Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

RCD na obwodzie pompy - jak to podłączyć?

AdamChrz 25 Nov 2013 22:43 10128 59
Ochrona Domu
 • #31
  Darom
  Electrician specialist
  Witam kolegów

  Muszę się przyznać, że ostatnio mam bardzo mało czasu i ten interesujący wątek dopiero przeczytałem dzisiaj.

  Kiedyś robiłem próby z różnymi izolacjami i zarówno izolacja gumowa jak i PVC cechują się pewnym stopniem nasiąkliwości znacznie większym od odpowiednio zwulkanizowanego /usieciowionego/ PE. Wśród ludzi panuje przekonanie, że tworzywa sztuczne nie przyjmują wody i nie nasiąkają. Miesiąc temu chciałem kupić XPS (styrodur wg Basf) aby go zastosować do ziemi i pan w sklepie ze styropianem przekonywał mnie, że przecież styropian też nie nasiąka.


  Wygląda na to że kolega Adam (AdamChrz) ma ma nadmiar gotówki, bo takie wymiany w ciemno są chyba najbardziej kosztowne. Został wymieniony przewód zasilający pompę i dalej nie wiemy co jest przyczyną upływu. A w 85% takich przypadków wystarczyły prosty miernik prądu upływu. Pozostałe 15% - dynamiczne zmieniające się prądy upływu (np. w momencie załączeń), których prosty miernik upływu nie jest w stanie wykryć. Ja stosuję wtedy cęgową sondę do oscyloskopu.

  Nie raz pisałem na forum, że nie jeden wyłącznik RCD z różnych serwerowni usunąłem. Mam więc jakieś doświadczenie w usuwaniu zbędnych RCD. ;-)
  Jednak w serwerowniach, w których usuwałem RCD, były stosowane połączenia wyrównawcze - a więc środki ochrony o znacznie większej niezawodności.
  W przypadku kolegi Adama sytuacja jest nieco inna, ponadto wyłacznik RCD jest równocześnie sygnalizatorem problemu. Instalację należy doprowadzić do należytego stanu.

  pzdr
  -DAREK-
 • Ochrona Domu
 • #32
  AdamChrz
  Level 8  
  Proszę mi tu nie "inputować", że jestem "mądrzejszy" od normy. Ja nie jestem elektrykiem i nie mi się na normach znać, więc pytam się mądrzejszych ode mnie (przynajmniej w teorii, bo zajmują się tym zawodowo).

  Skoro już trzeci elektryk (+troche ludzi na forum w innych tematach) mówi, że choć wywalić RCD dla spokoju można, to nie znaczy, że brak wymagania normą znaczy, że nie należy stosować, "nie trzeba" nie jest przecież równoznaczne z zakazem.

  Skoro półtora roku nie wyrzucało RCD, a teraz wyrzuca to znaczy, że coś się zmieniło i nie RCD jest moim problemem.

  Dla jasności, nie jestem w obozie "anty-RCD", bo wiem, że może powodować problemy i irytujące nieuzasadnione wyłączenia, ale póki co szukam przyczyny problemu skoro się nagle pojawił, więc proszę mnie za to nie ganić.

  Nie mam nadmiaru gotówki, wymiany robił mi znajomy elektryk, więc nie były to duże koszta, a oddzielny obwód do pompy oraz przewód ziemny w ziemi zamiast gumowego to rzeczy, które powinny być zrobione w ten sposób od początku, więc nie są to stracone pieniądze (nie wiemy czy nie zaczęły by generować problemów w przyszłości). Nie mam znajomego pomiarowca z miernikiem upływu i pewnie tutaj wszedł bym w większe koszta, gdybym takiego wezwał.

