Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Europejski lider sprzedaży techniki i elektroniki.
Proszę, dodaj wyjątek elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Uniwersalna końcówka mocy 200W 8Ohm HPA-2208

LemuRR 11 11 Lis 2013 12:10 15051 25
  • Uniwersalna końcówka mocy 200W 8Ohm HPA-2208

Witam, chciałbym przedstawić wzmacniacz- który powstał na przestrzeni 4 miesięcy.

Miała to być w założeniu końcówka mocy- która zagra równie dobrze w domu (dlatego chłodzenie pasywne) - jak i poradzi sobie na estradzie. Jako końcówka mocy- AVT2762- dość porządnie zmodyfikowana. Między innymi 2 pary IRFP250N na cienkich podkładkach mikowych
    Zamiast BC547, 557 MPSA92,42 Zamiast MSPA92 MJE350- punkty pracy liczone na nowo- aby wzmacniacz wytrzymał pracę z trafem 2x50V.
    O samym trafie- jakieś produkcji niemieckiej o mocy 550W i napięciu 2x50V. Jako że nie ufam tabliczkom znamionowym- obciążyłem je deklarowaną mocą na 24H- test zaliczony- temperatura nie przekroczyła 35°C.

Zabezpieczenie przeciwzwarciowe- to szybkie bezpieczniki 6A- w zupełności zdają egzamin.
    Wzmacniacz posiada zabezpieczenie przed przegrzaniem ( 2 kontrolki, HT- "hi temp- ostrzega o osiągnięciu temperatury 65°C na którymś z radiatorów; OH-"overheat" zaświecenie skutkuje odłączeniem obciążenia przy 85°C.
    Układ oparty o 2x LM35 i LM324.
    Również jest zastosowane zabezpieczenie przed DC- (kontrolka dc).

Wzmacniacz osiąga moc 2x220W czystego sinusa- Przy czym trafo wtedy osiąga ok 45°C- gdyż jest lekko przeciążone- Jednak nic więcej się nie dzieje. radiator łapie temperaturę ok 60°C- i jej nie przekracza

W zasilaczu filtracja 20000µF na szynę w zupełności wystarcza.
    Soft start okazał się konieczny- bezpieczniki tupu "S" wylatywały.

Obudowa z płyt aluminiowych 3mm- skręcana śrubami m3. Boczne ścianki z radiatorów czernionych.

napisy na froncie wykonane termo transferem i zabezpieczone lakierem V66- który idealnie łapie do aluminium.

Wzmacniacz dobrze sprawuje się w domu- jak i na estradzie. Do tej pory jeszcze nigdy nie zaświeciła się kontrolka HT. Wręcz idealnie nadaje się do nadstawek STX PA-600 jak i dko kolumn domowych F-360N które potrafi nieźle rozpędzić.
    Zero jakiegokolwiek przydźwięku.

Ogólnie jestem zadowolony z konstrukcji- koszt to ok 300zł.
    Wiem że w tej cenie można było by kupić coś gotowego- typu SX8800- jednak wydaję mi się że moja konstrukcja będzie bardziej niezawodna :)

Przeżyła już kilka porządniejszych imprez- i nic jej nie jest (i oby tak było dalej )

Uniwersalna końcówka mocy 200W 8Ohm HPA-2208 Uniwersalna końcówka mocy 200W 8Ohm HPA-2208 Uniwersalna końcówka mocy 200W 8Ohm HPA-2208 Uniwersalna końcówka mocy 200W 8Ohm HPA-2208 Uniwersalna końcówka mocy 200W 8Ohm HPA-2208

Fajne!
  • #2 11 Lis 2013 17:07
    AudioEngineer
    Poziom 7  

Ogólnie ciekawa konstrukcja :).
    Wygląda solidnie. TrollFace też oryginalny :D
    Niemniej jednak tylni panel mógłby zostać staranniej zrobiony. :)

• #4 11 Lis 2013 17:19
    LemuRR 11
    Poziom 26  

AudioEngineer napisał:

Niemniej jednak tylni panel mógłby zostać staranniej zrobiony. :)

Dzięki za odpowiedź :)

Panel tylny- no cóż- na nim nabierałem wprawy w obróbce aluminium, więc nie wygląda jak bym tego chciał, zdaję sobie sprawę w 100% z tego mankamentu. Nie jest również zabezpieczony lakierem- dlatego zaczął powoli ciemnieć.

Dodano po 1 [minuty]:

Freddy napisał:
    AudioEngineer napisał:
    TrollFace
    ... a c to jest ??

Taka ot grafika na pokrywie- aby przełamać monotonię aluminium :)

• #5 11 Lis 2013 18:42
    StiV1995
    Poziom 12  

Ładnie wykonany wzmacniacz. Jak obrabiałeś aluminium? Masz jakieś dokumentacje tej przeróbki kitu?

• #6 11 Lis 2013 18:55
    garcin
    Poziom 8  

Hej,
    bardzo fajny wzmacniacz. Gratuluje pomysły i realizacji!

Czy mógłbyś powiedzieć skąd wziąłeś przełączniki i z jakiego materiału są wykonane.

Pozdrawiam

• #7 11 Lis 2013 18:59
    LemuRR 11
    Poziom 26  

StiV1995 napisał:
    Ładnie wykonwny wzmacniacz. Jak obrabiales aluminium ? masz jakies dokumentacje tej przerobki kitu ?

Do obróbki używałem niezbyt wyspecjalizowanych narzędzi, każdy znajdzie takie u siebie: Pilniki iglaki trójkątny i płaski, papier ścierny 600 wodny, wiertła, brzeszczot do metalu.

Dokumentacja jako taka nie powstała- ale postaram się opisać przeróbkę kitu.

Dodano po 3 [minuty]:

garcin napisał:
    Hej,
    bardzo fajny wzmacniacz. Gratuluje pomysły i realizacji!

Czy mógłbyś powiedzieć skąd wziąłeś przełączniki i z jakiego materiału są wykonane.

Pozdrawiam

Przełączniki- kupiłem w jednym z pobliskich sklepów elektronicznych (SMD optoelektronika) Listki wykonane z plastiku- pierwotnie oba były czerwone- jednak jeden został potraktowany srebrzanką i lakierem bezbarwnym. Skonstruowane są na bazie zwykłych dźwigienkowych- na które nałożone są te listki, osadzone w ramce

• #8 11 Lis 2013 19:18
    StiV1995
    Poziom 12  

Gdybyś umieścił jakiegoś pdfa lub doca z instrukcją to było by świetnie. :)

• #9 11 Lis 2013 20:09
    Rafał 116
    Poziom 17  

Dlaczego akurat ta końcówka? AVT ma w swojej ofercie mase lepszych końcówek mocy o sporo lepszych parametrach. Ta końcówka nadaje sie dobrze do subwooferów. Ciekawie wyszły ci te napisy na froncie. Robiłeś to tak jak na laminat? Nie było problemu z chwyceniem wydruku do panelu?

• #10 11 Lis 2013 20:19
    LemuRR 11
    Poziom 26  

Rafał 116 napisał:
    Dlaczego akurat ta końcówka? AVT ma w swojej ofercie mase lepszych końcówek mocy o sporo lepszych parametrach. Ta końcówka nadaje sie dobrze do subwooferów. Ciekawie wyszły ci te napisy na froncie. Robiłeś to tak jak na laminat? Nie było problemu z chwyceniem wydruku do panelu?

Napisałem że "na bazie AVT2762"
    Konstrukcja przeszła wiele modyfikacji, między innymi sterowanie bramkami MOS`ów. Spisuje się całkiem nieźle. Pora jeszcze tylko na pomiary zniekształceń.

Po uprzednim odtłuszczeniu płyty- i odpowiednim wyszlifowaniu papierem ściernym 600, napisy ładnie przyległy. jednak trzeba trochę wprawy nabrać. Jedynym słusznym sposobem na podgrzanie- okazało się położenie blachy na palniki kuchenki gazowej :D . Nie obyło się bez kontuzji :). Jednak wszystko jest wykonalne- potrzeba tylko chęci .

Grafika na górze to również termotransfer :)

• #11 11 Lis 2013 22:20
    Ryczka
    Poziom 12  

Kolego mógłbyś zamiescić schemat z naniesionymi poprawkami?
    Bo sam sie zabieram za taką konstrukcję ale na gotowej płytce pod dwie pary , a nie jak kolega zbudował na "dokładkę".
    W tym schemacie co mam sa stosowane tylko MPSA i MJE zadnych bc.
    A sory tylko do zabezpieczen sa bc bo on ei tak na niskim napieciu ida.
    Prosze o schemat najlepiej na PW.
    Z góry dziękuje.
    Pozdro.

• #12 11 Lis 2013 22:35
    LemuRR 11
    Poziom 26  

Schemat przerysuję w wolnej chwili. Oryginalne zabezpieczenia są u mnie usunięte

• #13 11 Lis 2013 22:39
    Ryczka
    Poziom 12  

Czekam, chcę zobaczyć jak to rozwiązałeś...
    Może zastosuje to u siebie.
    Płytki już wytrawione i czekają na elementy.

• #14 11 Lis 2013 23:01
    siemanosiemano
    Poziom 13  

Muszę to zobaczyć na żywo :D

A robiłeś jakiś osobny przedwzmacniacz? Jak wygląda?

• #15 11 Lis 2013 23:06
    LemuRR 11
    Poziom 26  

siemanosiemano napisał:
    Muszę to zobaczyć na żywo :D

A robiłeś jakiś osobny przedwzmacniacz? Jak wygląda?

zobaczyć i usłyszeć :)

Przedwzmacniacza nie robiłem- do tego celu będzie wykorzystywany mikser :)

• #16 11 Lis 2013 23:18
    mg.magnez
    Poziom 9  

Konstrukcja zgrabna, ale chyba były niespodzianki z masą i czemu nie klasycznie dwa potencjometry wejściowe, ten podwójny równo tłumi?

