Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Kamera pod sterowanie RC robota gąsienicowego

ulik991 13 Lis 2013 00:17 1305 2
 • #1 13 Lis 2013 00:17
  ulik991
  Poziom 6  

  Witam,
  buduję robota gąsienicowego i chciałem nim sterować za pomocą Arduino + aparatura RC bądź Arduino + wi-fi+sterowanie z komputera za pomocą pada. Dodatkowo chciałbym umieścić kamerę na pojeździe i nie wiem jak to zrobić i czy się w ogóle opłaca robić to przez komunikację RC. Jeśli tak to jak i czego do tego użyć.

  Proszę o odpowiedzi
  Pozdrawiam

  0 2
 • #2 13 Lis 2013 10:11
  Madrik
  Moderator Robotyka

  Sygnały wizyjne przesyła się osobnym torem. Nadajniki video mają zwykle moce znacznie większe niż sterowanie RC czy WiFi i mogą poważnie zakłócić odbiór.
  Najlepiej po prostu kupić transmiter video z odbiornikiem. 2,4GHz lub 5,8GHz, choć spotyka się też chińskie produkty na 1,2GHz niezbyt u nas legalne.
  Wybieramy taką częstotliwość, by nie była ani równa częstotliwości sterowania, ani jej krotnością. Np. 1,2GHz jest krotnością 2,4GHz i może tu następować konflikt przez harmoniczne i inne cuda radiowej techniki :P.

  Kamerę montujesz w pojeździe, podpinasz do niej nadajnik i zasilanie (zwykle ok. 12V DC). Do odbiornika podpinasz zasilanie i monitor, lub laptop (wymagany jakiś video grabber). Są też kamery, które mają wyjście na transmiter, jednocześnie nagrywając materiał na kartę pamięci.

  Można też między kamerę a transmiter video włączyć moduł OSD i nałożyć na obraz parametry pojazdu -np. Napięcie zasilania głównego, Napięcie zasilania układów sterujących, poziom RSI sygnału sterującego (jak spada do pewnego poziomu, znaczy się, że tracimy zasięg), kurs z kompasu i wiele, wiele innych informacji.

  Tym samym mamy niejako dwa, niezależne kanały informacji o modelu i sterowania.

  Nie mniej koszty na pewno będą liczone w kilkaset złotych, bo przyzwoita kamerka to przynajmniej 150-200zł.

  0
 • #3 13 Lis 2013 22:02
  ulik991
  Poziom 6  

  Dzięki za szybką odpowiedź, bardzo rozjaśniło mi to wiedzę o RC, ponieważ jestem w tym początkujący oprócz typowego oblatywania modeli RC. Mam jeszcze jedno pytanie w związku z tym co napisałeś - jest możliwość sterowania robotem za pomocą RC bezpośrednio z komputera ? Występują jakieś kolizje w sygnale jeśli chcę całość sterować za pomocą PWM ?

  0