Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

pianino cyfrowe Yamaha P 85 nie grają klawisze C

10 Lis 2013 12:49 2937 7
  • Poziom 9  
    Witam serdecznie;

Pojęcia nie mam czy to właściwy dział ale liczę na kreatywność użytkowników Elektrody.

Dzisiaj zepsuło mi się moje pianino cyfrowe Yamaha P 85. Dziwna usterka - padły wszystkie klawisze C (we wszystkich oktawach,, czyli raczej usterka elektroniki). Ma ktoś jakiś pomysł?

zastanawiam się czy można jakoś zaktualizować oprogramowanie (mam tylko porty MIDI).

Czy tylko serwis
    Piotr
  • Poziom 41  
    Co ma oprogramowanie do naprawy klawiszy?
    Skoro nie dział ten sam dźwięk we wszystkich oktawach, to należy sprawdzić połączenie klawiatury z resztą elektroniki, oraz sam układ odczytujący matrycę klawiszy.
  • Poziom 9  
    No właśnie myślałem że to musi być usterka software skoro padł dokładnie każdy klawisz C, w każdej oktawie.

A - własnie odłączyłem zasilanie i podłączyłem z powrotem i grają klawisze wszystkie poza dokładnie ostatnim najwyższym C (rzadko używanym).

Co to może być? Zaczyna padać faktycznie połączenie klawiszy z elektroniką? czy raczej wariuje jakiś procek?
  • Pomocny post
    Poziom 41  
    Jeśli nie gra tylko jeden klawisz, to szukałbym usterki w płycie klawiatury, tak samo jeśłi nie gra np od prawej kilka, lub od lewej kolejno kilka ścieżki dźwięków idą w poprzek klawiatury, a klawiszy równolegle, tak w uproszczeniu.
    Jeśli nie grają losowo, to szukałbym usterki układu odczytujący klawiaturę.
  • Poziom 9  
    Nie graja losowo, wiec to będzie to jakiś procesor, nie dobrze, serwis mnie czeka zdaje się ,dzięki.
  • Poziom 41  
    Jeśli Kolega czuje się na siłach, to przed udaniem się do serwisu obejrzałbym płytkę klawiatury, sprawdził taśmy łączące.

Dodano po 10 [minuty]:

Klawiatura podzielona jest na trzy sekcje A-1 do C2, C#2 do C5 i C#5 do C7. Sygnał pobierany jest z środkowej części. Linie dźwięków połączone są równolegle, natomiast połowy oktaw C# do F# i G do C schodzą się do złącza na środkowej części.
    Z tym, że każdy dźwięk ma dwa włączniki, po to aby była czuła na siłę uderzenia. Czy piano po wyłączeniu funkcji czułości na uderzenie również nie grało?

Złącze główne jest akurat dwurzędowe, co mogło by wskazywać na odrywanie się jednego rzędu pól lutowniczych.
  • Poziom 9  
    Hmm, nawet nie wiedziałem że można wyłączyc touch responce, muszę poszukać w instrukcji...
  • Poziom 41  
    Jeśli posiada taką możliwość, wyłączenia.