Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Europejski lider sprzedaży techniki i elektroniki.
Proszę, dodaj wyjątek elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Dokladna budowa kolumn cisnieniowych tzw.labiryntowych i dobor drzewa

blader32 10 Lis 2013 21:37 2604 21
  • #1 10 Lis 2013 21:37
    blader32
    Poziom 7  

Witam posiadam 2 glosniki jest to przetwornik PHILLIPS 12" 80W o impedancji 8OHM wyprodukowany na przelomie lat 70'/80' (model: 12200/W8) Nie sa to glosniki o duzej mocy jednak ze wzgledu na ceramiczny magnes dosyc wydajne i o naturalnym brzmieniu.
    W nawiazaniu do nich chcialbym sie dowiedziec jak zmontowac do nich skrzynie i z jakiego drewna...Chcialbym uzyskac potezny bass poniewaz maja sluzyc do DubStepu,HardBassu i Rapu...Oczywiscie musze wiedziec jak je rozmiescic w kolumnach czy polaczyc je do jednej duzej kolumny...

• Pomocny post
    #2 10 Lis 2013 21:45
    Błażej
    VIP Zasłużony dla elektroda

Te głośniki nie nadają się do głośnika subbasowego. A o doborze materiału na obudowę, możesz sporo poczytać na forum. Zajrzyj sobie do działu DIY Audio i przejrzyj prezentowane konstrukcje subwooferów.

• #3 10 Lis 2013 21:57
    blader32
    Poziom 7  

Teraz jeden sam zamontowalem w skrzyni 30l kwadratowej z pazdzierzowki to bass jest niezly az go czuc a wszystko dookola sie telepie ale nie przenosi praktycznie wcale wysokich tonow i slabo go juz slychac na dworze,a drugi jest w kolumnie 1,5m stojacej okraglej dookola w srodku sam wytlumilem srodek jest wolny to dobrze gra wysokie a bass ciulowy...Poprostu chcialbym porade jaki typ obudowy zamowic u stolarza jaki system zastosowac w srodku kolumny jakie drzewo zeby stworzyc dobre glosniki grajace z przewaga 75% niskie tony a wysokie tylko 25% poniewaz potrzebne mi sa glosniki z poteznym bassem...

• #4 10 Lis 2013 22:05
    Błażej

To nie są głośniki subbasowe. Więc potężnego basu z nich nie będzie. Aby dobrać do nich wielkość kolumny, musisz znać parametry głośnika. I nie chodzi mi tutaj tylko o średnicę, moc i impedancję. Zapoznaj się NAJPIERW z podstawami, a dopiero potem bierz się za tworzenie.
    W sieci jest nota katalogowa tego głośnika. To podstawa.
    http://docs.mfbfreaks.com/ds/AD12200-1.jpg
    http://docs.mfbfreaks.com/ds/AD12200-2.jpg

Kolumn nie robi się z drzewa, tylko z płyt - mdf, wiórowej.

• #5 10 Lis 2013 22:19
    blader32
    Poziom 7  

I tutaj sie z Toba nie zgodze poniewaz posiadam mniejsza kolumne 15l o srednicy 2 cm starej daty wyprodukowana w Niemczech,napis widnieje ze jest sosnowa i tam jest glosnik 60 W 4 Ohm i sredniak 40 W 6 Ohm a ma taka moc ze gra lepiej niz ta kwadratowa skrzynia...
    A druga sprawa nie chce budowac profesjonalnego sprzetu tylko amatorski,tylko chodzi mi o to ze jak zamowie kolumny to juz nie bedzie odwrotu a szkoda potem zmontowac i bedzie wielka kicha a nie moc...

• Pomocny post
    #6 10 Lis 2013 22:47
    Błażej

Droga jest prosta: parametry głośnika --> właściwy program do obliczeń --> projekt kolumny --> zamówienie formatek --> montaż.
    Jak zrobisz według własnego widzimisię i wymiary weźmiesz przypadkowe, to nie licz, że to zagra poprawnie. Szansa jedna na milion.

• #7 10 Lis 2013 22:55
    blader32
    Poziom 7  

Dobra dzieki za pomoc,ok parametry mam,program WinIsd jest mi znany zostaly tylko 2 cele do spelnienia...

• #8 10 Lis 2013 23:04
    wariato
    Poziom 43  

blader32 napisał:
    Teraz jeden sam zamontowalem w skrzyni 30l kwadratowej z pazdzierzowki to bass jest niezly az go czuc a wszystko dookola sie telepie ale nie przenosi praktycznie wcale wysokich tonow i slabo go juz slychac na dworze,

Głośnik niskotonowy nigdy nie zagra średnimi czy wysokimi bo nie do takich został stworzony... Fizycznie nie mógłby zagrać wysokimi. Albo robisz subwoofer albo szerokopasmową kolumnę bez gigantycznego basu.
    Na twoim miejscu sprzedałbym to i kupił używane STX GDN 32-400 czy Tonsil GDN 30/80 lub 30/120 i na tym bazował. Przynajmniej masz parametry i mnóstwo projektów które tylko kopiujesz i będzie pewność że to zagra a nie za pierdzi...

• #9 10 Lis 2013 23:07
    blader32
    Poziom 7  

Takie male pytanko na koniec
    Jaki typ kolumn najlepiej pasuje do tych glosnikow b-r otwarta czy zamknieta,Transmission Line, Open baffle, Horn, Band-pass tak zeby bass byl jak najmocniejszy?

