co najmniej -2V trzeba wytworzyć). No i można zastosować układ przetwornicy "flyback", ale to wymaga dławika, za to jeśli trzeba uzyskać napięcie ujemne równe dodatniemu, a nie trochę mniejsze (przy przełączaniu kondensatora zawsze są jakieś straty napięcia), to ma większą sprawność od układu z 4-ma diodami.
 • #39
  trymer01
  VIP Meritorious for electroda.pl
  @janekmazur92; - skończ z tymi głupotami o rezonansie RC i generatorze.
  A inni koledzy o przetwornicach - jak to często bywa, przetwornica i ujemne napięcie jest tu całkowicie zbędne.
  LM358 ma katalogowo BW=1MHz, więc uzyskane pasmo 10kHz przy takim wzmocnieniu to sukces. Albo daj dwa stopnie o wzmocnieniu ok. 14x każdy, albo zmień WO na szybszy. Już TL08x jest szybszy (3MHz), ale naprawdę potrzebny tu jest WO z BW=5MHz, np. LF356, CA3240.
 • #41
  trymer01
  VIP Meritorious for electroda.pl
  _jta_ wrote:
  ... A o ile pamiętam LF356 nie akceptuje napięcia wejściowego bliskiego -zasilania, w przeciwieństwie do LM358, więc trzeba mu wygenerować ujemne napięcie, albo przerobić układ (i nie wiadomo, czy się da).

  Przecież mówimy o takim układzie
  https://obrazki.elektroda.pl/7426144400_1384608666.png
  Układ ze sztuczną, niesymetryczną masą, wzmacniany sygnał zmienny odseparowany kondensatorem.
  Więc wymagania co do WO to tylko BW, a to o czym piszesz jest bez znaczenia.
pcbway logo