Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Atmega8 - Kilka pytań odnośnie termometru 4-kanałowego

osioł123 11 Lis 2013 16:02 1494 7
  • #1 11 Lis 2013 16:02
    osioł123
    Poziom 18  

Witam.
    Wiem, że tematów podobnych do tego jest multum. Ale moje dotychczasowe próby kończyły się zablokowaniem proca.
    Chciałbym zrobić sobie niniejszą aplikację mikrokontrolera. Moje pytania to:
    1. Czy w tym wsadzie, muszę ustawiać przy wgrywaniu te całe fusebity?
    2. Czy wyjście KTR na wyświetlaczu daję na wejście V0 (3 pin) dla wyświetlacza DEM16216SYH-LY(opis). Wiem które rzeczy muszę zmienić w programie
    3. Jak długie mogą być przewody łączące czujniki DS18B20 z procesorem? Powiem szczerze, że najdalszy miałby ok. 50m.
    4. Mam prosty programator techniki DIY z układem 74HC244. Czy on wystarczy?

Oto schemat owego układu: Atmega8 - Kilka pytań odnośnie termometru 4-kanałowego

Proszę o pomoc, wyrozumiałość, i "łopatologiczne" wyjaśnienie tematu :D
    Pozdrawiam
    osioł123

0 7
  • #4 11 Lis 2013 21:11
    osioł123
    Poziom 18  

Bóg niech wam to w dzieciach wynagrodzi! :D Ale zapomniałem jeszcze o jednej rzeczy. Ze schematu pajemałem, że przy DS18B20 zewnętrzne piny daje do masy, a środkowy to coś na zasadzie przesyłu informacji?!

0
  • #5 11 Lis 2013 22:32
    2rs232
    Poziom 17  

osioł123 napisał:
    Ze schematu pajemałem, że przy DS18B20 zewnętrzne piny daje do masy, a środkowy to coś na zasadzie przesyłu informacji?!

Tak, pin DQ służy do komunikacji między prockiem a czujnikiem.

0
  • #6 11 Lis 2013 22:33
    piotrva
    Moderator na urlopie...

Tak, mniej więcej, piny zewnętrzne do VCC i GND, które normalnie służą do zasilania termometru. Po ich zwarciu i podłączeniu do masy termometr zaczyna pracować w trybie pasożytniczym, tj. "środkowa" nóżka pełni rolę zasilania i transmisji danych jednocześnie.

Otóż w czasie panowania na magistrali stanu wysokiego (wymuszany przez pull-up) w termometrze ładuje się miniaturowy kondensator, którego energia wystarcza na wymianę danych z procesorem.
    Dodatkowo konkretnie układy DS18B20 (i pokrewne) muszą mieć zapewnione na czas konwersji temperatury tzw. STRONG PULL-UP, czyli zaraz po wysłaniu komendy CONVERT_T urządzenie master (procesor) musi (niekoniecznie bezpośrednio) na linii DQ (środkowy pin) wystawić stan wysoki, co umożliwi zasilenie termometru w czasie pomiaru temperatury (prąd dostarczany przez rezystor i energia magazynowana wewnątrz byłyby w tym wypadku niewystarczające)

0
  • #7 11 Lis 2013 22:41
    Tomq
    Poziom 38  

DS18B20:
    - pierwsze wyprowadzenie: masa
    - drugie: transmitowane dane
    - trzecie: zasilanie

Jeśli czujnik m być podłączony dwoma przewodami, to przydałoby się zasilanie "wpuszczać" na linie danych za pomocą tranzystora:
    Atmega8 - Kilka pytań odnośnie termometru 4-kanałowego

Niestety, nie wiem jak jest to rozwiązane w aplikacji do której link podałeś, musiałbyś pytać autora projektu.

0
  • #8 13 Lis 2013 18:35
    rafikAVR
    Poziom 16  

Jakiś czas temu podłączyłem czujniki ds18b20 za pomocą przewodów (skrętka cat5) na dystansie 80m w środowisku silnych zakłóceń (skrętka położona z przewodami 230V) ,jako rezystor pull-up 1,5k ,i za pomocą 2 przewodów nie było żadnego problemu z komunikacją z czujnikami .

0
  Szukaj w 5mln produktów