Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Uniwersalna końcówka mocy 200W 8Ohm HPA-2208

LemuRR 11 11 Nov 2013 12:10 15993 25
  • Uniwersalna końcówka mocy 200W 8Ohm HPA-2208

Witam, chciałbym przedstawić wzmacniacz- który powstał na przestrzeni 4 miesięcy.

Miała to być w założeniu końcówka mocy- która zagra równie dobrze w domu (dlatego chłodzenie pasywne) - jak i poradzi sobie na estradzie. Jako końcówka mocy- AVT2762- dość porządnie zmodyfikowana. Między innymi 2 pary IRFP250N na cienkich podkładkach mikowych
    Zamiast BC547, 557 MPSA92,42 Zamiast MSPA92 MJE350- punkty pracy liczone na nowo- aby wzmacniacz wytrzymał pracę z trafem 2x50V.
    O samym trafie- jakieś produkcji niemieckiej o mocy 550W i napięciu 2x50V. Jako że nie ufam tabliczkom znamionowym- obciążyłem je deklarowaną mocą na 24H- test zaliczony- temperatura nie przekroczyła 35°C.

Zabezpieczenie przeciwzwarciowe- to szybkie bezpieczniki 6A- w zupełności zdają egzamin.
    Wzmacniacz posiada zabezpieczenie przed przegrzaniem ( 2 kontrolki, HT- "hi temp- ostrzega o osiągnięciu temperatury 65°C na którymś z radiatorów; OH-"overheat" zaświecenie skutkuje odłączeniem obciążenia przy 85°C.
    Układ oparty o 2x LM35 i LM324.
    Również jest zastosowane zabezpieczenie przed DC- (kontrolka dc).

Wzmacniacz osiąga moc 2x220W czystego sinusa- Przy czym trafo wtedy osiąga ok 45°C- gdyż jest lekko przeciążone- Jednak nic więcej się nie dzieje. radiator łapie temperaturę ok 60°C- i jej nie przekracza

W zasilaczu filtracja 20000µF na szynę w zupełności wystarcza.
    Soft start okazał się konieczny- bezpieczniki tupu "S" wylatywały.

Obudowa z płyt aluminiowych 3mm- skręcana śrubami m3. Boczne ścianki z radiatorów czernionych.

napisy na froncie wykonane termo transferem i zabezpieczone lakierem V66- który idealnie łapie do aluminium.

Wzmacniacz dobrze sprawuje się w domu- jak i na estradzie. Do tej pory jeszcze nigdy nie zaświeciła się kontrolka HT. Wręcz idealnie nadaje się do nadstawek STX PA-600 jak i dko kolumn domowych F-360N które potrafi nieźle rozpędzić.
    Zero jakiegokolwiek przydźwięku.

Ogólnie jestem zadowolony z konstrukcji- koszt to ok 300zł.
    Wiem że w tej cenie można było by kupić coś gotowego- typu SX8800- jednak wydaję mi się że moja konstrukcja będzie bardziej niezawodna :)

Przeżyła już kilka porządniejszych imprez- i nic jej nie jest (i oby tak było dalej )

Uniwersalna końcówka mocy 200W 8Ohm HPA-2208 Uniwersalna końcówka mocy 200W 8Ohm HPA-2208 Uniwersalna końcówka mocy 200W 8Ohm HPA-2208 Uniwersalna końcówka mocy 200W 8Ohm HPA-2208 Uniwersalna końcówka mocy 200W 8Ohm HPA-2208

Cool? Ranking DIY
    Can you write similar article? Send message to me and you will get SD card 64GB.
    About Author
    LemuRR 11
    Level 26  
    Has specialization in: elektronika w teorii i praktyce
    LemuRR 11 wrote 1454 posts with rating 414, helped 32 times. Live in city Kraków. Been with us since 2009 year.
    AudioEngineer
    Level 8  
    Ogólnie ciekawa konstrukcja :).
    Wygląda solidnie. TrollFace też oryginalny :D
    Niemniej jednak tylni panel mógłby zostać staranniej zrobiony. :)
    Freddy
    Level 43  
    AudioEngineer wrote:
    TrollFace
    ... a c to jest ??
    LemuRR 11
    Level 26  
    AudioEngineer wrote:

Niemniej jednak tylni panel mógłby zostać staranniej zrobiony. :)

Dzięki za odpowiedź :)

Panel tylny- no cóż- na nim nabierałem wprawy w obróbce aluminium, więc nie wygląda jak bym tego chciał, zdaję sobie sprawę w 100% z tego mankamentu. Nie jest również zabezpieczony lakierem- dlatego zaczął powoli ciemnieć.

