Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Zwrotnica do chińskich kolumn pracujących jako nadstawki

frugowiec1990 12 Lis 2013 20:49 2700 8
  • #1 12 Lis 2013 20:49
    frugowiec1990
    Poziom 14  

Witam wszystkich. Od niedawna połączyłem siły ze znajomym grającym na imprezach, został on kiedyś naciągnięty na kupno chińskich kolumn trójdrożnych firmy audioton, spaliły się w nich wysokotonowe głośniki, postanowiłem że wymienie je na CT.STX.4.1.250.8.N.P.PH, lecz gdy rozkręciłem kolumny okazało się że nie miały one wcale zwrotnicy, (jedynie kondensator który wybuchł) chciałbym zrobić do nich zwrotnice zakładając że będą pracowały tylko w górnym paśmie, równolegle z kolumnami firmy gran o mocy ok 350W, to jest moim zdaniem najlepsze rozwiązanie. Chciałbym wykożystać elementy z moich zapasów więc przygotowałem schemat zwrotnicy. Moje pytanie jest takie: Czy jest sens robić coś takiego, czy bedzie to działało prawidłowo czy może będzie pływać negatywnie na kolumny połączone równolegle? Grany mają 8 omów, w chińskich wszystkie głośniki też mają 8 omów.
    Oto schemat:
    Zwrotnica do chińskich kolumn pracujących jako nadstawki

0 8
  • #2 13 Lis 2013 20:52
    frugowiec1990
    Poziom 14  

Czy nikt nie jest w stanie mi pomóc? Szukałem programów do projektowania zwrotnic, ale znalazłem co najwyżej do dwudrożnych. Nie ukrywam że trochę czas mnie goni oraz nie mam doświadczenia z projektowaniem zwrotnic, zawsze robiłem zwrotnice z gotowych projektów i chętnie zleciłbym komuś zaprojektowanie zwrotnicy ale znam tylko parametry wysokotonowego głośnika, o średniotonie i basowym wiem jedynie że mają 8 omów.
    Jeśli byłby ktoś tak miły i poinstruował mnie jak na ucho dobrać parametry zwrotnicy, poprzez odwijanie lub nawijanie cewki, to będę bardzo wdzięczny.
    Przy pomocy korektora ustaliłem że kolumna mogłaby grać od 450Hz wzwyż

0
  • #3 15 Lis 2013 16:56
    RFTiTONSIL
    Poziom 18  

Siemka.Niskotonowego najlepiej puść pełnym pasmem,średniotonowego tak jak jest i wysokiego też.Pozdrawiam

Moderowany przez ANUBIS:

3.1.11. Publikowanie wpisów nie zawierających merytorycznej treści, zawierających szkodliwe porady, porady nie będące próbą rozwiązania problemu oraz publikowanie identycznych wpisów następujących po sobie lub powtarzających informacje ujęte w toku dyskusji.

0
  • Pomocny post
    #4 15 Lis 2013 20:36
    2272241
    Użytkownik usunął konto  
  • #5 15 Lis 2013 21:26
    RFTiTONSIL
    Poziom 18  

No może najlepszy wybór to nie jest ale nie można nic poradzić skoro to chińskie przetworniki wieć lepiej zacząć tak standardowo a pożniej dobierać elementy na słuch :)

Moderowany przez ANUBIS:

3.1.11. Publikowanie wpisów nie zawierających merytorycznej treści, zawierających szkodliwe porady, porady nie będące próbą rozwiązania problemu oraz publikowanie identycznych wpisów następujących po sobie lub powtarzających informacje ujęte w toku dyskusji.

0
  • Pomocny post
    #6 15 Lis 2013 22:01
    2272241
    Użytkownik usunął konto  
  • #7 20 Lis 2013 22:48
    frugowiec1990
    Poziom 14  

Witam wszystkich i dziękuję za zainteresowanie. Na początku naprostuję trochę, bo chyba niejasno się wyraziłem.
    1. Parametrów głośnika basowego i średniotona dokładnie nie jestem w stanie zmierzyć, jedynie wiem że rezystancja to 8 omów, wysokotonowy już kupiłem, jest to CT.STX.4.1.250.8.N.P.PH
    2. Budowę zwrotnicy znam, lecz nie zajmuję się na co dzień projektowaniem zwrotnic więc obliczenie jej zajmie mi sporo czasu, dodam też że słyszałem wiele kolumn, byłem na niejednym koncercie itp. i uważam potrafię odróżnić czy kolumna dobrze czy nie.
    3. Kolumny z tematu są u kolegi 40km ode mnie, ja mogę być u niego tylko w weekendy więc chcę się dowiedzieć czy jest możliwe zrobić zwrotnicę z tych elementów które posiadam, i żeby mi to poszło możliwie sprawnie i szybko. Więc zadałem pytanie na forum.
    4. Potrzebuję zrobić zwrotnice uniwersalne do kolumn które będą grały na stałe tylko górnym pasmem, z możliwością późniejszej wymiany przetworników.

Kolego RFTiTONSIL nie po to utworzyłem ten temat żeby się dowiedzieć że mam zostawić kolumny w takim stanie jakie są, i pozwolić na to aby reszta głośników poszła z dymem, bo to wynika z Twojej wypowiedzi.
    Mam jeszcze jedną prośbę do wszystkich o dokładne czytanie postów na przyszłość. Pozdrawiam i czekam na sensowne odpowiedzi.

0
  • Pomocny post
    #8 21 Lis 2013 13:17
    2272241
    Użytkownik usunął konto  
  • #9 21 Lis 2013 19:44
    frugowiec1990
    Poziom 14  

Ze zdjęciem będzie problem ale głośnik basowy nie ma żadnego opisu, z tyłu magnes płaski bez otworu wentylacyjnego, membrana z twardym zawieszeniem pomalowana na czarny połysk. Sama kolumna wygląda ładnie obita kocem, narożniki czarne, siatka metalowa na całym froncie. z kolorowym napisem chyba coś w stylu audioton bass box.

Mam jeszcze jedno pytanie, czy mój schemat jest prawidłowy?

0