Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Podłączenie zewnętrznej anteny FM do Technics SA-600

12 Lis 2013 13:46 7548 8
  • Poziom 9  
    Dzień dobry,

Przepraszam za zapewne trywialne pytanie, ale nie do końca ogarniam pewną sprawę a instrukcja obsługi laikowi bez podstaw teoretycznych niezbyt pomaga. Chcę podpiąć antenę radiową, coś takiego (impedancja 75 Ohm):

do starego, odziedziczonego amplitunera Technics SA-600, złącza antenowe wyglądają dokładnie jak w SA-400 czyli:

Do tej pory miałem do tego złącza z blaszką (75 Ohm) podpięty po prostu kawałek jednożyłowego, dwumetrowego druta z miniwieży, ale to się tylko _jakoś tam_ sprawdzało. Teraz, po zainstalowaniu na balkonie zewnętrznej anteny i ustawieniu jej na nadajniki, które mnie interesują inny problem pozostał mi w ręce, czyli kabel koncentryczny, którego już nie jeden a dwa elementy muszę gdzieś podpiąć. Na chłopski rozum, skoro antena UKF 75 Ohm to na wzmacniaczu odrzucam śrubki FM 300 Ohm (oraz oczywiście AM + GND) więc zostaje mi tylko ten z blaszką. Rozumiem że ma ona ma dociskać masę na kablu (zresztą podpisane GND) ale gdzie mam podpiąć "rdzeń"? Chyba nie tuż przy tej samej śrubce bo wtedy właśnie połączę rdzeń z masą i sens posiadania ich rozdzielonych na symetryzatorze anteny wydaje się być kontrproduktywny.

Za wszelkie (p)odpowiedzi będę wdzięczny.
  • Pomocny post
    Poziom 39  
    toulosue napisał:
    ...Do tej pory miałem do tego złącza z blaszką (75 Ohm) podpięty po prostu kawałek jednożyłowego, dwumetrowego druta z miniwieży, ale to się tylko _jakoś tam_ sprawdzało...

Nic dziwnego, podłączałeś do masy.
    Na rysunku poniżej masz narysowane, jak podłączyć kabel koncentryczny od anteny. Jeśli jej jeszcze nie kupiłeś, to zrób próbę, podłączając 75cm przewodu do dolnego środkowego zacisku.
  • Poziom 9  
    Super! Dziękuję za łopatologiczny opis! To 300 Ohm mnie zmyliło, bo skoro antena jest 75 to pomyślałem, że to są do zupełnie innej konstrukcji złącza.

Antena już kupiona i zamontowana na balkonie więc jak tylko wrócę do domu to podepnę do radia.

I jeszcze jedno małe pytanie - z symetryzatora wystaje mi jeszcze krótki kabelek z oczkiem. Dobrze rozumiem, że to uziemienie i jest po to, żeby po ściągnięciu pioruna mi nie spaliło sprzętu? Tylko skoro antena jest na 5 piętrze 10 piętrowego bloku to mogę sobie darować podpienanie do czegokolwiek bo i po co? (i przede wszystkim - do czego!)

Pozdrawiam!
  • Poziom 26  
    Witam serdecznie.

toulosue napisał:
    ...
    I jeszcze jedno małe pytanie - z symetryzatora wystaje mi jeszcze krótki kabelek z oczkiem. Dobrze rozumiem, że to uziemienie...

Podłączasz to oczko do nośnika anteny czyli do masy. Jeśli maszt jest uziemiony to będzie od razu do uziemienia. Pod puszką masz wkręt na nośniku pod który montujesz to oczko.
    Pozdrawiam.

Sebastian
  • Poziom 9  
    ArtMedia napisał:
    Pod puszką masz wkręt na nośniku pod który montujesz to oczko.

Hmm, mam dwa - śruba do której montuję bat wystająca bezpośrednio z puszki oraz "motylek" skręcający konstrukcję anteny i zdaje się przechodzący przez jej wszystkie elementy (z tego co pamiętam, bo jestem w innej lokalizacji dzisiaj i nie mam jak sprawdzić).

Jutro niestety nie dam rady, ale w czwartek mogę wrzucić zdjęcie jeśli to jest zbyt lakoniczny opis. Póki co spróbuję sił rysując schemat:

Edytuj

Aha, no i to jest u mnie u góry puszki a nie pod, chyba że odwrotnie zamocowałem i bat ma być zamiast (patrząc od punktu mocowania) pionowo do góry to pionowo w dół, ale jakoś nawet dla takiego indolenta fizycznego jak ja wydaje się to być raczej nieistotne z punktu widzenia propagacji fal radiowych.
  • Poziom 9  
    Dziękuję!
  • Użytkownik usunął konto  
  • Poziom 9  
    U mnie bardzo pomogła ta antena o którą pytałem więc mogę polecić.