Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Visaton TIW200xs w 2-way?

Eminence 13 Lis 2013 01:15 2757 24
  • #1 13 Lis 2013 01:15
    Eminence
    Poziom 17  

Witam
    Zastanawiam sie juz od dluzszego czasu nad konstrukcja ktora miala by sluzyc jako fronty do kina domowego a zarazem do odsluchu stereo.

Pokoj mam bardzo dziwaczny, dlatego tez wydaje mi sie ze konstrukcja musi byc albo 2 drozna i podwieszona z sufiu albo 2.2. W przypadku 2.2 bedzie latwiej z podwieszaniem satelit ( waga ). Rowniez w wypadku 2.2 rozumiem ze bedzie wchodzic w gre korekcja fazy i pewnie jakies opoznienia zwiazane z roznymi polozeniami przetwornikow ?

PRZETWORNIKI
    POSIADAM Juz dwa Visatony.

No i tu pojawia sie pytanie, co dalej ? 2way/ 3-way? . Mam mikrofon pomiarowy i umiem dokonac pomiarow, aczkolwiek, mysle ze lepiej bylo by gdyby zwrotnica byla juz przez kogos zaprojektowana i sprawdzona

POKOJ/WZMACNIACZE
    Metraz pokoju okolo 15-18m2 tak z 6x3
    Co do wzmacniaczy to Sony str dh100 ( za slaby oraz w procesie sprzedazy - gral kiedys pod starymi zgb 120 ) oraz T.amp 1050 ( uzywany na estradzie wiec raczej ma juz swoje powolanie ). Wiem, wzmacniacz do wymiany, bede kupowac wzmacniacz pod glosniki, NIE glosniki pod wzmacniacz ;p

BUDZET okolo 2000 zloty nie wliczajac wzmaka ani tiwow. MDF takze jest wiec na same przetworniki + elementy zwrotnic mozna to przeznaczyc. A wiadomo ze z okablowaniem jak u kazdego estradowca zle nie jest ;>

Z doswiadczenia wydaje mi sie ze lepiej bedzie system 2.2 skonstrulowac bo kopulke ciezko odciac przy 1k a pasmo tego Tiwa zaczyna strasznie skakac powyzej 1k. Jego Xmax takze jest dosc wysoki bo 2.5CM ( 25mm ) co moze ulatwiac konstrukcje.

Jest tez opcja ustawienia Iso-barik ( 2 w przeciwfazie ) co sprawilo by ze system zachywal by sie bardziej jak prawdziwe kino ale wydaje mi sie ze wole zostac przy stereofonicznym basie ;P

Zalaczniki
    Nieb kwadrat - projektor
    nieb kolo -prowizjonalne ustawienie satelitek w przypadku 2way
    zielone - prowizjonalne ustawienie subow w przypadku 2.2
    zolte -miejsce sluchacza
    czerwone -ekran

Dziekuje z gory za odpowiedzi ;)

p.s Prosze bez krytyki jezlei chodzi o kupno glosnikow przed projektem ( byly kupione za 20% ceny w 100% sprawnym stanie - stad pomysl )
    p.s2 Tak samo wzmacniacz, wiem, bedzie, powoli :)

EDIT- Bym zapomnial dodac pasmo visatona ;(( ( stonka z parametrami Link - trzeba tam kliknac ta mala strzaleczke ''show all technical data''

0 24
  • #2 13 Lis 2013 14:43
    Uzytkowinik19
    Poziom 38  

Jak masz już takie głośniki to daj im dobrego średniaka i kopułkę (polecam poszukać DSm 25 Visatona) niech to będzie zrobione porządnie od początku do końca a jakość dźwięku przy dobrym napędzie i zwrotnicy zwali z nóg.

0
  • #3 13 Lis 2013 14:44
    Eminence
    Poziom 17  

A myslisz ze rysuje schematy pokoju, opisuje wszystko w detalach zeby odwalic prowizorke?

Chce zabrac sie do projektu od dobrej strony, dokonac pomiary a przedewszystkim duzo sie nauczyc.

Jak z konstrukcja 2.2 ? chodzi mi o przesuniecia fazowe i opoznienia. Ciezko to rekompensowac?

