Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Computer ControlsComputer Controls
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Wzmacniacz słuchawkowy stereo na TDA2822M.

superhiro2 10 Lis 2013 14:17 4521 4
  • Wzmacniacz słuchawkowy stereo na TDA2822M.
    Witam, mam przyjemność zaprezentować własnoręcznie zbudowany wzmacniacz słuchawkowy na układzie scalonym TDA2822. Jest to moja pierwsza konstrukcja na DIY elektrody ale nie pierwsza zbudowania przeze mnie. Przepraszam za jakość zdjęć (robione telefonem) ale nie posiadałem w tej chwili aparatu z dobrym obiektywem i lampą.

Jest to typowa aplikacja z noty katalogowej układu TDA2822M.
    Wzmacniacz słuchawkowy stereo na TDA2822M.
    Zasilana jest z dwóch baterii AA czyli 3V. Teoretycznie kość działa już od 1,8V. Testowałem przy 1,5V kość działała jednak szumy były tak duże, że nie dało się nic usłyszeć poza nimi.

Obudowa zrobiona z pudełka po zapałkach. Jest to wersja beta. Alfa została zrobiona na pająku.

Kość przy słuchawkach 32Ω potrafi głośno zagrać, a i nadaje się jako przedwzmacniacz do głośników komputerowych lub innego wzmacniacz.

Bardzo żałuje, że nie dałem potencjometru na wejście, gdyż w telefonie szumy są liniowe, a zwiększając głośność zwiększamy tylko poziom głośności muzyki. Przy małym poziomie głośności w telefonie szumy są głośniejsze niż muzyka tyle, że bez wzmocnienia tego nie słychać. Tak, że bez potencjometru wzmocnienie nie ma sensu.

Płytka zaprojektowana w Eagle i wytrawiona w B327. Powiercona i pomalowana roztworem kalafonii z acetonem, wysuszona suszarką i polutowana. Tu muszę przyznać, że pierwsze płytki jakie robiłem nigdy nie malowałem kalafonią dopiero od niedawna zacząłem to robić i zauważyłem, że jak lutuje (lutola 6C) to cyna rozpływa się znacznie lepiej po padach i nie robią się takie "złośliwe" zwarcia między nóżkami układów.

Wzmacniacz słuchawkowy stereo na TDA2822M. Wzmacniacz słuchawkowy stereo na TDA2822M. Wzmacniacz słuchawkowy stereo na TDA2822M. Wzmacniacz słuchawkowy stereo na TDA2822M. Wzmacniacz słuchawkowy stereo na TDA2822M. Wzmacniacz słuchawkowy stereo na TDA2822M.

W załączniku:
    Projekt PCB w Eagle schemat i płytka + płytka x8
    Pdf płytka + płytka x8 + montaż + opis elementów.
    Załączniki:

Fajne! Ranking DIY
    Potrafisz napisać podobny artykuł? Wyślij do mnie a otrzymasz kartę SD 64GB.
    O autorze
    superhiro2
    Poziom 15  
    "Gdy wszyscy w ciebie zwątpili pokaż że się mylili."
    Specjalizuje się w: zse kielce
    superhiro2 napisał 201 postów o ocenie 0, pomógł 0 razy. Mieszka w mieście Włoszczowa. Jest z nami od 2010 roku.
  • Computer ControlsComputer Controls
    pawel_aa
    Poziom 25  
    superhiro2 napisał:
    Bardzo żałuje, że nie dałem potencjometru na wejście, gdyż w telefonie szumy są liniowe, a zwiększając głośność zwiększamy tylko poziom głośności muzyki. Przy małym poziomie głośności w telefonie szumy są głośniejsze niż muzyka tyle, że bez wzmocnienia tego nie słychać. Tak, że bez potencjometru wzmocnienie nie ma sensu.

Zrobiłeś wzmacniacz na układzie który ma wzmocnienie 40dB i dziwisz się, że szumi jak Atlantyk? Ten układ zmontowany wg noty aplikacyjnej nie nadaje się jako wzmacniacz słuchawkowy. Trzeba ograniczyć jego wzmocnienie do 30dB, tyle w zupełności wystarczy. Jak to zrobić? Trzeba poszukać w sieci, mi kiedyś udało się znaleźć.
  • Computer ControlsComputer Controls
    superhiro2
    Poziom 15  
    Według noty do słuchawek powinny być C4 i C5 100uF. Przed chwilą zmieniłem na 100uF ale szumy wzrosły. Dolutowałem z powrotem te 470uF także w sumie jest 570uF na wyjściu. Dolutowałem też na wejściu 10k (jak dobrze liczę wzmocnienie będzie 37dB). Jest trochę lepiej ale nadal nie to no i szumy takie same. Dolutuje, może jeszcze ze 30-40k
    pawel_aa
    Poziom 25  
    superhiro2 napisał:
    Według noty do słuchawek powinny być C4 i C5 100uF. Przed chwilą zmieniłem na 100uF ale szumy wzrosły. Dolutowałem z powrotem te 470uF także w sumie jest 570uF na wyjściu. Dolutowałem też na wejściu 10k (jak dobrze liczę wzmocnienie będzie 37dB). Jest trochę lepiej ale nadal nie to no i szumy takie same. Dolutuje, może jeszcze ze 30-40k

Błądzisz... To przeczytaj -> 1W STEREO KA2209 AMPLIFIER MODULE
    superhiro2
    Poziom 15  
    Dzięki za notę. W wolnym czasie tak zrobię i zobaczę, co z tego wyniknie.