Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Rodzaj instalacji elektrycznej w kamienicy

13 Lis 2013 09:56 3324 11
  • Poziom 11  
    Witam

Wymieniam instalację w mieszkaniu, w starej kamienicy. Niedługo czeka mnie wizyta elektryka, który ma podłączyć rozdzielnicę. Chcąc ustalić rodzaj instalacji elektrycznej zadzwoniłem do ZE --> odesłano mnie do administratora --> Pani w dziale technicznym mocno zdziwiona moim pytaniem ("elektryk powinien ustalić to badaniem "z natury") dała mi skan tego schematu , stworzonego 5 lat temu przez firmę elektroinstalacyjną wykonującą "pięciolatkę". Czy na podstawie tego schematu da się określić rodzaj instalacji? Dzięki za pomoc.

Rodzaj instalacji elektrycznej w kamienicy

P.S. Moje mieszkanie ma numer 6
  • Poziom 27  
    Pani w dziale technicznym choć nie miała o tym pojęcia ale jednak miała rację. Rodzaj sieci da się ustalić na podstawie pomiaru impedancji pętli zwarcia. Zacytuje w tym miejscu dr. Musiała: "Schematy nie zawsze są aktualne i wystarczająco dokładne, wobec czego taka identyfikacja
    może być zwodnicza. Jest prostszy sposób. Wystarczy zmierzyć impedancję Zs pętli zwarciowej LPE
    i obliczyć wartość prądu zwarcia doziemnego Ik1min. Wynik Zs > 4 Ω (Ik1min < 50 A) wskazuje na
    układ TT, a wynik Zs < 1 Ω (Ik1min > 200 A) wskazuje na układ TN. Sytuacje pośrednie (Zs =
    1÷4 Ω) wymagają dokładniejszego rozpoznania."
    Tak więc wizyta elektryka z miernikiem i nie będzie wątpliwości.
  • Poziom 11  
    Dzięki za podpowiedź - zakładam , że elektryk to zrobi, a nie założy, że jest TN-C. Czy w kamienicach spotyka się TT (instalacja na pewni była modernizowana, bo są stosunkowa świeże rozdzielnice na korytarzach)? - jak wtedy zrobić uziemienie - to byłby chyba duży problem...i co by się stało gdyby ktoś pomimo TT zrobił rozdział przewodu N na N i PE...działałoby póki nie nastąpiła by przerwa na N w pionie i pojawiło się niebezpieczne napięcie na obudowach?
  • Poziom 27  
    Naczytałeś się pewnie, że punkt rozdziału PEN na PE i N należy uziemić. Otóż jest to nieprawda, wcale nie trzeba tego robić i wszystko będzie dobrze. Przewód PEN jest już uziemiony i to wielokrotnie więc uziemianie samego punktu rozdziału nie jest konieczne.

Pocyztaj sobie dr. Musiała
    Bardzo dobrze wyjaśnione to o co właśnie pytasz.
  • Poziom 11  
    Naczytałem się i wiem , że nie trzeba - na innym forum też jest ciekawa dyskusja na ten temat :) Co jednak, gdy ktoś zrobi punkt rozdziału w sieci TT?

Dodano po 14 [minuty]:

bartekfigura napisał:
    Naczytałeś się pewnie, że punkt rozdziału PEN na PE i N należy uziemić. Otóż jest to nieprawda, wcale nie trzeba tego robić i wszystko będzie dobrze. Przewód PEN jest już uziemiony i to wielokrotnie więc uziemianie samego punktu rozdziału nie jest konieczne.

Pocyztaj sobie dr. Musiała
    Bardzo dobrze wyjaśnione to o co właśnie pytasz.