  Stosuję się narazie do rady, aby doprowadzić instalację do poprawnego stanu (zgodnie z sugestią kolegi z ostatniego posta). Skoro nigdy nie nastąpiło wyłaczenie w czasie pracy pompy, a zawsze dzieje się to przy załączaniu to raczej to wspomniane przez kolegę 15% jest bardziej prawodopodobne. Wymienię więc wyłącznik ciśnieniowy za 30pln, a potem będę się martwił dalej, jeśli problem będzie dalej występował.
 • #33
  Darom
  Electrician specialist
  AdamChrz wrote:
  Skoro już trzeci elektryk (+troche ludzi na forum w innych tematach) mówi, że choć wywalić RCD dla spokoju można, to nie znaczy, że brak wymagania normą znaczy, że nie należy stosować, nie jest to równoznaczne z zakazem.


  Jeśli chodzi o mnie - to ja jestem przeciw usunięciu wyłącznika RCD z tego obwodu. Moim zdaniem można było by zamienić go na inny o wyższym prądzie różnicowym, ale tylko w przypadku, gdyby było to podyktowane cechą samej pompy. Upływy w instalacji powinny być wyeliminowane.

  pzdr
  -DAREK-
 • #34
  AdamChrz
  Level 8  
  Ależ ja się zgadzam, tylko pytanie czy to rzeczywisty upływ czy jakiś stan nieustalony lub przepływ prądu z kondensatorów elektroniki rozruchu pompy przy załączaniu, ew. inny efekt, a nie upływ.
 • Ochrona Domu
 • #35
  Darom
  Electrician specialist
  Witam ponownie

  Rozumiem, że kolega Adam nie chce wzywać pomiarowca. Stwarza to sytuację patową. No bo jak można ocenić stan instalacji bez stosownych pomiarów.

  A jak tam ten elektryk, który wykonywał wymiany kabla - też nie ma miernika rezystancji izolacji? (myśle o pomiarze po odłączeniu pompy).
  Ale chyba miernik uniwersalny ma? Przecież wystarczył by pomiar prądu upływu zwykłym miernikiem między zwartymi L i N z jeden strony a PE z drugiej.

  pzdr
  -DAREK-
 • #36
  AdamChrz
  Level 8  
  Elektryk miernik rezystancji izolacji ma. Skoro kabel był w jednym kawałku od pompy to nie dało się odłączyć bez przecinania kabla, w celu przeprowadzenia pomiarów. A skoro doszliśmy w tym wątku (i z elektrykiem) do wniosku, że w ziemi powinien być kabel ziemny to go wymieniliśmy, pewnie zaprocentuje to przyszłości.

  Co mi da pomiarowiec w tym momencie?
  Różnicówka nowa, nowy kabel z rozdzielni do wyłącznika ciśnieniowego, nowy kabel w ziemi. A pomiarowiec awarii kabla w wodzie lub samej pompy nie stwierdzi, bo nie można mierzyć rezystancji izolacji z podłączoną pompą. Gdyby był stały upływ mierzalny cęgowym miernikiem upływu to RCD wyrzucał by w czasie pracy pompy, a nie przy załączaniu. Wymiana wyłącznika to najmniejszy koszt i problem w tej chwili.

  Pojawia się jeszcze jedno pytanie. W instrukcji pompy jest napisane, że RCD w obwodzie pompy powinien być typu A a nie AC. Czy może być to przyczyną moich problemów czy jest to przesadna ostrożność ze strony producenta, bo chyba A jest bardziej czułe i będzie reagowało na prądy, na które AC nie reaguje i tylko pogorszy mój problem? A może ten impuls załączania wyrzuca RCD typu AC, a A jest na niego odporne. Jakieś sugestie?
 • #37
  djlukas
  Level 27  
  Kabel wymieniony, rcd także (o ile oba sprawne) więc pozostaje pompa. Co tu dużo gadać. Jeżeli niemożna zrobić pomiaru rezystancji izolacji to sugeruję oddać do serwisu niech sprawdzą i usuną usterkę.
 • #38
  AdamChrz
  Level 8  
  Jeśli czytał Pan mój pierwszy post to zauważył Pan pewnie, że jest to ostatnia rzecz jaką chcę zrobić i podejmę się tego w ostateczności (nie mam zamiaru 14 dni żyć bez wody, bo pewnie tyle serwis przetrzyma pompę, a jak się okaże, że jest sprawna?). Tak więc staram się wykluczyć inne rzeczy, szczególnie, że jest to miarę proste i tanie, zanim podejmę się czegoś trudnego, drogiego i czasochłonnego. Pozostały jeszcze 3 możliwości:

  1. Wyłącznik ciśnieniowy (dziś wieczorem zostanie wymieniony, zapłaciłem za niego 26pln). Mój główny podejrzany w tej chwili.

  2. Zamontowanie RCD o innej charakterystyce (np. A - prosił bym o poradę czy jest sens to sprawdzać, zgodnie z tym co napisałem w poprzednim poście). Ew. G - RCD krótkozwłoczny lub taki o wyższym prądzie zadziałania (100mA lub 300mA).

  3. Wywalenie RCD, ostateczność, jeśli serwis stwierdził by, że według nich pompa i kabel są sprawne.
 • #39
  atlantel
  Automation specialist
  Wymagania producenta pompy:
  10.1 Kontrola stanu izolacji
  W instalacji z pompami SQ/SQE nie wolno
  przeprowadzać kontroli stanu izolacji, gdyż może to
  spowodować uszkodzenie wbudowanej elektroniki.

  Jeśli pompę przyłącza się do instalacji elektrycznej,
  w której jako dodatkową ochronę zastosowano
  różnicowe wyłączniki ochronne, to należy stosować
  takie wyłączniki, które zgodnie z DIN VDE 0664
  wyzwalają zarówno przy prądzie usterkowym
  pulsującym jak i stałym.
  Strona 12 instrukcji.
 • #40
  AdamChrz
  Level 8  
  Po wymianie wyłącznika ciśnieniowego problem dalej występuje.

  Wziąłem się więc za pomiary (pożyczyłem miernik od znajomego) i narazie ustaliłem tyle, że jak odłączę przewód PE od pompy, a ten "przychodzący" do wyłącznika ciśnieniowego od strony rozdzielni pozostawię podłączony (czyli hydrofor jest uziemiony) to napięcie mierzone między PE od pompy a PE z rozdzielni wynosi 57V w trakcie pracy pompy, więc coś tam się pojawia.

  Natomiast jak podłącze PE od pompy do wyłącznika ciśnieniowego (czyli wszystkie połączenia tak jak być powinny) i akurat nie wyrzuci RCD przy starcie pompy to prąd na przewodzie PE mierzony miernikiem cęgowym w czasie rozruchu pompy rośnie stopniowo (ponieważ ma miękki start) osiągając między 25-35mA (RCD nie wyrzuca, ale myślę że pomiar w dolnym zakresie miernika może być obarczony błędem).

  W każdym razie pojawia się przepływ prądu na przewodzie PE, a jego źródłem jest pompa, więc albo przewód od pompy albo sama pompa. Zastanawia mnie tylko dlaczego wyłączenia RCD występują przy załączaniu, a nigdy w czasie pracy.

  Nie muszę chyba mówić, że odłączony PE od strony pompy rozwiązuje problem, ale nie o to chodzi raczej. Wiem, że znaleźli by się ludzie, którzy poradzili mi zmianę RCD na 100mA i olaniu sprawy, bo "i tak pójdzie w ziemie", a jakby miało pójść na wodę to hydrofor ma podłączony PE to wtedy wyrzuci RCD i pod prysznicem mnie nie porazi, ale nie wiem czy takich ludzi słuchać. Po prostu strasznie nie chce mi się wyciągać tej pompy, bo poziom lustra wody jest wysoki i jak otworze studnie to zaleje całe okręgowanie i po kolana w wodzie będę tą pompę wyciągał, gruntówka wleje mi się do studni, ogólnie masakra, ale chyba nie ma wyjścia.

