Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

jakie głośniki do TDA 7294

20 Mar 2005 22:39 1329 7
  • Level 11  
    Zbudowałem wzmacniacz na TDA 7294 i teraz chcę skonstruować do niego kolumny.
    Zasilanie końcówek to 2x18V
    Końcówka służy mi jako wzmacniacz do odtwarzacza CD tj. użytku domowego.
    Poradźcie jakie głośniki ( parametry ) powinny mieć aby uzyskać z niego dźwięk, który by mnie zadowolił.
    Teraz słucham na 6 Ω firmy SONY 60W ale to chyba moc muzyczna dlatego nie podkręcam na full.
    Pudła do kolumn nie stanowią problemu już robiłem i mam trochę praktyki.

Pozdrawiam Edward 1
    [30.03.2021, darmowy webinar] Nowoczesna diagnostyka maszyn, monitorowanie i przewidywanie awarii. Zarejestruj się
  • Helpful post
    Level 20  
    Jezeli dobrze pamietam to TDA 7294 przy napieciu 2x24V osiaga 70W przy 8ohm na kanal.
    Ty przy 18 V masz jakies 50W na kanal, czyli glosniczki musza miec min 100W
    (Przy zalozeniu ze glosnik musi miec 2 razy tyle mocy rms co wzmacniacz)
    Pozdrawiam
  • Level 43  
    wszystko zalezy od Ciebie - zobacz na forum akustyka i DIY - powiedz jaki głośnik o mocy 100 Wat Cię interesuje... konkretnie. Teraz rynek jest przepełniony różnego rodzaju głośnikami. 90% tego to chłam. Reszta to głośniki droższe gorzej wyglądające,m ale o prawdziwych parametrach...

Możesz kupić Tesle 312, 226dwie sztuki, Tonsila 30/80, 30/60, 20/80, Vife M21WO-39-08, MG22WO-09-08 , Visaton 2x W130SC, Tak żeby niską moc rekompensowała Ci duża skutecznosć.
    nie znamy Twoich preferencji... Ani tego ile ten głośnik ma kosztować post jest chyba tylko po to żeby ludziom liczniki ponabijać postami. Ani zęs nie podał ceny w zł do jakiej trzeba się zmieścić, ani preferencji słuchowych, ani co to ma być za kolumna (podłogowa frontowa... podsufitowa)
  • Level 16  
    Witam,

:arrow: yiabol juz to pisalem w innym poscie, ale napisze jeszcze raz cytuje siebie ;) "tak naprawde to nie ma zadnej teorii. Sa dwie szkoly tzw.tonsilowska gdzie mowiono 2wieksze glosniki mocowo od wzmaka i tzw.angielska(nowoczesna) gdzie mowi się ze wzmacniacz musi miec rowna moc z glosnikiem. Ja naleze do nowej szkoly, bo wiem jak wazna jest kontrola we wzmacniaczu. Taki przykald:podlaczylem Diore WS354(2x30W) do suba na STX-27-150-SS i co się okazalo, nie moglem nawet polowy mocy osiagnac, bo cewka obijala o karkas (sub liczony w programach z mierzonych przezemnie T/S glosnika i z pomoca speca od STXa - Sound Wave'a (pozdrawka)). Poszukaj sobie na elce, byla tam ostra dyskusja nad tym". IMO do tego pojedynczego TDA jakas tesla bylaby dobra.

POZdrawiam
  • Level 11  
    Kolumny będą stały na podstawkach około 1 metra od podłogi, kształt kolumn będzie przypominał piramidę w tej chwili nie pamiętam rozmiarów.
    Cena od 100 do 200 zł a średnica otwory 23 cm. Jakiego typu syczki?
    Czy zwrotnica jest konieczna>? Lubię różnorodną muzykę klasyczna, rock, pop, blues, elektroniczna.
    Preferuję delikatny bas.

Pozdrawiam Edward 1
  • Level 16  
    Witam,

Bez zwrotnicy sie nie obejdzie, cena 100-200 zl za kolumne czy za glosnik ? Syki do domu raczej kopulkowe, za 100zl mozesz kupic Tonsila GDWK, Peerlessa DT-100, Visatona DT-94 lub za 150 Vife DX25TG (najlepsza jak sie nie trudno domyslec ;) ).
    Rozumiem ,ze chcesz zrobic konstrukcjie 2 drozna? Pamietaj ze do 2way maxymalnie 18cm srednicy na glosnik srednio-niskotonowy. Za ta cene mozesz kupic Monacora, Visatona W-170S lub SC i pare innych ciekawych. Sprecyzuj dokladnie jaka to ma byc konstrukcja i co oczekujesz i nie zapomnij napisac o budzecie ;)

POZdrawiam
  • Level 35  
    przy 2x18v masz 30w 4 om i z 15-20/ 8 potwornie małó wszystko co ma niską efektywnośc odpada chyba stx mi sie wydaje żę tylko jeżęli nie słuchasz głósno

yiabol małe sprostowanie przy 2x24 to nawet 60 w rms na 4 om nie ma :P

to jest mniej więcej tak
    2x18v 30/4 20/8
    2x30v 60/4 30-40/8
    2x40 100/4 60-70/8
    2x50 200/4 10-130/8
    itd..........
  • Level 32  
    Mój TDA7294 dostaje +/- 36,6V a zasila w subie stx gdn 22/120/4 sc
    - w muzyce może być ;)
    - w kinie domowym, Cretive SB Live 24b, plus WS442+ monitorki 9litrów z arn150/x/8 to anioły klękajcie.
    Pierwsze minuty "Gladiatora" i walka z rydwanami, aż podłoga jęczy szczególnie jak rydwan rozwala bramę :)