Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Europejski lider sprzedaży techniki i elektroniki.
Proszę, dodaj wyjątek elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Transformator Toroidalny do zasilenia wkrętarki.

użytkownik230v 10 Lis 2013 11:47 1959 4
  • #1 10 Lis 2013 11:47
    użytkownik230v
    Poziom 2  

Witam.
    Mam transformator toroidalny 300va , mostek KBPC5010. Po podpięciu i uruchomieniu wkrętarki napięcie spada z 28v bez obciążenia do 11v czasami do około 10,3v.
    Wygląda to tak :

Transformator Toroidalny do zasilenia wkrętarki.

Wyczytałem ,że zamontowanie kondensatora za mostkiem Potrafi utrzymać napięcie
    na potrzebnym "poziomie" .W tym przypadku przydało by się 14,4v .
    Wkrętarka jest na 14,4v

tomekdanka ( https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic2010707.html )
    pisze ,że jego wkrętarka pobiera około 12A również 14,4v .
    Powiedzmy , że chciałbym uzyskać około 15 A mocy. Jest to możliwe przy tych "podzespołach elektrycznych " co napisałem??.

Jedni piszą ,że na 1A poboru Prądu Daję się średio 1000uF. Drudzy zalecają na 1A / 2000uF
    Wiec teraz mam mętlik w głowie .

Czyli powiedzmy na 15A poboru prądu jest potrzebny kond. 15 000uf(czyli kilka mniejszych) .Podejrzewam że najlepsze napięcie kond. to 35V

Wiec mam pytanie czy zamontowanie kond. poprawi sytuacje?? Czy poszukać przyczyny spadku napięcia gdzie indziej??

Będę wdzięczny za podpowiedzi w tym temacie . Pozdrawiam

Dodam jeszcze ,że wkrętarka jest sprawna. na aku pracuje ok. na tym zasilaczu co opisałem ma tylko wolniejsze obroty.

3.1.13. /Olek II/

• #2 10 Lis 2013 11:52
    mickpr
    Poziom 39  

Zacznij od podania dokładnego modelu (oznaczenia) transformatora.

• #3 10 Lis 2013 12:02
    użytkownik230v
    Poziom 2  

No tak . To podstawa.
    Trafo firmy EDEL 300va Typ TTSE 300 . Z zabezpieczeniem.

Tyle na nim pisze.Niestety nie mam dokładniejszej specyfikacji.
    Ma na wtórnym 3 uzwojenia .
    Pisze jeszcze : Podwyższony współczynnik energii elektrycznej 99,6%

• #4 10 Lis 2013 12:18
    Tomasz.W
    Poziom 35  

użytkownik230v napisał:
    ...Witam....
    Też witam.
    użytkownik230v napisał:
    ...pytanie czy zamontowanie kond. poprawi sytuacje?....
    Kondensatory w prostowniku to podstawa, samego mostka nie licząc.

• #5 10 Lis 2013 16:21
    jaspi85
    Poziom 14  

Witam musisz mieć twardy/sztywny transformator który przy obciążeniu napięcie zbytnio nie spada.
    Tak jak koledzy piszą że diody prostownicze i kondensator i pasowało by żarówkę małą dać np 12V 5W do niwelowania skoków napięcia jeśli dajemy kondensator bo troszkę podbija napięcie na biegu jałowym/bez obciążenia.
    Ale chciałem napisać ode mnie że ja mam tą metodą wkrętarkę akumulatorową podłączoną do akumulatora samochodowego o dowolnej pojemności a wkrętarka jest na 12V co u Ciebie 14,4V nie będzie kłopotów tylko o 1/8 mniejsze obroty i mocy z powodu niskiego napięcia akumulatora samochodowego.
    Zda egzamin a za to mobilny będzie niezależnie od sieci tylko naładowanego akumulatora i pojemności.
    Ładowanie proste mało kłopotów a jak rozładuje się aku to przepinasz na kolejny akumulator i dalej się pracuje.
    Kabel musi być trochę grubszy bo ja mam około 3 metry kabla co by nie miało dużego spadku napięcia to samo się tyczy zasilania z transformatora.
    Mam wkrętarkę Panasonic i baterie NiMH ale nie miałem ładowarki więc poszedłem na skróty na akumulator samochodowy.
    Koniecznie pilnować się biegunem zasilania plus do plusa, inaczej grozi spaleniem regulatora obrotów.
    Jak coś źle napisałem to poprawić mnie jak wątpliwości to pytać.
    Pozdrawiam

Szukaj w ofercie
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME