Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Wyłącznik różnicowo-prądowy - uszkodzone urządzenia

belatrix1 11 Lis 2013 17:24 4668 19
  • #1 11 Lis 2013 17:24
    belatrix1
    Poziom 10  

Dzień dobry

Mama taki oto problem: dokręciłem przewód ochronny w zacisku wyłącznika różnicowo-prądowego. :

podczas tego leciutko zaiskrzyło i wyłącznik zadziałał-wyłączył się. Dokręciłem przewód i załączyłem ponownie.
    Po tym zabiegu mam zupełnie martwą płytę indukcyjną oraz piekarnik. Zasilanie jest a sprzęt nie włącza się.
    Jak można uszkodzić odbiorniki tego typu dotykając przewodu ochronnego podczas pracy tych urządzeń ?
    Sprawę już opisałem w innym miejscu ale tam cisza :(

0 19
  • #2 11 Lis 2013 17:27
    bartekfigura
    Poziom 26  

A od kiedy to przewód PE prowadzimy przez RCD?

0
  • #3 11 Lis 2013 17:34
    kosmos99
    Poziom 34  

belatrix1 napisał:
    Jak można uszkodzić odbiorniki tego typu dotykając przewodu ochronnego podczas pracy tych urządzeń ?

Odłączyłeś przewód Neutralny i to spowodowało wzrost napięcia powyżej 230V.
    Stąd uszkodzenie.

0
  • #4 11 Lis 2013 17:38
    adamowicz
    Poziom 21  

Witam.
    Z tym problemem męczę się od dawna w prostownikach zasilających siłownie stacji bazowych GSM. Brak N uszkadza 2 z 3 połączonych w gwiazdę prostowników. Przewód N nie może być odłączony. Zakładam, że w urządzeniu, które uległo uszkodzeniu jest przetwornica impulsowa. Z mojego doświadczenia wynika,że uszkodzeniu ulegają warystory i bezpieczniki na wejściu urządzeń ( mówię o prostownikach). Co ulego uszkodzeniu w Twoim przypadku? Sprawdź zabezpieczenia wejściowe, o których piszę.
    Pozdrawiiam

Adam

0
  • Pomocny post
    #5 11 Lis 2013 17:40
    kkas12
    Poziom 41  

Pięknie.
    Laik udowodnił "ekspertom" czym się kończy przerwa w torze N czterotorowego wyłącznika RCD zastosowanego do ochrony obwodów jednofazowych przekonanym na dodatek o braku ochrony przeciwporażeniowej bez udziału tegoż RCD.
    Wprawdzie ów przewód ochronny przewodem ochronnym na pewno nie jest, ale mimo barwy wprowadzającej w błąd doskonale skutki owej przerwy obrazuje.
    Dziękuję koledze za doświadczenie wykonane na swój koszt.
    Sprawdź resztę odbiorników chronionych przez ten RCD.
    Koszty "doświadczenia" mogą być wyższe.

Na pocieszenie otrzymuje kolega dwadzieścia punktów.

0
  • #6 11 Lis 2013 17:45
    belatrix1
    Poziom 10  

kosmos99 napisał:
    belatrix1 napisał:

Stąd uszkodzenie.

No tak ale płyta i tak pracuje na zasilaniu 400V

0
  • #7 11 Lis 2013 17:48
    O^O
    Poziom 21  

belatrix1 napisał:
    Sama płyta może i tak, ale elektronika sterująca pewnie nie.
    Proponuję wstawić fotki lepszej jakości swojej rozdzielni do tematu:
    https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic2660237.html
    Może chociaż drukarkę uda się wygrać. :D

0
  • #8 11 Lis 2013 17:50
    djlukas
    Poziom 27  

Dlaczego ten 'grzebień' jest założony pod zacisk N?

0
  • #9 11 Lis 2013 17:51
    belatrix1
    Poziom 10  

kkas12 dzięki koledze za tę przestrogę na przyszłość.
    Jutro postaram się pogadać z elektrykiem.

0
  • Pomocny post
    #10 11 Lis 2013 17:59
    15kVmaciej
    Poziom 35  

kkas12 napisał:
    Pięknie.
    Laik udowodnił "ekspertom" czym się kończy przerwa w torze N czterotorowego wyłącznika RCD zastosowanego do ochrony obwodów jednofazowych przekonanym na dodatek o braku ochrony przeciwporażeniowej bez udziału tegoż RCD.

Można też coś napomknąć o wyłącznikach serwisowych, a nade wszystko o podstawowej zasadzie- nie pracować pod napięciem.

0
  • #11 11 Lis 2013 18:03
    edziu
    Poziom 29  

belatrix1 napisał:
    kosmos99 napisał:
    belatrix1 napisał:

Stąd uszkodzenie.

czy na pewno 400V
    a nie czasem 2 x 230V

0
  • #12 11 Lis 2013 18:03
    kkas12
    Poziom 41  

Oczywiście.
    Ale jest to urządzenie niedoceniane, krytykowane i pomijane.
    Ale można również napomknąć, że teza iż nie istnieje ochrona przed porażeniem bez udziału wysokoczułego nie jest prawdziwa i często upychanie RCD wszędzie gdzie się da niesie opłakane skutki.