0
  • #4 13 Lis 2013 14:56
    Uzytkowinik19
    Poziom 38  

Myślę iż nie ma sensu robić 2.2. Faktycznie było by to troszkę łatwiejsze w zgraniu zwrotnicy aczkolwiek lepiej pobawić się w 3way chociaż dla początkującego będzie to ogrom nauki, pomiarów itp/

0
  • #6 14 Lis 2013 09:42
    przemo-lukas
    VIP Zasłużony dla elektroda

Powiem tak. Projekt wygląda bardzo ciekawie. Z tych głośników nie znam (nie pamiętam) wysoko-tonowego. Ale koncepcja robienia 3 dróg z nisko-średnio tonowym na średnicy bardzo mi pasuje. To pozwala na ekstremalnie niskie cięcie tak, aby głośnik niskotonowy mógł zająć się własnym pasmem. ;)
    Rozwinięciem takiego pomysłu, jest głośnik szeroko-pasmowy jako średnio-tonowy. To pozwala wykonać podział na ok 200Hz i 15kHz. Dla mnie ideał. ;)
    Tutaj filtracja odbywa się na ok 100Hz i 7kHz. Znając potencjał przetworników (po za wysoko-tonowym) powinno to "zagadać". Ale jak zwykle - sporo kosztuje i brak możliwości odsłuchu gotowej konstrukcji. Może poszukaj kogoś, kto posiada konstrukcje na przynajmniej ke25sc. Borys kiedyś takowe wykonywał.

0
  • #7 14 Lis 2013 15:18
    Uzytkowinik19
    Poziom 38  

Nie słyszałem tej wysokotonówki ale to wyższa półka Visatona więc tylko kwestia tego czy spodoba Ci się brzmienie ceramika, poszukaj opinii o brzmieniu tego projektu.

0
  • #8 16 Lis 2013 21:58
    Eminence
    Poziom 17  

Kurcze no ;p
    Problem z ta konstrukcja jest. Nie ma jej w zadnych sklepach ani salonach do odsluchu. Myslicie ze mozna zaufac temu bez przesluchu ?

0
  • #9 16 Lis 2013 22:39
    Uzytkowinik19
    Poziom 38  

Do dźwięku zawsze można się przyzwyczaic, zależy jeszzce jakie masz obycie ze sprzętem audio, przeskok z wieży na wstęp do hi-endu może się nie spodobać, ale jeśli słyszłeś już kilka konstrukcji to napewno się nie zawiedziesz.

0
  • #10 16 Lis 2013 23:53
    Eminence
    Poziom 17  

KRK-6, jbl eos 90 czy 70. te sluchalem czesciej.

Kilka razy tez bylem w salonach i slucham poprostu tego co lecialo. to jest inna bajka kompletnie niz wierza czy sluchawki

0
  • #11 17 Lis 2013 18:45
    raven1985_
    Poziom 8  

do 2way te TIW-y się nie nadają .
    Do 2.2 owszem ale to spore koszty i nie taka prosta sprawa.

Dużo lepiej w 3way .
    Ten projekt vistaona wygląda fajnie .
    Na AL170 robiłem projekt i mogę polecić ... pod warunkiem że zależy Ci na wąskiej ściance przedniej . Jeśli nie to są lepsze opcje .
    Ceramika nie słyszałem .

Dla siebie robię 3way TIW200 + SS Scan-Speak 12MU/8731T00 + Scan Speak D2608/91300
    Projekt najprawdopodobniej zostanie udostępniony na diyaudio.pl ale nie obiecuje , nie podam też żadnego terminu (przyszły rok , proszę nie pytać "będzie kiedy będzie " ) .

przemo-lukas napisał:
    To pozwala wykonać podział na ok 200Hz i 15kHz

Takie cięcie od dołu mam z tym 12mu i to filtrem 1 rzędu .
    Ma wystarczający zapas aby nagłaśniać nim salon 40m kwadrat :)

Od góry przy szerokopasmowcu pojawią się problemy z charakterystykami kierunkowymi == kiepski pomysł .
    Szerokopasmowy musi być mocny od dołu bo z reguły takie konstrukcje mają ograniczone max. wychylenie .
    Więc też nie jest to dobre rozwiązanie .

przemo-lukas napisał:
    Tutaj filtracja odbywa się na ok 100Hz i 7kHz.

Nie mogę jednak polecić tego projektu .
    Podział na 7k bez wycięcia rezonansu jeszcze to pomyłka i na pewno nie zagra to dobrze .

0
  • #12 21 Lis 2013 15:32
    Eminence
    Poziom 17  

Panowie !
    Po jak widac dosc dlugim namysle zdecydowalem sie jednak na 2.2 i to aktywne.

Wiem ze zadanie ktore mnie czeka nie jest proste, ale chce sie duzo nauczyc i napewno bede tutaj powoli wszystkie moje przemyslenia wrzucal do waszej analizy

Prosze o stosunkowa wyrozumialosc bo jest to moja 2 konstrukcja do domu a pierwsza aktywna.

