Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Proszę, dodaj wyjątek elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Własna konstrukcja kolumny br połaczona z band-passem

login5555 10 Lis 2013 21:11 906 3
  • #1 10 Lis 2013 21:11
    login5555
    Poziom 8  

Witam zrobiłem kolumny na głośniki 12cali z tym ze zrobiłem dodatkowa komorę za wylotem. Gra to o wiele lepiej niż kolumna br, I teraz pytanie jak to wyliczyć, bo w winsd nie ma takiej konstrukcji ? Jedna komora ma 60l, druga ok 11l, otwory są jak na rysunku 35x1 cm obydwa czyli na szerokość kolumny. Jest to tak jakby band pass tyle ze z głośnikiem na zewnątrz a zamiast głośnika wewnątrz jest szczelina emitująca dźwięk do drugiej komory.
    Własna konstrukcja kolumny br połaczona z band-passem

Dodano po 12 [minuty]:

Dodam tylko że zastosowany tu głośnik ma qts0,7, a chcę zrobić konstrukcje pod nieco inny a mianowicie rex12s4 który ma podobne parametry ale będę musiał to jakoś wyliczyć żeby to odpowiednio zagrało, bo drugi raz chyba przypadkiem mi się nie uda zrobić tak kolumny bez wyliczeń :(

• #2 11 Lis 2013 11:08
    wyrokulicy
    Poziom 23  

To nie jest BP, ani TL. Po prostu przekombinowany BR.

Co to za głośnika, jaka duża paka? Troszkę szczegółów, wróżek tutaj brak, podobnie jak i wróżbitów...

• #3 11 Lis 2013 11:32
    mmaker
    Poziom 18  

Z takimi strojeniami portów raczej nic dobrego nie będzie. Komory powinny być na odwrót najpierw mniejsza potem większa, za małe przekroje, długości portów, poza tym nie wiem czy to ma sens bo to może strasznie mulić bo przesunięcia fazowe w tym przypadku będą dawały o sobie znać :) Gdzie ma być stosowany ten sub?

Wpisz sobie w google Dual Bass Reflex Enclosure, może coś znajdziesz.

• #4 11 Lis 2013 15:19
    login5555
    Poziom 8  

"Dual Bass Reflex Enclosure" Dzięki mmaker przynajmniej coś do przodu :) . Chodzi o to że nie ma odpowiedniego strojenia bo nie wiedziałem jak wyliczyć :( Najpierw jedna komora wyliczona z win potem druga na słuch. Dawałem 2ga komorę większa od pierwszej to głośnik wówczas zaczął mulic a bas zrobił się rozmyty huczący. Efekt mojego rozwiązania wyszedł bardzo dobry bo zejście jest niesamowicie niskie gdzie normalnie tego głośnika nie było słychać na tych częstotliwościach i stał się o parę decybeli głośniejszy. Głośnik to Alphard cw1202cx i nie było można z niego za wiele wycisnąć ani w br ani w zamkniętej ale w ej konstrukcji spisuje się bardzo dobrze.

Szukaj w ofercie
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME