Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Układ zasilania - czy poprawnie zaprojektowany?

Nowax 11 Nov 2013 20:49 1536 5
    Nowax
    Level 10  
    Witam!
    Jestem początkującym adeptem elektroniki i pierwszy raz tworzę układ o funkcjonalności jak na schemacie poniżej (3 wartości napięć wyjściowych: 6V - na silniki DC, 5V i 3,3V na uC). Nie jestem pewny co do poprawności dwóch elementów:
    1. Diody prostowniczej - czy nie wpłynie ona jakoś negatywnie na układ
    2. Układu z tranzystorem - czy poprawnie zrobiłem układ regulacji napięcia, gdzie prądowe obciążenie obsłużone będzie przez tranzystor.

W przypadku drugim takie rozwiązanie narzucone zostało z ograniczeń regulatora: ma on maksymalnie 1A przepustowości, gdzie w momentach szczytowych wymagany będzie prąd 3,6A.

Jeśli chodzi o inne informacje związane z projektem to:
    - źródłem zasilania będzie bateria litowo-polimerowa, 3 cellowa, 11,1V,
    - układ ma wyprowadzenia na ADC uC, żeby nie doprowadzić do uśmiercenia jakiegoś cella,
    - odbiornikiem będą przede wszystkim dwa silniki o maksymalnym poborze prądu 1,8A każdy.
    - z 5V i 3,3V zasilanie będą małe uC o maksymalnym poborze prądu łącznie z 300mA

Czy ktoś obyty z elektroniką mógłby wypowiedzieć się na temat projekciku? Czy coś warto zmienić albo poprawić? Będę wdzięczny za każdą pomoc.
    Gronczyński

Level 19  
    Witam
    Błędu w połączeniach nie widać ale...
    - na pewno masz zły tranzystor BC558 nie wytrzyma 3A musisz dać mocniejszy.
    - sprawdź wartość rezystora (10R) tu masz to opisane Układ zasilania - czy poprawnie zaprojektowany?
    Układ będzie miał niską sprawność.
    Lepiej będzie zastosować stabilizator impulsowy (np: LM2679T) - mniej ciepła dłużej pracuje bateria
    Dioda jest w tym układzie zbędna, ale i z nią będzie działać.
    Nowax
    Level 10  
    Czyli taki dałby radę? -> "BDX34C - Tranzystor PNP 10A - TO220"

Co do regulatora impulsowego to niestety w ogóle nie mam doświadczenia w pracy z nimi, a niestety terminy bardzo naglą i nie mam czasu o nich się douczyć :( no chyba, że są na prawdę proste...
    Gronczyński

Level 19  
    Ten BDX to darlington - powinien działać choć wzór na dobór rezystora już się raczej może nie sprawdzi - jak się przy swoim upierasz to daj np: 2N6491
    Nowax
    Level 10  
    Problem mam też z ograniczeniami rodzajów elementów, bo wszystko musi być z góry określonego już sklepu, gdzie nie wszystko mogę dostać (nie wiem czy mogę podać adres sklepu - tzn. czy byłoby to zgodne z regulaminem).

Tak więc zamiast 2N6491 mogę kupić "BD912 - TRANZYSTOR PNP 15A - TO220", który ponoć jest zamiennikiem do tego co kolega podał. Rozumiem, że byłoby to rozwiązanie już działające, natomiast...

Natomiast sprawdziłem jakie mam dostępne regulatory impulsowe i tak udało mi się zrobić układ jak na schemacie poniżej z następujących elementów:
    1. LM2576T 3A - REGULOWANY STABILIZATOR IMPULSOWY TO220-5 (niestety cały czas maksymalny prąd 3A, a nie 3,6A; lepszego stabilizatora nie dostanę w tym sklepie :| )
    2. kondensator 1000UF/16V (nie wiem czy 16V wystarczy; niestety na wyższe napięcia są większe, a warunkiem jest jak najmniejszy rozmiar)
    3. DŁAWIK PRZECIWZAKŁÓCENIOWY 100UH 3A, 0.09R (pierwszy raz gdziekolwiek będę używał dławika, więc zupełnie się nie znam)
    4. dwa zwykłe rezystory smd 0806: 1k oraz 3k9 (nie wiem czy istotna jest ich moc)
    5.1N5822 DIODA SCHOTTKY - 40V/3A (wedłu datasheeta miała być MBR360, tj. na 3A i 60V, ale wydaje się, że ta też da radę - generalnie jedyna z takimi parametrami w sklepie, z którego mam nakaz zakupu)

Wycinek schematu, który przeprojektowałem (reszta jak na poprzednim):

Przykład z datasheeta LM2576T:

Stąd też wyliczyłem wartość dla rezystorów tj. R2=1k*(6V/1.23V-1) ~= 3k9
    Gronczyński

Level 19  
    Kondensator na wyjściu wystarczy żeby był na 10V. Elementy wybrałeś zgodnie z notą aplikacyjną więc zdrady w tym nie ma.
    Jak sam pisałeś pobór 3,6A będzie chwilowy a Twój LM2679T wytrzyma nawet do 4A.
    Koniecznie jednak przed i za tym stabilizatorem dodaj nie po 10nF ale daj tam przynajmniej 100nF
    Reszta jest ok.
    Ten stabilizator jak również ten z BD912 przy zakładanym prądzie będzie wymagał radiatora.