Dlaczego padl wybor na 2.2? Pokoj bedzie przestawiony i duzo latwiej bedzie ustawic mi 2 subwoffery niz 2 duze kolumny. Satelity beda podwieszone tak jak na rysunku. Bedzie one stanowic fronty do kina domowego a takze beda przeznaczone do odsluchu stereo.

0
  • #13 21 Lis 2013 16:32
    przemo-lukas
    VIP Zasłużony dla elektroda

Mimo wszystko monitory (pełno-pasmowe) postawiłbym na standach. ;)

0
  • #14 22 Lis 2013 02:38
    Eminence
    Poziom 17  

A dlaczego standy a nie podwieszenie z sufitu ? ( regips na drewnie jest wiec bedzie trzymac mocno )

0
  • #16 28 Lis 2013 00:27
    Uzytkowinik19
    Poziom 38  

Będzie za duża dziura w paśmie, możesz pomyśleć o DSM 25 FFL, one pomimo wysokiego FS grają z podziałem 2khz 18db/oct. Więm bo je posiadam w swoich DIY.

0
  • #17 28 Lis 2013 13:52
    Eminence
    Poziom 17  

Czyli proponujesz 2way Tiw200xs plus DSM25FFL przy podziale 2khz 18db/okt ?

Czy w tym bedzie dziura w pasmie tez ? widac ze Tiw ma przy 2200 okolo ubytek prawie 8dB w pasmie. Wiec to Ciecie naprwade strome i dobrze ustawione ciecie musialo by byc.

0
  • #18 28 Lis 2013 14:20
    Uzytkowinik19
    Poziom 38  

W rzeczywistości nie będzie to wyglądać jak na charakterystyce ściągniętej z komory.
    TIW ma niską efektywność, tłumiąc DSM do jego poziomu zyskamy nieco na jego wytrzymałości mocowej więc nie będzie problemu z niskim podziałem pod tym względem.

Oversized 2Way to zawsze kompromis, albo szukasz kopułki która zagra przy 1500Hz i zrobisz ch-ke równą jak blat stołu i kolumny posłużą do cichego plumkania, albo inwestujesz w DSM i całośc zagra z pazurem ale ch-ka może zamykać się w +/- 5dB.

Od siebie dodam, że wykresy charakterystyki nie grają i to co na kartce wydaje się błędne w rzeczywistości potrafi zaskoczyć.

0
  • #19 29 Lis 2013 02:49
    Eminence
    Poziom 17  

Bez przesady ten DSM to koszt 50-60 euro wiec to nie taka inwestycja no :>

w ogole chce to robic aktywne wszystko i zastanawiam sie czy 200W na strone przy 8Ohm starczy ?

0
  • #22 01 Gru 2013 20:24
    Uzytkowinik19
    Poziom 38  

Mi bardziej podpasował Visaton w DIY, chociaż w drugich kolumnach mam Seasa.

0
  • #23 11 Gru 2013 22:19
    Eminence
    Poziom 17  

TIWy zostaly sprzedane ze wzgeldu na brak mozliwosci uzytku w 2-way.
    Caly projekt trzeba zaczac od nowa, macie jakies propozycje co do naprawde solidnego 2way?
    Bardzo wazne dla mnie jest to zeby byl maly max 8'' oraz aktywny
    Myslalem nad peerless HDS co wy na to ? Wazne tez zeby byla juz zaprojektowana dobra,sprawdzona zwrotnica bo naprawde nie jestem w stanie tego zaprojektowac tak jak bym chcial

Budzet na przetworniki taki jaki byl, 2000. Czekam na propozycje i dzieki z gory
    Pozdro !

0
  • #24 16 Gru 2013 22:25
    Tomq
    Poziom 38  

Max 8", to znaczy, że chcesz dużego woofera i niskiego podziału (oversized) czy jednak klasyczny układ (wtedy jednak max 18cm midwoofer)?

Jeśli ta pierwsza opcja to http://www.audioheuristics.org/projects_galle...28A_updates/dayton_reference_rs225_part_2.htm
    Jeśli ta druga to choćby na seasach jest dużo projektów. Zależy czego oczekujesz od dźwięku. Jeśli ciepła i gładkości to miękkie membrany (papierowe, tekstylne, etc), jeśli detaliczności to twarde (aluminiowe, ceramiczne, etc).

0
  • #25 17 Gru 2013 00:45
    Eminence
    Poziom 17  

a co do tych HDS nie masz nic do powiedzenia ? Podobno z tej samej serii woofer+cykacz ladnie sie zgrywaja a do tego jest dosc duzo atrakcyjnych projektow na necie.

0
TME logo Szukaj w ofercie
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
TME Logo