Dodano po 1 [minuty]:

Freddy wrote:
    AudioEngineer wrote:
    TrollFace
    ... a c to jest ??

Taka ot grafika na pokrywie- aby przełamać monotonię aluminium :)
    StiV1995
    Level 12  
    Ładnie wykonany wzmacniacz. Jak obrabiałeś aluminium? Masz jakieś dokumentacje tej przeróbki kitu?
    garcin
    Level 10  
    Hej,
    bardzo fajny wzmacniacz. Gratuluje pomysły i realizacji!

Czy mógłbyś powiedzieć skąd wziąłeś przełączniki i z jakiego materiału są wykonane.

Pozdrawiam
    LemuRR 11
    Level 26  
    StiV1995 wrote:
    Ładnie wykonwny wzmacniacz. Jak obrabiales aluminium ? masz jakies dokumentacje tej przerobki kitu ?

Do obróbki używałem niezbyt wyspecjalizowanych narzędzi, każdy znajdzie takie u siebie: Pilniki iglaki trójkątny i płaski, papier ścierny 600 wodny, wiertła, brzeszczot do metalu.

Dokumentacja jako taka nie powstała- ale postaram się opisać przeróbkę kitu.

Dodano po 3 [minuty]:

garcin wrote:
    Hej,
    bardzo fajny wzmacniacz. Gratuluje pomysły i realizacji!

Czy mógłbyś powiedzieć skąd wziąłeś przełączniki i z jakiego materiału są wykonane.

Pozdrawiam

Przełączniki- kupiłem w jednym z pobliskich sklepów elektronicznych (SMD optoelektronika) Listki wykonane z plastiku- pierwotnie oba były czerwone- jednak jeden został potraktowany srebrzanką i lakierem bezbarwnym. Skonstruowane są na bazie zwykłych dźwigienkowych- na które nałożone są te listki, osadzone w ramce
    StiV1995
    Level 12  
    Gdybyś umieścił jakiegoś pdfa lub doca z instrukcją to było by świetnie. :)
    Rafał 116
    Level 17  
    Dlaczego akurat ta końcówka? AVT ma w swojej ofercie mase lepszych końcówek mocy o sporo lepszych parametrach. Ta końcówka nadaje sie dobrze do subwooferów. Ciekawie wyszły ci te napisy na froncie. Robiłeś to tak jak na laminat? Nie było problemu z chwyceniem wydruku do panelu?
    LemuRR 11
    Level 26  
    Rafał 116 wrote:
    Dlaczego akurat ta końcówka? AVT ma w swojej ofercie mase lepszych końcówek mocy o sporo lepszych parametrach. Ta końcówka nadaje sie dobrze do subwooferów. Ciekawie wyszły ci te napisy na froncie. Robiłeś to tak jak na laminat? Nie było problemu z chwyceniem wydruku do panelu?

Napisałem że "na bazie AVT2762"
    Konstrukcja przeszła wiele modyfikacji, między innymi sterowanie bramkami MOS`ów. Spisuje się całkiem nieźle. Pora jeszcze tylko na pomiary zniekształceń.

Po uprzednim odtłuszczeniu płyty- i odpowiednim wyszlifowaniu papierem ściernym 600, napisy ładnie przyległy. jednak trzeba trochę wprawy nabrać. Jedynym słusznym sposobem na podgrzanie- okazało się położenie blachy na palniki kuchenki gazowej :D . Nie obyło się bez kontuzji :). Jednak wszystko jest wykonalne- potrzeba tylko chęci .

Grafika na górze to również termotransfer :)
    Ryczka
    Level 12  
    Kolego mógłbyś zamiescić schemat z naniesionymi poprawkami?
    Bo sam sie zabieram za taką konstrukcję ale na gotowej płytce pod dwie pary , a nie jak kolega zbudował na "dokładkę".
    W tym schemacie co mam sa stosowane tylko MPSA i MJE zadnych bc.
    A sory tylko do zabezpieczen sa bc bo on ei tak na niskim napieciu ida.
    Prosze o schemat najlepiej na PW.
    Z góry dziękuje.
    Pozdro.
    Ryczka
    Level 12  
    Czekam, chcę zobaczyć jak to rozwiązałeś...
    Może zastosuje to u siebie.
    Płytki już wytrawione i czekają na elementy.
    siemanosiemano
    Level 13  
    Muszę to zobaczyć na żywo :D

A robiłeś jakiś osobny przedwzmacniacz? Jak wygląda?
    LemuRR 11
    Level 26  
    siemanosiemano wrote:
    Muszę to zobaczyć na żywo :D

A robiłeś jakiś osobny przedwzmacniacz? Jak wygląda?

zobaczyć i usłyszeć :)