• #10 10 Lis 2013 23:13
    wariato
    Poziom 43  

Skąd mamy wiedzieć skoro nikt nie zna parametrów tych głośników, nie przeprowadził testów/pomiarów w której obudowie czują się najlepiej.
    Dla takich No Name dobiera się zawsze obudowy zamknięte dobrze wytłumione. Chyba że ktoś ma czas, materiał i sprzęt żeby bawić się w testy na BR czy Band pass..

• #11 10 Lis 2013 23:14
    blader32
    Poziom 7  

Wariato zle mnie zrozumiales i ja nie dopisalem wszystkiego...Myslalem zeby zrobic kolumne ala estradowke tzn.2 te cepy w jednej kolumnie 160 l oddzielone w srodku przedzialka i po glosniku tej samej firmy z 1980 roku ktore posiadam po lewej i prawej stronie podlaczone pod HT i robiace za gwizdki tak jak mam obecnie plus osobno dla kazdego z tych duzych wzmacniacz akustyczny lampowy takze starej produkcji...

• #12 10 Lis 2013 23:14
    elektryku5
    Poziom 37  

Byłoby wiadomo po dokonaniu pomiaru parametrów TS (odsyłam do wyszukiwarki).

• #13 10 Lis 2013 23:18
    wariato
    Poziom 43  

160L dla dwóch 12'' ? Te głośniki wyplują membrany w takim pudle, max to 120L dla dwóch jeśli obudowa B-R. Do zamkniętej wystarczy 70-80L dla obu.

• #14 10 Lis 2013 23:23
    blader32
    Poziom 7  

Wariato powiem tak w skrzyni kwadratowej wiorkowej 30 l wytlumionej narazie prowizorycznie wata mineralna w pelni,srodek pusty i zamontowany wylot na przodzie po paru minutach grania efekt bassu jest naprawde potezny poniewaz w pokoju obok na pelnej regulacji zegarek na scianie sie telepie...Ale za to wysokie tony sa slabo slyszalne,a natomiast w tym drugim jak pisalem juz bass jest slaby nawet na podbiciu nie dorownuje....Kable mam 2,5mm a wzmacniacz Pioneer 300 W.

• #15 10 Lis 2013 23:27
    wariato
    Poziom 43  

30L to dobre do klozeta. Zatkaj otwór i przetestuj jak się zachowa w szczelnej budzie, napchaj do środka waty czy gąbki później bez aż na ucho dobierzesz optymalne ustawienie. Poza tym sporo zależy od umieszczenia skrzyni w pokoju, jak wielkie jest pomieszczenie itd. Na 12'' głośnik w subie potrzeba co najmniej 20m2.
    Podaj model tego Pioneera - ma chociaż 50W na kanał ?

• #16 10 Lis 2013 23:35
    blader32
    Poziom 7  

Skrzynia stoi w lewym rogu pokoju od strony drzwi,a ten drugi w prawym rogu z tej samej strony,jak stoje obok niego to bass jest wysmienity i slychac jak wszystko wokol drga,a jak juz odejde kawalek dalej to efekt bassu znika choc nadal wszystko drga od podlogi,mebli,az po sciane w drugim pokoju,pokoj ma 25m2.
    A model tego wzmaka nie podam ci dzisiaj poniewaz nie znam na pamiec a sprzet stoi u mnie w Polsce a obecnie jestem w Niemczech...
    Powiem tak ze wytrzymuje na maxymalnej regulacji z jednym podbiciem bassu cala noc bo juz testowalem na imprezach,zero odciec zwiazanych z nadmiarem mocy z glosnikow,wiatraczek zamontowalem wiec sie nie przegrzewa...

• #17 10 Lis 2013 23:52
    elektryku5
    Poziom 37  

Pomiar TS to nie tajemnica, jest kilka darmowych programów, do tego rezystory, 2 wtyczki jack i można mierzyć.

ARTA, Speaker Workshop, a nie pakowanie losowego głośnika w losową obudowę... (Masz tu 2 potencjalne programy od których powinno się zacząć.)

• #18 10 Lis 2013 23:59
    blader32
    Poziom 7  

Heh dla mnie to czarna magia...Zerowe pojecie teoretyczne,jedynie wiem co i jak podlaczyc :D

Dodano po 3 [minuty]:

Chcialem uzyskac podpowiedzi do zmontowania amatorskich kolumn w miare dobrych,ale widze ze jedynie ryzyk-fizyk mi pomoze i skladanie na wyczucie,bo z tym co mi podrzucacie to uschne zanim cos zdzialam...

• #19 11 Lis 2013 00:12
    yogi009
    Poziom 41  

Tak, po tej zachęcie:

",,,Teraz jeden sam zamontowalem w skrzyni 30l kwadratowej z pazdzierzowki to bass jest niezly az go czuc a wszystko dookola sie telepie..."

rzeczywiście dostaniesz tutaj mocne wsparcie. Pytasz o szczegóły, a kiedy je dostajesz, nie zgadzasz się z piszącymi. Skoro tak, to prawdopodobnie wiesz lepiej od nich. Tak na logikę.

• #20 11 Lis 2013 00:15
    blader32
    Poziom 7  

Dobra nie bylo tematu zle trafilem...Zanim ogarne te wasze profesjonalne programiki i dodam czas testow i budowe kolumn to mi zejdzie spory kawal czasu a do sylwka musze to przerobic...Zostaje metoda prob i bledow ktora stosowalem do tej pory...

Szukaj w ofercie
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME