Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

T.amp 2400 Prawdziwa moc, pomiary.

DooOmino12 12 Nov 2013 21:34 15900 39
    DooOmino12
    Level 22  
    No więc jak to jest z tą końcówką mocy która wszyscy polecają? Jaka jest jej prawdziwa moc? Dużo wersji odnośnie mocy tego wzmacniacza jest w internecie ale która jest prawdziwa? 2x800w, 2x900w a może 2x1100w? Zna ktoś odpowiedź na to pytanie? Jeżeli tak to proszę się podzielić tą informacją :)

T.amp 2400 Prawdziwa moc, pomiary. T.amp 2400 Prawdziwa moc, pomiary.
  • Helpful post
    kriskul15
    Level 21  
    Raczej nikt nic nowego już nie napisze. Temat wałkowany (jak sam zresztą zauważyłeś) niejednokrotnie.
    Stosunek cena/jakość na wysokim poziomie.
    Napisz czy i do czego miała by być przez Ciebie używana.
    DooOmino12
    Level 22  
    Wałkowany ale czy podparty potwierdzeniem ? U mnie będzie napędzał dwa basy na stx 15.3.800, ale tu bardziej właśnie chodzi o to jaką mniej więcej moc ma ta końcówka przy 4 ohm?
    JerzyPed
    Level 19  
    Na pewnym angielskojezycznym forum czytalem, ze trzeba srednio przyjac tolerancje 10%, czyli trzeba wziac pod uwage, ze podawana przez producenta moc moze byc (ale nie musi) nizsza o 10%. To jednak nie ma specjalnie w praktyce duzego znaczenia. Wyjatkiem sa tutaj wzmacniacze firmy Behringer gdzie tolerancje trzeba przyjac az 60%, czyli podawana przez firme moc moze byc (czytaj= jest) az 60% nizsza. Chodzi tutaj o moc RMS, moc muzyczna czy tzw pik zalezy czesto od fantazji producenta i nie ma zasadniczego znaczenia w praktyce.
    20003700
    Level 14  
    Witam

kolego ten głośnik przy tej konfiguracji będzie miał za mało mocy, nie rób takiego błędu jak ja gdzie do 15,3.800 tylko w wersji 4 omowej zakupiłem mniejszego brata Tamp 1050 miał mieć 550 w na stronę i tu wielkie rozczarowanie .Dopiero jak ostatnio podłączyłem 850 w /4 to pokazał na co go stać za tą cenę . Wiadomo że głośnik i końcówka nie należą do uznanych firm i daleko i jeszcze do tego , ale jak policzymy cenę do jakości to nie jest źle . Po dwa na stronę do twój błąd .
  • Helpful post
    PANICZKAMIL
    Level 39  
    Mam 4 sztuki i jak ktoś jest z mojej okolicy mogę podjechać z jedną sztuką i jakoś to pomierzyć jeśli ktoś ma możliwości...
    20003700
    Level 14  
    Witam

Kolego najlepszym rozwiązaniem byłby zakup :
    the t.amp TSA 4000
    http://www.thomann.de/pl/the_tamp_tsa_4000.htm

ktoś powie że ta końcówka się do basów nie nadaję a ja powiew otwarcie że do tych Stx jest w sam raz , słyszałem ją już wielokrotnie i jestem z nie zadowolony .

pozdrawiam
    DjMaciey
    Level 17  
    20003700 wrote:
    Witam

kolego ten głośnik przy tej konfiguracji będzie miał za mało mocy, nie rób takiego błędu jak ja gdzie do 15,3.800 tylko w wersji 4 omowej zakupiłem mniejszego brata Tamp 1050 miał mieć 550 w na stronę i tu wielkie rozczarowanie .Dopiero jak ostatnio podłączyłem 850 w /4 to pokazał na co go stać za tą cenę . Wiadomo że głośnik i końcówka nie należą do uznanych firm i daleko i jeszcze do tego , ale jak policzymy cenę do jakości to nie jest źle . Po dwa na stronę do twój błąd .

To masz coś chyba ze wzmacniaczem. Ja mam t.amp 2400 i przy tym głośniku przy 8om, fakt, że muszę kręcić końcówkę prawie na maksa, ale jak jest maks to już czuję, że głośnik nie daje rady. I mówie o zwykłym podłączeniu na jeden kanał a nie na bridge. Może problem tkwi też w sygnale który podajesz ? Może trzeba go wzmocnić podłączając np. mikser ?
    20003700
    Level 14  
    [quote="DjMaciey"][quote="20003700"]Witam

Może problem tkwi też w sygnale który podajesz ? Może trzeba go wzmocnić podłączając np. mikser ?

Kolego moja wiedza może jest mizerna przy twojej ale podstawy to jakieś mam a wypisywanie że trzeba podłączyć pod mikser w celu zwiększenia sygnału to klasyka tematy za moment może dowiem się że potrzeba crossa a następnie kabli sygnałowych itd .. przepraszam ale wychodzę z tematu .

pozdrawiam
    DooOmino12
    Level 22  
    20003700 wrote:
    Witam

Pan mnie chyba, źle zrozumiał ta końcówka będzie napędzała jeden głośnik o impedancji 4ohm na stronę .
    kriskul15
    Level 21  
    No nie przesadzajmy, Panowie :D
    Ja TA2400 napędzam 2x18ps100 8r w obudowie BR-H od Granata. Końcówka ma teoretycznie 2x650W, głośnik 700W. Zeby dobrze wysterować te paczki potrzeba im ponad kilowat mocy. Powiem jednak że jakoś tragedi nie ma.

Natomiast wspomniany STX z tego co wiem, a nie chce mi sie szukać ma 500W AES 800W mocy programowej. Wg jakiegoś tam testu TA2400 przy obciązeniu 2 kanałow miał moc ponad 900W 4r (specjalnie przytaczam akurat ten test, testy innych użytkowników pokazywały nawet ok 1100W)
    Przyjmując więc pesymistyczne wyniki, końcówka z dwoma tymi paczkami poradzi sobie spokojnie.

Co do kolegi 20003700 skoro podałeś mu 850W (czyli zasiliłeś go moca programową) zamiast teoretycznych 550W głośnik musiał zagrać lepiej, nieprawda? :D
    20003700
    Level 14  
    Witam

Kolego DooOmino12
    to zmienia postać rzeczy a nawet masz solidny zapas tylko uważaj - możesz u ugotować uzwojenie .

Kolego kriskul15
    tak ale trzeba używać rozumy w przeciwnym razie można narobić sobie kosztów w szczególności dla osób początkującym ( dobrze bo na ful czyli czerwono ) .
    kriskul15
    Level 21  
    Rozumu trzeba używać zawsze :D Podobno narząd nieużywany zanika :P
    Zbyt mocnym wzmacniaczem można spalić głośnik, ale za słabym również można go uszkodzić. Biorąc pod uwagę moc, prawie każdym wzmacniaczem można zasilić przwie każdy głośnik, pod warunkiem że robi się to rozważnie :D

Wracając do tematu. Jeśli kolega ma pieniądze, niech bierze TA2400. Zapas jest, przez co końcówka staje się "rozwojowa"
    DooOmino12
    Level 22  
    Już wybrałem tą końcówkę, temat napisałem tylko po to żeby ktoś napisał jakiś sensowny post odnośnie mocy z potwierdzeniem :D

20003700, głośnik jest w paczkach th15s więc wzmacniacz powinien być w sam raz :)
  • Helpful post
    20003700
    Level 14  
    Kolego DooOmino12

mam tą konstrukcję czyli TH15s i po kilku imprezach mogę stwierdzić że do małych pomieszczeń się nie nadaję za to na małe plenery już tak . T.amp 2400 Prawdziwa moc, pomiary.
  • Helpful post
    Damian7129
    Level 16  
    20003700 Th15s da się zagrać i w małym (?) pomieszczeniu - tylko trzeba się trochę "ukręcić" :D .
    W tej paczce 1szt z wersją 4R pod 1 kanał i można kręcić do CLIP'a - tylko uważać na usmarzenie uzwojenia jak ktoś wspominał :)
    PANICZKAMIL
    Level 39  
    Damian jak "ukręcasz" te TH15S?
    Damian7129
    Level 16  
    Najfajniej jest jak mam do dyspozycji jakiś procesor, wtedy mam preset startowy z którego wychodzę i zwykle podbijam nieco w okolicach 45-50Hz dosyć stromym filtrem oraz przy okazji ucinam górki o kilka dB. Gdy nie ma procka jest gorzej ale nie tragicznie, procedura zaczyna się od lekkiego podbicia sekcji low (2-4db) i ściszenia sekcji hi (1-3db) - dalej na ucho a raczej na "czuja". Oczywiście oczywiście każdy ma inny system nagłośnieniowy.
    Tutaj kolega widzę ma kopiie PA600 (chyba), ja posiadam kopiie PA1000, nie wiem jakie zasilanie tutaj iwgl...
    Musimy się też umówić co nazywamy "małym pomieszczeniem", oraz powiedzieć sobie wprost iż w kilkunastu (na przykład) m^ nie rozpędzamy takich paczek do granic możliwości - szkoda słuchu. Tak więc mamy to pole manewru do tego aby ująć tej góry czy dodać basu. Wiadomo że czasem możemy zrobić gorzej niż było, lub jeśli trafimy na pefridną akustykę - nie zrobić nic.
    Można by zrobić długi wywód, podawać różne przykłady ale i tak nie znajdziemy uniwersalnego sposobu :)

Ps. Trochę off-topic zrobiliśmy, także albo nowy temat albo powracamy do TA2400.
    20003700
    Level 14  
    Kolego

nie w takim pomieszczeniu wyłożonym całym w kamieniu : czyli ściany płytka gipsowa lakierowana , podłoga gres i ful okien , bardzo nie lubię grać na tej sali .

T.amp 2400 Prawdziwa moc, pomiary. T.amp 2400 Prawdziwa moc, pomiary.

pozdrawiam
    DooOmino12
    Level 22  
    Właśnie zeszło to trochę na off-topic mi bardziej zależało, żeby w tym temacie poruszać tylko moc tej końcówki a nie konfiguracje mojego sprzętu/ odezwę się na pw.
    Damian7129
    Level 16  
    Ojojoj płytki(gres) widzę - iście perfidnie tam musi grać muzyka...
    To chyba niestety ten wariant gdzie się niewiele da zdziałać, chociaż z drugiej strony sala nie tak mała.
    Tutaj to chyba jedynie taki bardzo dziwny "preset" by się mógł sprawdzić o którym słyszałem kiedyś od znajomego, mianowicie coś w stylu - subsonic na 50Hz i dobijanie mocą w kick-bas oraz gdzieś między 300-700hz podbijanie. Nie próbowałem tego osobiście, ale ponoć to coś na takie sale.
    Jednak co drewniane pomieszczenie to drewniane, od razu się lepiej człowiek czuje jak wie że miejscówka mu sprzyja.
    20003700
    Level 14  
    Kolego Damian 7129
    parkiet ma ok 150 m2 plus zastawa czyli stoły . Anegdota w tegoroczne wakacje na jeden z impres miałem dwie osoby pracujących w branży ze swoimi procesorami , taki zakład kto lepiej i szybciej ustawi parametry do sali na podstawie szumu różowego i utworów testowych - czas 57 minut sami byli zdziwieni ze tak długo to trwało ale nauka się przyda tylko po imprezie byłem chory dwa dni w okolicach mają wspaniałą wódeczkę ale to na marginesie sprawy .

pozdrawiam
    Granat :)
    Level 34  
    Ja na zdjęciu kolegi 20003700 widzę podstawowy błąd w ustawieniu basów. Mianowicie stoją za blisko ściany bocznej i tylnej.
    Tuby graja kierunkowo tylko w zakresie wysokiego basu powyżej 100Hz, więc te częstotliwości idą naprzód i sprawia wrażenie że dudni. Natomiast im niżej tym większa dookólność. Dźwięk z tuby znosi się wprost z tym odbitym od pobliskich ścian i w efekcie mamy walenie w karton.
    W takiej sytuacji basy stawiamy albo tuż przy ścianie (wylotem bokiem do ściany) albo z dala od nich, ~5m.
    20003700
    Level 14  
    Witam
    Kolegę Granata i na wstępie wielki szacunek .
    To zdjęcie trochę inaczej wygląda niż rzeczywistość odległość od ściany znajdującej się z tyłu to ok 3 m natomiast ściana boczna to ok 1,5m
    i tu ma pytanie do kolegi Garanta czy ustawiając przy samej ścianie wylot z głośnika powinien byś ustawiany równolegle czy prostopadle do wylotu
  • Helpful post
    Granat :)
    Level 34  
    Dziękuję.
    Więc tak jak mówiłem, odległości od ścian są dość małe. W takim przypadku najlepiej ustawić pod ścianą, w ten sposób żeby ściana stała się przedłużeniem wylotu. Jak na zdjęciu poniżej:
    T.amp 2400 Prawdziwa moc, pomiary.
    Jeśli masz tylko dwie tuby to ustaw je na przeciw siebie, w odległości na szerokośc jednej tuby, przy ścianie, na stojąco (magnesami głośników skierowanymi w podłogę). Takie ustawienie zniweluje pierwsze mocne i niekorzystne odbicia i jednocześnie będzie działać jak przedłużenie tuby.
    DooOmino12
    Level 22  
    Czyli dwie tuby już wiemy jak ustawić a co jeżeli aktualnie mam jedną i trzeba nią zagrać jakoś impreze? ;)
    JerzyPed
    Level 19  
    Chcialbym przy okazji zapytac doswiadczonych Kolegow, czy rowniez basy BR ustawione przy scianie (15") dadza rowniez lepsze brzmienie niz np 3metry od sciany bocznej? Czy to dotyczy tylko tub?
    pozdrawiam,
    Jerzy
    JerzyPed
    Level 19  
    Bardzo dziekuje.
    Pozdrawiam i zycze Radosnych Swiat
    Jerzy