  Czy coś mi jeszcze pozostało? Chyba nic?
 • #41
  kkas12
  Level 43  
  Na wodę a raczej na wódę to możesz Ty kolego iść.
  Z tej strony zagrożenie na pewno się nie pojawi.

  Napięcie pomiędzy obudową zanurzonej pompy a PE w rozdzielni to żadna nowość i wcale nie musi świadczyć o uszkodzeniu tejże pompy, gdyż nie wiesz w jakim kierunku ten prąd płynie.
  Warto więc zmierzyć impedancję pętli zwarcia w poszczególnych punktach obwodu zasilającego pompę i dopiero wtedy proponuję wyciągać wnioski.
 • #42
  AdamChrz
  Level 8  
  Niestety nie rozumiem, w każdym razie przekażę elektrykowi.
 • #43
  User removed account
  User removed account  
 • #44
  AdamChrz
  Level 8  
  Poszperałem trochę odnośnie napięcia na obudowie pompy i na innym forum wyczytałem takie coś: "uzwojenie silnika wraz z obudową stanowią pojemność (kondensator jedna okładzina uzwojenie druga obudowa silnika)
  Jeżeli obudowa nie jest podłączona do PE wówczas woltomierz pokaże napięcie"
  . Czyli wychodzi na to, że prąd płynący tym PE może być zjawiskiem prawidłowym. Rozchodzi się tylko o wielkość tego prądu. U mnie czasem przy załączaniu pompy jest on wystarczający do wyrzucenia RCD 30mA. Więc pewnie sugestia kolegi, który sugeruje dobór właściwego RCD do tego zastosowania jest poprawna, ale potrzeba jeszcze trochę pomiarów.

  Niestety obu elektryków, których tutaj mam twierdzą, że w domu stosuje się 30mA i ma być zabezpieczenie, że większe RCD to w przemyśle jako przeciwpożarowe, a nie do ochrony człowieka przed porażeniem. Oboje twierdzą także, że nie znamy przewodnictwa wody w tej studni, bo przecież nie jest to woda destylowana i zawsze istnieje ryzyko, że "przebicie na obudowę i wodę pójdzie do domu" i nie chcą dać się przekonać do ominięcia RCD, ew. można by zamienić na większy, bo nie wezmą za brak RCD odpowiedzialności.

  Bez RCD nie chcą także dlatego, że sygnalizuje awarię pompy, a tak nie będę wiedział, że coś złego się dzieje. Osobiście na moją logikę też wydaje mi się, że samo "uziemienie pompy" powinno wystarczyć, żeby odprowadzać napięcie pojawiające na obudowie, ale ja elektrykiem nie jestem dlatego pytam.

  Co do pomiarów tego prądu płynącego przez PE.
  Wpinałem żarówki (60W, 40W, 18W) w szereg PE pompy, żeby zobaczyć czy choć trochę się zaświeci (jeśli się wygłupiłem to przepraszam ;-), ale nic. Z miernikiem w szeregu z żarówką nie próbowałem, sprawdzę dziś po południu. Mam w związku z tym pytanie, dlaczego przed pomiarem wpinamy żarówkę 60W w szereg z miernikiem, a nie mierzymy samym miernikiem czystego upływu? Czy z żarówką 60W w szeregu ma mieć <1mA. Ta metoda pomiaru jest mi nieznana (jak już mówiłem, nie jestem elektrykiem). Mógłby ktoś objaśnić jej założenia i celowość?

  Pompa znamionowo ma upływ <3,5mA, tak jest w instrukcji, ale dochodzi jeszcze upływ związany z izolacją samego przewodu w wodzie, przecież nie ma nieskończonej oporu izolacji. Pewnie ciężko oszacować jaki upływ w takim układzie jest ok, a ile świadczy o awarii. Jeśli chciałbym większy RCD to czym się kierować przy jego doborze?

  Dziękuję za cierpliwość uczestniczących w tym temacie.
 • #45
  User removed account
  User removed account  
 • #46
  AdamChrz
  Level 8  
  Wydaje mi się, że źle przeczytałeś. Oni nie chcą bez RCD, a nie ja.

  To czego ja chce się dowiedzieć w tym wątku to czy już mam wyciągać pompę czy jest możliwe, że jest inne wytłumaczenie tego co się u mnie dzieje i inne rozwiązanie, np. RCD o większym prądzie.

  Skąd ja mam brać tych elektryków rozgarniętych. Dzwoniłem teraz do kolejnego elektryka poleconego przez znajomego, który niedawno się budował i ten elektryk mu robił instalację i jego rada była: "różnicówka 30mA jest za czuła do tego zastosowania, daj większą albo wywal w ogóle, bo pompa w studni nikogo nie porazi, wymagana nie jest, wystarczy 'uziemienie' PE".


  Każdy mówi co innego. Mam 3 elektryków i kilka sprzecznych głosów na forum + gościa, który od lat zawodowo zajmuje się wodociągami i sam w domu RCD nie ma na pompie i też radzi, że RCD na pompie to tylko źródło problemów. Zgłupiałem.
 • #47
  Darom
  Electrician specialist
  Witam

  Wydaje mi się, kolego Adamie, że Twoim problemem jest dzielenie włosa na czworo. Chcesz w prostej sprawie zorganizować plebiscyt. 3 elektryków za, 3 przeciw, 2 się wstrzymało i jest problem bo nie wiadomo co w tej sytuacji zrobić. Może znajdzie się jakiś 4-ty, mądrzejszy elektryk :-).

  Niecały rok temu podłączałem pompę w dość podobnym układzie jak u kolegi. I wyłącznik różnicowy nie został zainstalowany, bo nie było takiej potrzeby. Mimo tego, w poscie #34 pisałem, że w Twoim wypadku nie rezygnowałbym z tego wyłącznika. To jest kwestia już własnego uznania, czy chcesz zainstalować RCD licząc się z przypadkowymi wyłączeniami z jednej strony, i z wcześniejszym wykryciem różnych upływów (możliwych zwiastunów jakieś awarii) z drugiej strony.

  W poscie #36 pisałem o pomiarze prądu upływu, poprzez podanie napięcia między zwarte L i N a PE. Kolega Bronek22, w podobnym pomiarze ale na przewodzie PE, słusznie zauważył, że należy miliamperomierz zabezpieczyć włączając szeregowo żarówkę. Oczywiście jest to w tym przypadku prawidłowe podejście.


  pzdr
  -DAREK-
 • #48
  kkas12
  Level 43  
  Pisałem wcześniej i kierunku przepływu prądu.
  Miałem na myśli wyrównanie potencjałów pomiędzy szyną PE w rozdzielni a obudową pompy zanurzoną w wodzie.
  My nie wiemy skąd i dokąd ten prąd przez autora zmierzony płynie.
  Dlatego wspomniałem o pomiarze impedancji pętli zwarcia.
  Może bowiem okazać się, że jest ona niższa na obudowie pompy z odłączonym przewodem ochronnym niż na szynie PE w rozdzielni.
  Taka wartość jaką podał autor musi spowodować zadziałanie RCD a jak wiemy nie zawsze powoduje.
  Raczej wykluczył bym uszkodzenie izolacji pompy czy kabla ją zasilającego, ale aby się upewnić pomiar rezystancji izolacji (Darek wspominał) pomiędzy PE i zwartymi L-N jak najbardziej wskazany.
  Na pewno jeśli RCD ma (a wcale nie musi) zostać to powinien być aparatem wydzielonym dla tego obwodu.
  I wcale nie musi być aparatem wysokoczułym.
 • #49
  AdamChrz
  Level 8  
  RCD jest już wydzielony dla tego obwodu. Może będzie trzeba dać większy (wypożyczę z hurtowni i sprawdzimy, jakby co to oddam). Nie wiem z kolei czy większy RCD coś da, bo prąd upływu w trakcie działania pompy nie wyrzuca RCD. Powstaje jakieś zjawisko przy starcie, a udarowego prądu żadnego tam nie ma, bo pompa ma miękki start (choć wiem, że to bardziej miało by znaczenie przy zabezpieczeniu nadprądowym). Zadzwonię jeszcze do serwisu Grundfosa, bo serwis w sklepie nie spotkał się z takim problemem.

