Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Przezwajanie trafa 3 fazowego na 1 fazowe

anet870 10 Nov 2013 17:49 1332 6
    anet870
    Level 26  
    Witam.Posiadam stare trafo trójfazowe (trzy kolumny),które chcę przezwoić na trafo do rozruchu oczywiście dokładając mostek 300A .Przekrój rdzenia to 18 gdzie nonogram pokazuje moc około 260 VA.Korzystając wielokrotnie z nonogramu obliczam ilość zwojów na Volt i się zgadza lecz pokazywana moc przez wykres nijak ma się do faktycznej mocy po przezwojeniu-jest według mnie zaniżona na wykresie.Moje pytanie brzmi czy po złożeniu tego trafa będę w stanie wspomagać rozruch ciągnika c330 lub sprintera 2,8? Uzwojenia nawinę na 230 oraz wtórne na 14 i 18V (ładowanie,rozruch) drut na pierwotnym przewiduje 4mm a wtórne 30mm oba w szkle bo takie akurat mi zostały.Dołączę jeszcze regulację ładowania.Muszę przezwoić całkowicie gdyż obecne uzwojenia są uszkodzone mechanicznie.
  • Helpful post
    janszy3643
    Level 29  
    Nie wnikając w twoje obliczenia 260VA przy 12V to tylko 21 A więc jak chcesz tym zapalic ciągnik jak rozrusznik pobiera ok 1200W.
    Coś mi tu nie pasuje trafo wygląda dość solidnie, a ty podajesz tak mała moc.
    Podaj wymiary jednej kolumny
    anet870
    Level 26  
    45mm x 40mm.
  • Helpful post
    Rzuuf
    Level 43  
    Witam!
    Taki transformator niezbyt się nadaje do Twojego celu (zwłaszcza rozruch sprintera będzie grozić uszkodzeniem), a ponadto chyba nie wiesz, co policzyłeś.
    Jeśli moc transformatora jest 260VA, to znaczy, że przy 14V będzie Ci dawać ok. 20A - więc mostek na 300A jest "za duży" - i to ponad 10 razy.
    Uzwojenie wtórne dla prądu 20A wystarczy 4 - 5mm2.
    Uzwojenie pierwotne 640 zwojów drutem 4mm2 nie zmieści się w oknie, a dla 260W wystarczy nawinąć 0,4mm2.
    Dla rozruchu "awaryjnego" najlepszy jest zapasowy akumulator, połączony z niewielkim prostownikiem utrzymującym go w stanie naładowania (ładowanie buforowe).
    janszy3643
    Level 29  
    Poszukaj transformatora z spawarki jednofazowej.
    anet870
    Level 26  
    Tak też przypuszczałem że rdzeń jest "biedny".Wszystko dobudowy mam poza rdzeniem więc gdzie taki mogę kupić poza skupem złomu gdzie będzie pordzewiały i nie kompletny
  • Helpful post
    zelkolektor
    Level 11  
    Jak bedziesz przezwajał odejmij jedna kolumne i dołóz do dwóch pozostałych
    w ten sposób zwiekszysz przekrój