Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Mikrofala - jakiego rodzaju transformator występuje? Moc i napięcia.

krzysztof-ufo 20 Mar 2005 18:57 2578 4
  • #1 20 Mar 2005 18:57
    krzysztof-ufo
    Poziom 10  

Witam.
    Mam pytanie czy ktoś wie jakiego rodzaju transformatory występują w mikrofalach? Jaką mają moc i jakie napięcie po stronie wtórnej.?

0 4
  • Pomocny post
    #2 20 Mar 2005 20:02
    shg
    Specjalista techniki cyfrowej

moc jest taka, jak podaje producent kuchenki. Z reguły od 600W do 1.6kW (może więcej). Napięcie wyjściowe w zależności od konstrukcji układu zasilającego magnetron ok. 2kV (najczęściej), albo ok. 4kV.

0
  • #3 20 Mar 2005 20:48
    krzysztof-ufo
    Poziom 10  

Witam ponownie!!!

mam taki problem mam mikrofale i płyte ceramiczną na 120V. I mam teraz 2 takie problemy:
    1. Nie wiem czy się lepiej opłaca: czy wymienić transformator czy zakupić autotransformator?
    2. I jak przerobić ten palnik z płyty ceramicznej (czy wystarczy go wymienić na 230V bo sterowanie jest na zwykłym termostacie?

Jeżeli ktoś wie co z tym zrobić proszę o pomoc?

0
  • #4 21 Mar 2005 00:36
    shg
    Specjalista techniki cyfrowej

W mikrofalóce będzie mniej więcej taki sam koszt wymiany trafa i zakupu autotransformatora. Warto sprawdzić, czy trafo w mikrofalówce nie ma czasem odczepów do zasilania napięciem 230V, a jak nie to pozostaje podmienić na trafo z innej mikrofalówki (najlepiej ten sam model w wersji 230V) Nie wiem tylko, jak wygląda kwestia zasilania elektroniki w mikrofalówce, prawdopodobnie jest na osobnym trafie i je też będzie trzeba wymienić (gdzieś widziałem, że do trafa był podłączony tylko magnetron, więc elektronika musiała być osobno).

A płyta ceramiczna to co? Jak zwykła grzałka + mechaniczny termostat, to można tam dać tani adapter 230->120V. Chyba na tyrystorach czy triakach to się robi. Ale musi to być adapter zmieniający napięcie (a właściwie to moc średnią), a nie wtyczka 230V i gniazdo 120V (przejrzałem pazzegro i tylko takie widziałem :( )
    Oczywiście można też wymienić grzałkę, chociaż teoretycznie (ze względów bezpieczeństwa) trzeba by też wymienić termostat, jeżeli jego styki nie są przystosowane do pracy z napieciem 230V

0
  • #5 12 Lis 2005 19:17
    krzysztof-ufo
    Poziom 10  

Witam.
    Postanowiłem jednak skorzystać z autotransformatora. Za ok. 500zł można kupic już gotowy, który poradzi sobie z obiema rzeczami. Dzieki za informacje na temat budowy.

0