Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Spawarka Amig190 dlaczego tak duży półmostek IGBT?

lukasb9 10 Lis 2013 23:18 1365 0
  • #1 10 Lis 2013 23:18
    lukasb9
    Poziom 28  

Witam forumowiczów, stałem się posiadaczem dwóch uszkodzonych spawarek Amig190. Obydwie udało się naprawić, leczy nie daje mi spokoju fakt zastosowania w spawarce pół mostka IGBT na prąd 150A (powszechnie wiadomo, że chińczyk nie daje nic na zapas), oczywiście pół mostek pracuje po stronie pierwotnej transformatora. Ciekawy budowy spawarki zacząłem ją rozrysowywać no i znalazłem kila rzeczy jak dla mnie co najmeniej dziwnych. Chciał bym aby bardziej doświadczeni koledzy się wypowiedzieli w temacie.

1 - komparator prądu (sygnał z przekładnika) zbudowany na LM324, wykorzystana 1/4 - reszta wzmacniaczy "wisi".
    2 - przekładnik prądowy na rdzeniu proszkowym.
    3 - Czasy narastania/opadania sygnału na bramkach IGBT 4uS (częstotliwość pracy 16kHz).
    4 - trzy z pośród czterech układów scalonych na małej płytce służą tylko do zapalania zielonej diody podczas spawania - pozostały jeden to SG3525.

Topologia układu wskazywała by na przetwornicę rezonansową (pół mostek zasila szeregowy obwód LC - gdzie L to pierwotne transformatora, podłączony do masy) jednak kondensator ma wartość 20uF - więc dla 16kHz to on odcina tylko składową stałą. Próbowałem wywnioskować przy jakim prądzie działa komparator, napięcie porównania to jakieś 3,3V, a sygnał z przekładnika dzielony jest przez 2.
    Rezystor obciążający przekładnik ma wartość 10ohm, ilość zwojów przekładnika około 130. Jeśli się nie mylę, prąd ograniczenia to blisko 90A - chyba trochę za dużo.

Z uwagi na awaryjność tych spawarek chciał bym ją zmodyfikować, zrobić lepszy driver bramek, wymienić przekładnik na taki z rdzeniem ferrytowym o dużej przenikalności. Ale nie wiem jak ustawić maksymalny prąd strony pierwotnej. Jak do tej pory wykonałem tylko spawarkę MMA (inwerter).

Napiszę jeszcze w jaki sposób działa kontroler SG3525 w tej spawarce. Regulacja napięcia na panelu wpływa bezpośrednio na współczynnik wypełnienia generowanego przez SG3525 sygnału (wzmacniacz błędu skonfigurowany jako wtórnik, sygnał dla niego pochodzi od potencjometru na panelu, ze sztywno ustawionym min i max). Natomiast nóżka 10 (shutdown) dostaje sygnał z komparatora prądu (wspomniany LM324). Nic więcej nie wpływa na wypełnienie sygnału generowanego przez SG3525.

0 0