Przedwzmacniacza nie robiłem- do tego celu będzie wykorzystywany mikser :)
    mg.magnez
    Level 10  
    Konstrukcja zgrabna, ale chyba były niespodzianki z masą i czemu nie klasycznie dwa potencjometry wejściowe, ten podwójny równo tłumi?
    marcinosko
    Level 14  
    Napisy to jest tylko termo transfer i lakier czy coś jeszcze ? Malowałeś je jeszcze potem? Jak robiłem u siebie tak, to napisy (u mnie znaczki) wyszły mi takie jak by "papierowe" tzn nie taki pełny czarny kolor jak u Ciebie, tylko takie szare jak gazeta.
    Błękitny
    Level 13  
    Jak mierzyłeś moc wyjściową że wyszło 220W ?
    LemuRR 11
    Level 26  
    odrzyw wrote:
    Jak mierzyłeś moc wyjściową że wyszło 220W ?

zamiast głośnika rezystor 8Ω- woltomierz i amperomierz.
    Przebieg obserwuję na oscyloskopie- 220W- jest to wartość przy której sinus jest niezniekształcony. Zostawiłem sobie margines błędu- najwyższa osiągalna moc wyszło w granicach 240W- jednak lepiej ograniczyć trochę- żeby wzmacniacz nigdy się nie przesterował.

Dodano po 1 [minuty]:

marcinosko wrote:
    Napisy to jest tylko termo transfer i lakier czy coś jeszcze ? Malowałeś je jeszcze potem? Jak robiłem u siebie tak, to napisy (u mnie znaczki) wyszły mi takie jak by "papierowe" tzn nie taki pełny czarny kolor jak u Ciebie, tylko takie szare jak gazeta.

trzeba potraktować je octem- on rozpuszcza resztki papieru.
    Pokryte jest to lakierem bezbarwnym- który "umacnia" czerń

Dodano po 3 [minuty]:

mg.magnez wrote:
    konstrukcja zgrabna,ale chyba były niespodzianki z masą i czemu nie klasycznie dwa potencjometry wejściowe, ten podwójny równo tłumi?

na poziomie prób- było kilka tak zwanych niespodzianek :) Jednak zostały one wyeliminowane :) zresztą pewnie wywnioskowałeś to po kondensatorach :)

dlatego podwójny- bo jak już wspomniałem, końcówka używana jest również w domu, a dwa osobne potencjometry utrudniały by obsługę. Nie jest zły- odchyłki są w dopuszczalnych granicach :)
    LemuRR 11
    Level 26  
    konrad123456 wrote:
    Ładnie sie wzmacniacz prezentuje :)
    Jedyną wadą są śrubki na przednim i tylnym panelu mocujące je do radiatorów .

Na tylnym mogły by zostać moim zdaniem, Na przednim już istniejące wypolerowałem- ale poluję na chromowane torxy

Dodam że przy obciążeniu 4Ω wzmacniacz nie był testowany, podejrzewam że poradził by sobie, ale tylko chwilę - przegrzewał by się
    mmaker
    Level 19  
    Witam. Ja bym się troszkę przyczepił do tych niestandardowych gniazd wyjściowych. Dlaczego akurat takie?
    Ryczka
    Level 12  
    Kolego jak tam prace nad schematem?
    LemuRR 11
    Level 26  
    mmaker wrote:
    Witam. Ja bym się troszkę przyczepił do tych niestandardowych gniazd wyjściowych. Dlaczego akurat takie?

Wiem- niestandardowe.
    Miałem również w domu speakony- ale one nie grzeszą jakością wykonania. Ten plastikowy dzyndzel coraz bardziej się wyciera- i wtyczka gorzej się trzyma w gnieździe. Te mają same zalety- zakręcane, i w dodatku metalowe- nikt nie wyrwie
    jak wyżej napisałem- wtyczka jest przykręcana do gniazda- więc nic się nie wyciera/ nie niszczy.

Nie są tak "błyskawiczne" jak speakony- ale za to dużo solidniejsze, a przecież o to chodzi.

Dodano po 2 [minuty]:

Ryczka wrote:
    Kolego jak tam prace nad schematem?

Kolego- nie wszyscy mają nieskończoność wolnego czasu.
    W tygodniu definitywnie nie dam rady tego przerysować.
    Szczególnie że jako taka poprawka schematu nie powstała w wersji graficznej
    Szopler
    Level 21  
    Jedna uwaga - "pchasz" te 200W przez cienkie ścieżki które (z tego co mi się wydaje, że widzę - żarcik taki) nie są nawet pocynowane?
    Ryczka
    Level 12  
    Sory ze tak nalegam ale doczekamy sie tego poprawionego schematu?

Z góry dzięki.
    Pozdrawiam