Dzięki za ten artykuł - rzeczywiście ściśle wyjaśnia pewne kwestie, o których były kłótnie na kilku forach.
  • Poziom 27  
    A co chcesz dzielić w sieci TT? Tam nie ma PEN tylko jest N więc nie ma co podzielić.
    i tutaj chyba przyda się fragment tego artykułu dr Musiała:

"W roku 2009 wysuwano na forach internetowych takie niedorzeczne pomysły: budynek jest
    zasilany z sieci TT, dochodzi do niego przewód N, rozdzielamy go na N oraz PE, uziemiając punkt
    rozdziału, no i mamy układ TN-S. Trudno wymyślić większą bzdurę, bo:
    􀂃 rozdzielić na PE oraz N można tylko przewód PEN (sieci TN), o czym świadczy jego nazwa
    przewód ochronno-neutralny i jego oznaczenie PEN = PE + N,
    􀂃 przewód ochronno-neutralny PEN, spełniający podwójną rolę, występuje tylko w układzie TN,
    a ściślej tylko w układzie TN-C; jest nie do pomyślenia w sieci zasilającej TT,
    􀂃 wspomniane wyżej rozwiązanie oznaczałoby, że odbiorca samowolnie wykorzystuje przewód
    neutralny N sieci zasilającej również w roli przewodu ochronnego PE, a on nie jest przygotowany
    do tej roli, nie spełnia wymagań stawianych przewodom ochronnym."
  • Poziom 11  
    Zdaję sobie z tego sprawę - zastanawiałem się jakie byłyby tego konsekwencje. Czy Panowie elektrycy spotykali się z TT w kamienicach? Kiedyś widziałem stwierdzenie, że w blokach/kamienicach takie sieci są niespotykane...
  • Poziom 27  
    TT czasem się spotyka. Może pomyliło ci się z siecią IT, bo tej rzeczywiście się nie spotyka w budownictwie mieszkaniowym. Ale w szpitalach głównie na intensywnej i salach operacyjnych.
  • Poziom 11  
    Nie, nie pomyliło mi się - tylko zastanawia mnie co ma zrobić ktoś na drugim lub wyższym piętrze mając TT w kamienicy i zmieniając instalację - jak robić uziemienia n. p. z 4 piętra... 8-O ?
  • Moderator Elektrotechnika
    bayo84 napisał:
    tylko zastanawia mnie co ma zrobić ktoś na drugim lub wyższym piętrze mając TT w kamienicy i zmieniając instalację

Wykonać ją zgodnie z zasadami instalacji TT ,a co w niej takiego strasznego.
    bayo84 napisał:
    jak robić uziemienia n. p. z 4 piętra...

A do czego koledze to potrzebne?
  • Specjalista elektryk
    Witam.
    bartekfigura napisał:
    TT czasem się spotyka. Może pomyliło ci się z siecią IT, bo tej rzeczywiście się nie spotyka w budownictwie mieszkaniowym.
    Nie czasem, tylko często. Przynajmniej u mnie.
    Jedyny problem to ... Energetyka. Już sami nie wiedzą, co mają, a czego doświadczyłem ostatnio. WTP podają sieć TT, Wykonawca linię kablową robi TN, odbiorcy (właściciele domów) ... jak im pasuje.
    ZE ręce umywa. Wykonawca, który wygrał przetarg udaje greka, a mnie ręce opadają na ludzką niekompetencję.
  • Poziom 11  
    Krzysztof Reszka napisał:
    bayo84 napisał:
    tylko zastanawia mnie co ma zrobić ktoś na drugim lub wyższym piętrze mając TT w kamienicy i zmieniając instalację

Wykonać ją zgodnie z zasadami instalacji TT ,a co w niej takiego strasznego.
    bayo84 napisał:
    jak robić uziemienia n. p. z 4 piętra...

A do czego koledze to potrzebne?

Nie jestem elektrykiem, więc pytam, bo jak patrzę na schemat TT to odbiornik posiada indywidualne uziemienie - inna sprawa, że artykuł dr. Musiała przedstawia sieć TT jako gorsze rozwiązanie - ale pewnych rzeczy się nie przeskoczy...:)