0
  • #13 11 Lis 2013 18:21
    belatrix1
    Poziom 10  

edziu napisał:
    belatrix1 napisał:
    kosmos99 napisał:
    belatrix1 napisał:

Stąd uszkodzenie.

czy na pewno 400V
    a nie czasem 2 x 230V

No pewnie że 2 x 230, Jako że między-fazowe napięcie jest 400 tak napisałem. A to jest schemat podpięcia z instrukcji według którego podpinałem:

piekarnik pracuje jednak jedną (trzecią) fazą.

0
  • #14 11 Lis 2013 18:35
    elpapiotr
    Specjalista elektryk

Kolego, nie upieraj się, bo :
    - po pierwsze, tam są dwie fazy L1 i L2
    - po drugie, same grzejniki potrzebują napęcia 230 V, tak samo jak piekarnik
    - po trzecie, elektronika potrzebuje napięcia 230 V
    - po czwarte, sprawdź pozostałe schematy tego urządzenia, jest kilka opcji podłączenia płyty do zasilania.

0
  • #15 11 Lis 2013 19:04
    belatrix1
    Poziom 10  

elpapiotr napisał:
    Kolego, nie upieraj się, bo :
    - po pierwsze, tam są dwie fazy L1 i L2
    - po drugie, same grzejniki potrzebują napęcia 230 V, tak samo jak piekarnik
    - po trzecie, elektronika potrzebuje napięcia 230 V
    - po czwarte, sprawdź pozostałe schematy tego urządzenia, jest kilka opcji podłączenia płyty do zasilania.

Ależ nikt się nie upiera. Musiałeś coś sobie pomylić. Napisałem tylko dlaczego moje podpięcie tak nazwałem i zapewniam że wiem dokładnie co oznacza że pomimo takiego właśnie podpięcia elementy pracują pod jedną fazą.

a na razie substytut płyty indukcyjnej :D :

0
  • #16 11 Lis 2013 20:08
    Darom
    Specjalista elektryk

Witam

belatrix1 napisał:

a na razie substytut płyty indukcyjnej :D :

Może mniej bezpiecznie, ale może i zdrowiej niż na indukcyjnej.

belatrix1 napisał:
    A to jest schemat podpięcia z instrukcji według którego podpinałem:

Obrazek nie najlepszych lotów. Skąd go kolega wziął? Do kilku szczegółów tam przedstawionych mam uwagi (na pierwszy rzut oka 4), ale nie miały one wpływu na zaistniałą sytuację.

Co do meritum sprawy to wypowiedziali się już kol. Krzysztof <kkas12> (crashtesty) i kol. Maciej <15kVmaciej> (prace pod napięciem). A płytę trzeba naprawić :-(

pzdr
    -DAREK-

0
  • #17 11 Lis 2013 20:11
    belatrix1
    Poziom 10  

... płytę oraz piekarnik niestety.
    A odnośnie rysunku napisałem przecież (wcześniej), że to jest schemat wzięty z instrukcji.
    Oczywiście chodzi o instrukcję do płyty indukcyjnej od producenta.

0
  • #18 11 Lis 2013 22:50
    1044571
    Użytkownik usunął konto  
  • #19 11 Lis 2013 22:55
    gogi20
    Poziom 24  

Bronek22 napisał:
    kkas12 napisał:
    Pięknie. Laik udowodnił "ekspertom" czym się kończy przerwa w torze N czterotorowego wyłącznika RCD zastosowanego do ochrony obwodów jednofazowych przekonanym na dodatek o braku ochrony przeciwporażeniowej bez udziału tegoż RCD.

Nie rozpędzaj się tak kolego. Od kiedy płyta indukcyjna jest odbiornikiem jednofazowym ? Wniosek taki, że w 3-fazówce mamy nie używąć RCD ?
    Badź konsekwentny - upierałeś się , że RCD musi rozłączać wszystkie bieguny - 3-fazówka to jakiś wyjątek ?

Dodano po 10 [minuty]:

kkas12 napisał:
    teza iż nie istnieje ochrona przed porażeniem bez udziału wysokoczułego nie jest prawdziwa i często upychanie RCD wszędzie gdzie się da niesie opłakane skutki.
    Niebezpieczne teksty - jak powiedział kiedys Bruner do Klosa.
    Kłania się niedawny temat, o RCD. Elekktryk ma sam decydować postępowaniu wbrew normie ? Zwłaszcza młody "szczaw" ? Ja na gniazdo do lodówki nie zakładam RCD.

Kolego Bronku. Dobrze wiesz kolejny raz o co chodzi i próbujesz wywoływać kolejne niepotrzebne dyskusje. Chodzi o to, że do urządzeń podłączonych na stałe nie trzeba stosować RCD (ale można). To, że nie stosujesz RCD do lodówki jest błędem i musisz jak najszybciej zgłosić się do najbliższej placówki wydającej uprawnienia elektryczne na ich weryfikację.

0
  • #20 05 Lut 2014 23:19
    belatrix1
    Poziom 10  

Temat jak sądzę wyczerpany i niech będzie przestrogą na przyszłość odnośnie przewodów ochronnych na takich zabezpieczeniach.
    Zamykam.

0
  Szukaj w 5mln produktów