Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Instalacja CO i wymiana starych kaloryferów na grzejniki panelowe

11 Lis 2013 20:16 9795 12
  • Użytkownik usunął konto  
  • Pomocny post
    Poziom 36  
    Witam, termostatów z głowicami nie wypada montować w takiej instalacji bo gdy głowice się pozamykają to kocioł nie ma gdzie oddać ciepła i woda się gotuje, same zawory termostatyczne można zamontować bez obaw, tylko bez głowic. Na powrót grzejnika wystarczy zakupić zawory grzejnikowe odcinające bo właśnie takie się stosuje.
    Pozdrawiam.
  • Pomocny post
    Poziom 35  
    Zawory 1/2'' dla grawitacji są za małe. Ogrzewanie grawitacyjne wymaga przekroju 3/4'' i gałązek zasilających/powrotnych 3/4'' (dla pompowego nieraz wystarcza nawet 3/8'').
  • Pomocny post
    Poziom 35  
    Guorol Juzevek napisał:
    Dziękuję za odpowiedź, pomierzyłem jeszcze raz rury zasilające i powrotne, jest tak:

Przy najbliższym kotła i najmniejszym kaloryferze są gałązki 1/2 cala (średnica ok 21mm)
    Przy pozostałych kaloryferach są gałązki 3/4 cala (średnica ok 26mm)

Więc jak rozumiem, na tym pierwszym wystarczy zawór 1/2 a na pozostałych, co by się zgadzało z tym co napisał kolega wyżej, zawory 3/4 i wszystko powinno być tak jak trzeba, tak?

Będzie dobrze (mały kaloryferek może mieć 1/2''). Gałązki 3/4 są standardowe dla instalacji grawitacyjnej (dawniej dla dużych grzejników robiono też 1'', ale to nie jest potrzebne, chyba, że grzejnik ma np. 20 żeberek lub więcej).
  • Pomocny post
    Użytkownik usunął konto  
  • Poziom 12  
    Grzejniki panelowe nie nadają się do układu otwartego a tym bardziej bez pompki. Ja montowałem aluminiowe z głowicami termostatycznymi, piec ze sterownikiem i dmuchawą i jest ok. Wielu odradzało a jednak jest ok
  • Poziom 22  
    skipo1978 napisał:
    Grzejniki panelowe nie nadają się do układu otwartego

Możne je śmiało dawać do układu otwartego tylko dolać do wody inhibitor korozji. Choć wg mnie nie jest to jakoś szczególnie konieczne. U znajomej robiłem taki układ i nie dawała nic do wody. Już ponad 15 lat nic się nie dzieje z grzejnikami.
  • Poziom 32  
    A ja myślę że on już dwa lata temu założył te grzejniki.
  • Poziom 24  
    Nie pewnie podpowiem, że grzejnik panelowy, płytowy czy inny tej konstrukcji nie nadaje się do instalacji grawitacyjnej...

Niestety, ale dla grawitacyjnego działania instalacji są potrzebne rury i grzejniki, które zapewnią duży przepływ wody. Zdaje się, że gwint przyłączenia większości grzejników płytowych to 1/2 cala.

Ze współczesnych konstrukcji nadają się grzejniki aluminiowe (żeberkowe) ale trzeba zwrócić uwagę na średnicę przyłączenia rur. Temat zaworów został wyjaśniony... Dodam, że zawory nie mogą stawiać dużego oporu przepływu.

Grzejniki płytowe w instalacjach grawitacyjnych najczęściej grzeją tylko do połowy, szczególnie przy niskiej temp. czynnika grzewczego. Tego nie da się "przeskoczyć" bez pompy obiegowej.
    Jeśli jednak ktoś zdecyduje się na takie rozwiązanie, to grzejnik trzeba przewymiarować nieco, biorąc pod uwagę wydajność deklarowaną przez producenta i zapotrzebowanie cieplne pomieszczenia.