• #17 12 Lis 2013 08:41
    marcinosko
    Poziom 13  

Napisy to jest tylko termo transfer i lakier czy coś jeszcze ? Malowałeś je jeszcze potem? Jak robiłem u siebie tak, to napisy (u mnie znaczki) wyszły mi takie jak by "papierowe" tzn nie taki pełny czarny kolor jak u Ciebie, tylko takie szare jak gazeta.

• #18 12 Lis 2013 10:54
    odrzyw
    Poziom 11  

Jak mierzyłeś moc wyjściową że wyszło 220W ?

• #19 12 Lis 2013 14:10
    LemuRR 11
    Poziom 26  

odrzyw napisał:
    Jak mierzyłeś moc wyjściową że wyszło 220W ?

zamiast głośnika rezystor 8Ω- woltomierz i amperomierz.
    Przebieg obserwuję na oscyloskopie- 220W- jest to wartość przy której sinus jest niezniekształcony. Zostawiłem sobie margines błędu- najwyższa osiągalna moc wyszło w granicach 240W- jednak lepiej ograniczyć trochę- żeby wzmacniacz nigdy się nie przesterował.

Dodano po 1 [minuty]:

marcinosko napisał:
    Napisy to jest tylko termo transfer i lakier czy coś jeszcze ? Malowałeś je jeszcze potem? Jak robiłem u siebie tak, to napisy (u mnie znaczki) wyszły mi takie jak by "papierowe" tzn nie taki pełny czarny kolor jak u Ciebie, tylko takie szare jak gazeta.

trzeba potraktować je octem- on rozpuszcza resztki papieru.
    Pokryte jest to lakierem bezbarwnym- który "umacnia" czerń

Dodano po 3 [minuty]:

mg.magnez napisał:
    konstrukcja zgrabna,ale chyba były niespodzianki z masą i czemu nie klasycznie dwa potencjometry wejściowe, ten podwójny równo tłumi?

na poziomie prób- było kilka tak zwanych niespodzianek :) Jednak zostały one wyeliminowane :) zresztą pewnie wywnioskowałeś to po kondensatorach :)

dlatego podwójny- bo jak już wspomniałem, końcówka używana jest również w domu, a dwa osobne potencjometry utrudniały by obsługę. Nie jest zły- odchyłki są w dopuszczalnych granicach :)

• #21 12 Lis 2013 19:10
    LemuRR 11
    Poziom 26  

konrad123456 napisał:
    Ładnie sie wzmacniacz prezentuje :)
    Jedyną wadą są śrubki na przednim i tylnym panelu mocujące je do radiatorów .

Na tylnym mogły by zostać moim zdaniem, Na przednim już istniejące wypolerowałem- ale poluję na chromowane torxy

Dodam że przy obciążeniu 4Ω wzmacniacz nie był testowany, podejrzewam że poradził by sobie, ale tylko chwilę - przegrzewał by się

• #22 13 Lis 2013 21:38
    mmaker
    Poziom 18  

Witam. Ja bym się troszkę przyczepił do tych niestandardowych gniazd wyjściowych. Dlaczego akurat takie?

• #23 13 Lis 2013 21:47
    Ryczka
    Poziom 12  

Kolego jak tam prace nad schematem?

• #24 13 Lis 2013 22:14
    LemuRR 11
    Poziom 26  

mmaker napisał:
    Witam. Ja bym się troszkę przyczepił do tych niestandardowych gniazd wyjściowych. Dlaczego akurat takie?

Wiem- niestandardowe.
    Miałem również w domu speakony- ale one nie grzeszą jakością wykonania. Ten plastikowy dzyndzel coraz bardziej się wyciera- i wtyczka gorzej się trzyma w gnieździe. Te mają same zalety- zakręcane, i w dodatku metalowe- nikt nie wyrwie
    jak wyżej napisałem- wtyczka jest przykręcana do gniazda- więc nic się nie wyciera/ nie niszczy.

Nie są tak "błyskawiczne" jak speakony- ale za to dużo solidniejsze, a przecież o to chodzi.

Dodano po 2 [minuty]:

Ryczka napisał:
    Kolego jak tam prace nad schematem?

Kolego- nie wszyscy mają nieskończoność wolnego czasu.
    W tygodniu definitywnie nie dam rady tego przerysować.
    Szczególnie że jako taka poprawka schematu nie powstała w wersji graficznej

• #25 04 Gru 2013 00:26
    Szopler
    Poziom 21  

Jedna uwaga - "pchasz" te 200W przez cienkie ścieżki które (z tego co mi się wydaje, że widzę - żarcik taki) nie są nawet pocynowane?

• #26 16 Sty 2014 17:05
    Ryczka
    Poziom 12  

Sory ze tak nalegam ale doczekamy sie tego poprawionego schematu?

Z góry dzięki.
    Pozdrawiam

Black Friday do -15%
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Ferguson