  Co do plebiscytu to oczywiście, że organizuję plebiscyt, po to jest forum, żeby zasięgnąć różnych opinii, może jeden z pomysłów okaże się właściwy. Jakbym nie organizował plebiscytu to bym posłuchał elektryka pominął RCD i koniec (ew. dał większy). W tą stronę zmierza mój plan narazie. Najwyżej pominę RCD i na wiosnę wyciągnie się pompę i odda na przegląd.

  Co do pomiaru to nie mogę dokonać pomiaru między zwartymi L i N oraz PE ponieważ nie mam jak odłączyć pompy, a z pompą na końcu producent zabrania, żeby nie "usmażyć elektroniki". Poza tym poza kablem od pompy w wodzie i samą pompą to wszystko od pokrywy studni, aż do samej rozdzielni jest nowe. Różnicówka, przewody, kabel ziemny, wyłącznik ciśnieniowy, a jak mówię, bez wyciągania pompy nic nie zmierzę. Wydaje mi się, że może nie chodzić o wartość upływu stałego tylko właśnie jakieś dziwne zjawisko przy starcie. Silniki to ponoć wredne stworzenia (jak mówią moi ponoć "nierozgarnięci" elektrycy).
 • #50
  User removed account
  User removed account  
 • #51
  AdamChrz
  Level 8  
  Zgodzę się z Tobą kolego, że trzeba zatrudniać fachowców, ale trzeba też mieć własny rozum.

  Zauważyłem, że "fachowcy" często idą po najmniejszej linii oporu i łapią się pierwszej interpretacji, która im pasuje, żeby wziąć kasę i się nie narobić, przerobiłem to wielokrotnie na etapie budowy domu i nauczyłem się, że trzeba samemu rozstrzygać pewne kwestie i starać się poznać trochę temat. Ty na pewno też jak idziesz do warsztatu samochodowego to mimo, że nie jesteś mechanikiem to masz pewne pojęcie czy chcą Ci wymienić pół samochodu bez potrzeby. Przykład z lekarzami jest nietrafiony, bo też ilu lekarzy tyle diagnoz (kiedyś prawie wylądowałem na stole, bo człowiek opisujący rezonans magnetyczny "widział plamkę"). Fachowcy fachowcami, ale trzeba myśleć trochę za siebie. Sam nie grzebię, ale jak wzywam elektryka to chcę jak najlepiej go pokierować w stronę rozwiązania, bo jak widzicie, konsultowałem się z trzema elektrykami i jakoś mi nie pomogli. Ilu jeszcze mam wzywać, żebyście uznali, że "poradziłem się fachowców". Uwierzcie mi, że nie lubię się radzić w internecie, więc gdyby elektrycy na miejscu mogli mi pomóc to bym tu nie pisał.

