Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Katalog Megger
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Brak uziemienia w gniazdkach

daro19862 11 Lis 2013 16:35 2637 2
  • #1 11 Lis 2013 16:35
    daro19862
    Poziom 25  

Witam
    Mieszkam w starym bloku i w gniazdkach są tylko 2 kable L i N a uziemienia już nie ma, w niektórych gniazdkach bolec uziemiający jest podłączony pod N i chyba przez to komputer kopie prądem, GND w wejściu z monitora do kompa też kopie, a także stacja lutownicza i tak się zastanawiam czy np. jak coś lutuje to czy można to uszkodzić przez kopiącą lutownice?
    Druga sprawa to opaska ESD wiem że podłącza się ją pod kaloryfer, ostatnio podłączyłem jeden kabel miernika pod kaloryfer a drugi do gniazdka L i normalnie było prawie 230V czy to jest normalne? Czy jak podłącze taką opaskę ESD pod mój kaloryfer to będzie ona spełniać swoje wymagania?

Chciałbym jeszcze dodać że ten kopiący prąd nie jest taki jak w gniazdku 230V jest on o wiele słabszy mimo to czuć go, i jak siedzę na krześle nogi w górze to nie kopie a jak stoję to kopie.

0 2
  • Katalog Megger
  • #2 11 Lis 2013 18:18
    Szybki Elektron
    Poziom 25  

Witam. Ochrona w Twoim bloku to tzw. zerowanie. Obecnie nie stosowana w nowych instalacjach. Jej podstawową wadą jest ta, że w przypadku przerwania przewodu neutralnego pojawia się napięcie na obudowie urządzenia. Niejednokrotnie spotkałem błędne połączenie bolca ochronnego - z przewodem fazowym, zamiast neutralnym. Czasem bolec w ogóle nie jest podłączony. Upewnij się, że bolce prawidłowo są połączone, także w przedłużaczach i rozdzielaczach. Sprawdź woltomierzem i żarówką, jeśli nie masz odpowiedniego miernika. Napięcie 230V pomiędzy L i grzejnikiem jest prawidłowe. Oczywiście, można uszkodzić elektronikę lutownicą z "przebiciem". Czasem, na skutek braku symetrii obciążenia i/lub spadku napięcia na przewodzie neutralnym może na bolcach wystąpić napięcie kilku woltów w stosunku do ziemi i instalacji hydraulicznych. Nie powinno to wywołać wrażenia "kopania".
    Spotkałem zgłoszenia użytkowników o "kopaniu", które okazały się z całą pewnością wywołane ładunkami elektrostatycznymi. Z opisu podejrzewam najbardziej brak ochrony. Pozdrawiam.

Moderowany przez kkas12:

Proponuję powstrzymać się z udzielaniem "instrukcji" osobie nie mającej rozeznania w temacie.

0
  • Katalog Megger