Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Jak zamienić napięcie stałe na zmienne 50 Hz?

20 Mar 2005 19:48 2501 5
  • Poziom 17  
    Witam

Ma ktoś jakiś pomysł, najlepiej jakby bylo to na tranzystorach 2N3055 (mam ich
    sporo) albo innych, tanich i łatwo dostepnych; jakiś niezbyt skomplikowany układ, najlepiej bez US. Kształt napięcia wyjściowego
    sinusoidalny, ale nie koniecznie - może być zbliżony.
    rozumiem że do wykonania przetwornicy np 12DC/230AC wystarczy już tylko
    podłączenie transformatora? dlatego też chodzi o układ zasilany 12V DC.
    Moc niewielka: 20-50 W (w celach doświadczalnych, np zasilanie magnetowidu
    podczas nagrywania - dlatego nie interesuje mnie zakup fabrycznego urządzenia
    dużej mocy za duże pieniądze)

Wogóle jak ktoś ma schematy takich układów w postaci komputerowej, to będę wdzieczny.

pozdrawiam
    Robert

• VIP Zasłużony dla elektroda
    Witam
    Mam taki schemacik, jest sprawdzony, sam go używan na działce. Mam do tego pełny opis, jest zbudowany na bardzo prostym i tanim układzie scalonym ogólnie dostępnym 7400 i tranzystorach 2N3055 - tak jak chciałeś. Trafo jest proste do wykonnia i jest do niego opis.
    Jak to Ci odpowiada to zamieszczę schemat i opis.
  • Poziom 17  
    O, jesli mozesz to zamiesc.
    Tak jak napisałem, chodzi mi o cos prostego i sprawdzonego.

pozdr.

Robert

Proszę bardzo:
    Dołożyłem Ci 1 pkt., bo miałeś mało do pobrania,
    powodzenia.

Schemat warto umieścić w bazie, sprawdzony
  • Poziom 17  
    Dzięki, ale (po pobieżnym przejrzeniu schematu i opisu) tu jest ok. 400V napięcia stałego na wyjściu o ile się nie mylę zamiast interesujacego mnie 230 v 50 hz, a cały układ pracuje na 800 Hz?
    Jaką mocą ciągłą można obciążyć tą przetwornicę?

A jeśli chodzi o pubkty i bazę schematów czy też download - to jestem tu od niedawna i jeszcze wszystkiego nie wiem:)

pozdrawiam

Ja na tej przetwornicy kosiarką elektryczną koszę trawę na działce, więc nie jest taka słaba, a jej moc jest zależna od ilości tranzystorów 2N3055, trafa i uzwojenia. Ja policzyłem sobie na 220V (tyle wówczas było) i bezpośrednio z uzwojenia wtórnego zasiliłem silnik. Do regulacji częstotliwości miałem potencjometr.
    Ale jak to Ci nie odpowiada, to napisz, jutro zamieszczę inny schematy lub schemat na równe 50Hz, ale tam już może być zamiast tranzystorów - tyrystory, no i dwa trafa - sterujące i wykonawcze.

O punkty się nie martw, jak będziesz potrzebował to Ci dołożę (oczywiście mówię tu o punktach) :P