  Dlatego staram się zebrać jak największą ilość informacji zanim wezwę kogoś obcego, bo narazie to znajomi elektrycy, żeby nie dać sobie wcisnąć kitu i to w dodatku za pieniądze. Nie zrozum mnie źle. Gdybym wezwał was trzech, którzy udzielają się w tym temacie najbardziej to po zmierzeniu przepływu w PE (bo impedancji nie dacie rady bez wyciągania pompy) to pewnie dostał bym takie porady jak powyżej w tym temacie, każdemu bym zapłacił i dalej decyzja była by moja.
 • #52
  kkas12
  Level 43  
  Kolego zaczynasz przesadzać.
  Nie dość, że jak sam piszesz nie znasz zagadnienia a usiłujesz zbierać informacje w jakimś celu.
  Nie ma w łaknieniu wiedzy nic zdrożnego, ale zaczynasz próbować udzielać wskazówek a nawet instruować.

  Wątek liczy już pięćdziesiąt dwa posty a Ty dalej w lesie.
  Więc nie zdziw się gdy drzwi kosza do których namolnie pukasz zostaną otwarte.
 • #53
  AdamChrz
  Level 8  
  Ok, wezwę elektryka z miernikiem tylko kogo z jakim miernikiem mam szukać? Tak jak już ustaliliśmy pomiar rezystancji izolacji jest zakazany przez producenta.

  Zadzwonię też do serwisu Grundfosa, może oni coś podpowiedzą, nie sądzę, żebym był odosobnionym przypadkiem, a problem raczej jest po stronie pompy i jej kabla, skoro wszystko inne jest wymienione.
 • #54
  kkas12
  Level 43  
  Nie wiesz co piszesz o pomiarze rezystancji.
  O tym jak go wykonać pisał Darek, pisałem ja i jeszcze chyba kilku kolegów kolegów i "pisze" też norma PN HD 60364 6.
  Więc nie zamieszczaj nieprawdziwych informacji bo nie odróżniasz ziarna od plew.
 • #55
  AdamChrz
  Level 8  
  To co w takim razie znaczy zapis w instrukcji pompy:

  10.1 Kontrola stanu izolacji
  W instalacji z pompami SQ/SQE nie wolno
  przeprowadzać kontroli stanu izolacji, gdyż może to
  spowodować uszkodzenie wbudowanej elektroniki.

  Ostrzegano mnie też przed tym jak dzwoniłem do serwisu.

  Czy ten pomiar, o którym piszecie to jakiś inny pomiar, niż ten, którego zakazuje producent?

  Nie chciał bym się narazić na koszty w przypadku uszkodzenia elektroniki pompy.
 • #57
  AdamChrz
  Level 8  
  I można ją przeprowadzić z podłączoną pompą?
 • #58
  kkas12
  Level 43  
  Z podłączoną pompą do czego???
  Przecież tłumaczę Ci w jaki sposób ten pomiar wykonać można.
  Prościej nie potrafię.
  Więc skoro tego nie rozumiesz to pozostaje Ci tylko kontakt z elektrykiem dobrze znającym zagadnienie pomiarów i zamknięcie tematu.
  Oczywiście mile widziana jest informacja o efektach pracy elektryka.

  Wtedy proszę o kontakt z moderatorem który watek odblokuje.
 • #59
  AdamChrz
  Level 8  
  Czyli mierzymy pomiędzy zwartym L i N a PE, a na drugim końcu tego kabla jest pompa? Nie odpowiedziałeś mi na pytanie zadane wprost: czy pomiar który sugerujesz jest tym pomiarem wymienionym w instrukcji, tak czy nie? proste pytanie

  Kolega się niepotrzebnie unosi i nadużywa pozycji moderatora do umocnienia swojego stanowiska w dyskusji. W temacie nie bierzmy udziału tylko my dwaj, może inni mają jeszcze coś do po napisania.

  To co istotne, zostało napisane. Czytać, czytać i wyciągać wnioski. Temat do zamknięcia.
  [Akrzy]
 • #60
  kkas12
  Level 43  
  Kolega się nie unosi, ale nie trawi laików udających ekspertów z roszczeniową postawą w herbie i nie tolerujących żadnej pracy własnej.
  Dlatego korzystając z uprawnień temat zamykam.