Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

bosh/WVD24520EU - Przy poruszaniu bębnem wydaje odgłos tarcia

10 Lis 2013 08:31 4758 12
  • Poziom 10  
    Witam,

mam taki problem z pralko suszarką BOSCH WVD24520EU/03 - pracuje idealnie od blisko 3 lat ale ostatnio przy obracaniu bębna - nawet ręką - słyszalny jest świszczący dźwięk. Jakby zabrakło smarowania między fartuchem a bębnem, bo dźwięk jako żywo pasuje to tarcia metalu o gumę.
    Odchyliłem fartuch - faktycznie chyba jest tam jakiś smar, ale raczej resztki.

Pytanie, jeśli to smar to jaki? Czy mogę sobie to nasmarować samemu, czy konieczne jest wzywanie serwisu.

Pozdrawiam

Mikwit
  • Poziom 42  
    Połączenia między bębnem a fartuchem nie smaruje się żadnym smarem, bo to nie miałoby żadnego sensu. Smar uległby wypłukaniu w trakcie prania, a zwłaszcza przy wyższych temperaturach.A to co tam zauważyłeś, to pozostałości z prania,które nie do końca spływają.
  • Poziom 43  
    Ale co może świszczeć/piszczeć. Mam Amicę i odgłosy jak u autora tematu. Usunąłem maź z fałd fartucha, wykonałem pranie czyszczące i nadal piszczy choć dużo mniej i nie za każdym razem.
    Luzy na łożyskach niewyczuwalne ale gdy poruszam ręką bęben w normalnej pozycji odgłosy występują, gdy poruszam odpychając go jednocześnie w głąb tylko lekki szum obracanego silnika.
    Pralka używana dość intensywnie od 6 lat.
  • Poziom 42  
    vodiczka napisał:
    Ale co może świszczeć/piszczeć. Mam Amicę i odgłosy jak u autora tematu. Usunąłem maź z fałd fartucha, wykonałem pranie czyszczące i nadal piszczy choć dużo mniej i nie za każdym razem.
    Luzy na łożyskach niewyczuwalne ale gdy poruszam ręką bęben w normalnej pozycji odgłosy występują, gdy poruszam odpychając go jednocześnie w głąb tylko lekki szum obracanego silnika.
    Aby wyeliminować "to" piszczenie trzeba by zdjąć fartuch z obudowy pralki, włożyć go do środka bębna, pokręcić i słuchać. Co teraz ?
  • Poziom 10  
    Dzieki za odpowiedzi. No to już ja samodzielnie nie będę się w to bawił. Miałem nadzieję, że to prosta sprawa nie wymagająca ingerencji w integralność pralki.
  • Poziom 43  
    stanislaw1954 napisał:
    Aby wyeliminować "to" piszczenie trzeba by zdjąć fartuch z obudowy pralki, włożyć go do środka bębna, pokręcić i słuchać.

Może kolega rozwinąć bo nie bardzo rozumiem? Chodzi o porównanie dźwięku?
  • Poziom 42  
    vodiczka napisał:
    Może kolega rozwinąć bo nie bardzo rozumiem? Chodzi o porównanie dźwięku?

Jeśli piszczy ,a po częściowym zdemontowaniu fartucha- nie, wtedy wiemy,że głos pochodził od styku gumy z obracającym się bębnem. Jeśli głos się nie zmienił-przyczyna tkwi gdzieś indziej.Czy teraz jest bardziej zrozumiale?
  • Poziom 43  
    stanislaw1954 napisał:
    Czy teraz jest bardziej zrozumiale?

Jeszcze bardziej niezrozumiałe.
    stanislaw 1954 napisał:
    Aby wyeliminować "to" piszczenie trzeba by zdjąć fartuch z obudowy pralki, włożyć go do środka bębna, pokręcić i słuchać.

stanislaw1954 napisał:
    Jeśli piszczy ,a po częściowym zdemontowaniu fartucha- nie, wtedy wiemy,że głos pochodził od styku gumy z obracającym się bębnem.

Może mylimy definicje - bęben to część obrotowa do której wkładamy pranie. Bęben umieszczony jest w obudowie, inna nazwa - skorupa, kocioł.
    Fartuch łączy elastycznie obudowę bębna z obudową pralki. Zdejmując go z obudowy i wkładając do bębna niczego nie eliminujemy tylko komplikujemy.
  • Poziom 42  
    Och tak zamyśliłem się przy #4, zamotałem i dalej już tak poszło. Odwołuję i dziękuję za sprostowanie.
  • Poziom 43  
    Przejrzałem "podobne tematy" (cytuję) "między obudowę a bęben często dostają się drobne rzeczy, czasem można zobaczyć co jest świecąc latarką wewnątrz bębna poprzez otwory, ja wyjmuję grzałkę lub zdejmuję wąż bębna łączący z filtrem i wyjmuję to co jest powodem tarcia-hałasu" (koniec cytatu)
    Spróbowałem wyjąć grzałkę, po odkręceniu nakrętki grzałka przesuwa się w gumie ale guma nie da się odspoić od obudowy, delikatne podważanie nie pomaga. Odpuściłem aby nie uszkodzić gumy :cry:
  • Poziom 42  
    Wyjecie grzałki jest możliwe i guma raczej się nie uszkodzi,ale trzeba trochę użyć siły i podważać płaskim śrubokrętem. Guma jest "spęczona"przez dokręcenie nakrętką. Można też spróbować nasmarować brzeg mydłem w płynie. Jeśli odrobinę podejdzie powinno pomóc w łatwiejszym wyjęciu grzałki.
  • Poziom 43  
    Gdy odgłosy znów się nasilą spróbuję. 90% że coś jest na grzałce. Nie sprawdziłem odgłosów po zluzowaniu gumy (błąd) ale po ponownym skręceniu było dużo lepiej. Teraz kończę pranie (sprawdzam czy połączenie szczelne) i za kilka minut "osłucham" bęben.

Po sprawdzeniu:
    Chyba była lekka autosugestia bo skrzypi jak poprzednio.
  • Poziom 10  
    Mój Problem rozwiązany.
    Tak naprawdę problemu nie było. W międzyczasie zainstalowałem zmiękczacz wody. Przy miękkiej wodzie ilość detergentu potrzebna do prania jest na prawdę mikroskopijna - 1 łyżeczka zamiast całej nakrętki. Ja dawałem za dużo detergentu który nie był do końca wypłukiwany z pralki i podczas suszenia gumowe elementy wydawały dziwne dźwięki.