Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

MSI GTX 650 Ti - Wentylator nie działa

11 Lis 2013 15:08 1998 1
 • Poziom 9  
  Zasilacz: Chieftec GPS-450AA-101 A
  Płyta gł: MSI 870-G45
  Procesor: AMD Phenom II X4 955 Black Edition, chłodzenie fabryczne
  Karta graf.: MSI GeForce GTX 650 Ti Power Edition
  Pamięć: 2x 2GB Good Ram DDR3 1333 MHz CL9
  Dyski: SSD Plextor M5PRO 128GB, HDD WD Red 1TB, DVD Samsung SH-S223
  1 dodatkowy wentylator w obudowie 8cm

  Zauważyłem ostatnio że mam wyższą temperaturę karty graficznej w spoczynku (w gry na szczęście ostatnio nie grałem). Powinno być około 26-28 stopni, jest 10 więcej. Okazało się, że wentylator na karcie nie pracuje w ogóle i działa tylko chłodzenie pasywne. Karta ma dokładnie rok.

  Wygląda to tak, że jak uruchamiam komputer, wentylator chodzi przez około 3 sekundy (dostaje wtedy chyba pełne napięcie) i zatrzymuje się, po kolejnych około 30 sekundach zapala się niebieskie światło na karcie i wentylator próbuje się uruchomić ponownie (chyba na 30%) i na ogół przesuwa się tylko o niecały obrót i staje. Bardzo rzadko udaje mu się uruchomić, ale chodzi bardzo wolno, 90-120 obrotów na minutę i trochę chrobocze (niezbyt głośno).

  Nie wydaje mi się, żeby to był problem z zasilaniem (chociaż zasilacz mam już dosyć wiekowy), ponieważ mogę uruchomić grę i wtedy procesor i karta chodzą na 100% i nie ma żadnych problemów, artefaktów (poza tym że karta szybko dochodzi do 60-70 stopni). Na pulpicie zarówno procesor jak i karta działają w trybie oszczędnościowym, a wentylator nadal nie chodzi. Odłączyłem nawet ten dodatkowy wentylator obudowy, DVD, wyjąłem jedną z kości RAM i zostawiłem tylko dysk SSD, żeby jak najbardziej obniżyć pobór prądu i nic to nie zmieniło. AIDA64 pokazuje, że napięcia są w normie.

  Screen z Aida64 i GPU-Z

  MSI GTX 650 Ti - Wentylator nie działa

  Z tego co rozumiem, GPU-Z podając prędkość wentylatora w % podaje napięcie (w stosunku do maksymalnego), jakie podaje wentylatorowi karta. Natomiast wartość w RPM oznacza faktyczną prędkość. Wskazywałoby to na zużycie się (lub zabrudzenie) łożyska wentylatora, ale karta ma dopiero rok, więc nie jestem pewien.

  Karta jest na gwarancji 3-letniej, ale jeżeli dałoby się to samemu łatwo naprawić wołałbym nie tracić dostępu do komputera na kilka tygodni.
 • Poziom 38  
  Polecam sprawdzić kartę na innym PC jeśli objawy te same, to karta na GW każda ingerencja może skutkować utratą gwarancji.