Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Taśma LED- podział na odcinki zasilane osobno

13 Lis 2013 01:09 3717 8
  • Poziom 7  
    Witam.
    Chcę podłączyć taśmę LED w pokoju pod sufitem. Taśma będzie RGB. Chcę ją podzielić na 2 odcinki, które będą włączane zwykłym wyłącznikiem podwójnym na ścianie. Chciałbym mieć możliwość sterowania tym samym pilotem taśmą z 1 włączonym odcinkiem oraz gdy oba świecą. 1 odcinek będzie mieć 3 m, drugi 9m. Czy 2 zasilacze wystarczą do równomiernego świecenia? Jak mam podłączyc taśmy do wyłącznika? Pytałem w sklepie z oświetleniem ledowym, ale sprzedawca nie wiedział.To forum pomagało mi już kilka razy, mam nadzieję że teraz będzie podobnie.

Darmowe szkolenie: Ethernet w przemyśle dziś i jutro. Zarejestruj się za darmo.
  • Poziom 39  
    Nie wiemy jaki masz zasilacz, nie wiemy kala to taśma.
  • Poziom 7  
    Nie mam jeszcze kupionego zasilacza ani taśmy. Taśma LED 5050, 30 diod na metr, moc 7,2W/1m.
  • Poziom 27  
    Jedyna możliwość to sterowanie po stronie 12V. Wyłącznikiem podwójnym przerywasz masę (-) pierwszej i drugiej taśmy. Zasilacz i sterownik na stałe zasilany. W takiej konfiguracji to jeden zasilacz o mocy równej lub większej od sumy mocy pasków.
  • Poziom 7  
    Ok, dzięki. Jak mógłbyś jeszcze jakiś mały schemat zamieścić to byłbym wdzięczny podwójnie.

edit. Czy poniższy schemat jest poprawny?
    Czy moge też poprowadzić + i - z końca drugiej taśmy, tak aby uniknąć słabszego świecenia diód, i podłączyć - do minusa za włącznikiem, a plus podobnie do plusa?
  • Poziom 27  
    Plus brązowy oczywiście razy 3, możesz połączyć koniec z początkiem.
  • Poziom 7  
    lukiiiii napisał:
    Plus brązowy oczywiście razy 3, możesz połączyć koniec z początkiem.

Razy 3 tzn?
  • Pomocny post
    Poziom 27  
    No napisałeś RGB? taśma RGB ma 3 x "+" na każdy kolor i wspólny -, razem 4 przewody od taśmy.
  • Poziom 7  
    Ok, już wszystko jasne. Dzięki za pomoc i temat do zamknięcia.