Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Relpol przekaźniki nadzorczeRelpol przekaźniki nadzorcze
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Dobór urządzenia sterującego oświetleniem z możliwością rozszerzeń

13 Lis 2013 15:38 2733 7
  • Poziom 1  
    Witam.

Poszukuję urządzenia, które spełni następujące warunki:

-umożliwi automatyzację oświetlenia w pokoju (połączenie z czujnikiem zmierzchu i obecności)
    -umożliwia sterowanie przez urządzenia mobilne (połączenie wifi lub ethernet)
    -ma możliwość podłączenia rozszerzeń w przyszłości np. sterowanie roletami + zaworem kaloryfera itp.
    -jest tanie (do 800-1000zł)
    -jest proste w programowaniu.

Chciałbym stworzyć takie sterowanie u siebie w pokoju. Zastanawiałem się nad sterownikami LOGO z wersją ethernet, jednak połączenie to jest chyba stosowane tylko do połączenia sieciowego z innymi sterownikami czyli brak możliwości sterowania przez urządzenia mobilne jak smartphon czy tablet. Jeżeli jest inaczej proszę o poprawienie.

Narazie byłoby to tylko zainicjowanie 4 scenerii + sterowanie z aplikacji na smartphonie przez PC, w przyszłości projekt chciałbym rozwinąć.

Dziękuję za wszelką pomoc.
    Darmowe szkolenie: Ethernet w przemyśle dziś i jutro. Zarejestruj się za darmo.
  • Relpol przekaźniki nadzorczeRelpol przekaźniki nadzorcze
  • Poziom 15  
    Moje pierwsze skojarzenie na tę cenę i taką funkcjonalność:

Sterbox
  • Relpol przekaźniki nadzorczeRelpol przekaźniki nadzorcze
  • Poziom 31  
    Sterbox jak nazwa wskazuję jest to tylko zdalny przekaźnik z możliwością różnego konfigurowania, jeśli miałby robić coś sam to nie da rady, nie ma praktycznych wejść analogowych czy pomiaru temp, ot tylko zdalny przekaźnik nie mylić z PLC, ale cena jest dość przystępna.
  • Poziom 10  
    Chyba kolego do końca nie Zapoznałeś się z możliwościami Sterboxa. Jego możliwości znacznie przewyższają to co opisaleś. Może pracować we własnej mocno zaawansowanej logice i może mierzyć temperaturę oraz wiele innych pomiarów. Dodatkowo ustawienia wejść analogowych zarówno te podstawowe jak i komparatory dają dużo możliwości.
    Oczywiście zaprogramowania go niektórym może sprawiać problem.
    Ale gdy się go już pozna to można super funkcje wykonać.
  • Poziom 31  
    To podaj proszę jakie to są wspaniałe wejścia analogowe (bo te 0-3V to jakaś pomyłka, bo co to za zakres i do czego?) i pomiar temperatury który nie pływa jak morze Barenza, tu się nie dziwię bo nie da się w prosty sposób zrobić stabilnego pomiaru na lm35, nie wiem dlaczego producent nie zastosował cyfrowych czujników dallas.

Jeśli twierdzisz że jest ok to może jest jakaś nowa poprawiona wersja o której nie wiem, bo aktualny sterbox to tylko użyteczny zdalny przekaźnik, nic więcej, niema tam nawet porządnej czasówki, więc co to za zaawansowane funkcje.
  • Poziom 10  
    Ja nie chcę Cię tu przekonywać. To forum raczej służy do pomocy technicznej a nie do opisywania rzeczy, króre są nieprawdziwe.
    Ja montuje Sterbox -y od dłuższego czasu i znam je dokładnie.
    Nie jestem zwolennikiem dyskusji na forum ale nie oczerniaj urządenia jeżeli go dobrze nie znasz.
    Może nie często spotykasz sie z urządzeniami o wyjściu
    0-1v lub 0-3v. I tu właśnie Sterbox z wejściem 0-3v idealnie sie nadaje.
    Nie będę wymieniał nazw producentów takich czujników a uwierz mi jest ich wielu
    i jeżeli stabilność tych urządzeń jast prawidłowa ( a ja takie stosuje) to wszytko działa prawidłowo. Trzeba też pamietać o odpowiednim zaprogramowania i wykorzystaniu odpowiednich histerezy.

Poza tym Pisałeś że to tylko przekaźnik internetowy. Naprawdę słabo go jeszcze znasz.
    Każde urządzenie ma pewną specyfikę działania i nie każdemu musi sie podobać.
    Mnie to urządzenie bardzo pasuje a jezeli nie spełnia twoich wymagań to może zadaj pytanie techniczne i pewnie ktoś coś poradzi.
    Pozdrawiam.
  • Poziom 31  
    Owszem, nie znam dokładnie od podszewki sterboxa bo już na starcie do niego się zraziłem, nie potrafił ani precyzyjnie sczytać temperatury, ani zaprogramować czasu którego chciałem ( kilka cykli on off), na szczęście zakupił go kolega i to jego zabawka, ja zastosowałem array apb i na razie zwykły modem gsm elmes, wyszło mnie taniej i dużo bardziej funkcjonalnie.
    Acha, jeszcze nigdy się nie spotkałem z urządzeniem 0-3V, standard to 4-20mA lub 0-10V rzadko 0-5V, więc nie wiem do czego to 0-3V i co dalej mam stosować dzielnik na rezystorach.

Ale jak mówisz każdy ma swoje gusta i potrzeby, nie twierdze że cały sterbox jest do niczego, ale litości niemów już nic na temat wejść analogowych w sterboxie, powinni sobie je darować i zrobić porządny pomiar na ds18b20 wtedy to było by już coś na +.
  • Poziom 8  
    Witaj,
    koledzy skupiają się na sterbox'sie, ja opowiem o alternatywie.

W domu mam zainstalowanego Fateka - gdy czytam Twoje wymagania, to swobodnie mogę się pod nimi podpisać obiema rękami, gdyż jak zaczynałem kilka tygodni temu to miałem dosłownie identyczne wymagania jak Ty :)

Ale do meritum - zdecydowałem się na FATEKa PLC w konfiguracji:
    a) sterownik FBs-20MA (12 we/8 wy) - to na początek :)
    b) płytka komunikacyjna FB-CBE (1x 10Mb Ethernet a.k.a. 10Base-T) - do komunikacji po LAN
    c) mój darmowy program, jaki udostępniam na Play'u IQarium
    sterownik mogę rozbudować do:
    - 80 wejść
    - 50 wyjść
    jak będzie zainteresowanie tym postem to napiszę jakie to moduły

cena PI*oko to : FBs-20MA 720PLN brutto + FB-CBE 400PLN brutto + IQarium 0 PLN
    więc troszeczkę więcej niż Twoja górna granica, ale:
    1) dostajesz w pełni funkcjonalny PLC z możliwością programowania w schemacie drabinkowym - prosty i przyjemny
    2) u mnie działa obsługując 4 obwody oświetleniowe, ale to już kwestia kilku godzin i będzie ich 8 :)
    3) komunikacja pod MODBUS-TCP a do tego są tony programów wizualizacyjnych, do sterowania - ja polecam IQarium, bo moje i bo chcę go rozwijać dalej na podstawie uwag/sugestii grupy zapaleńców jak Ty :)

pozdrawiam

dm