Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

RIHD/CEC/VieraLink - Panasonic-Onkyo Losowe wlaczanie amplitunera

13 Lis 2013 17:00 2712 3
 • Poziom 10  
  Cześć

  Wiem, że podobnych tematów kilka było, ale nic konkretnie takiego.

  Jeśli temat ląduje w złym dziale, to nie pogniewam się jak zostanie przeniesiony i przepraszam


  Walczę ostatnio bardzo ze sprzętem, i nie bardzo mogę zrozumieć o co chodzi

  Chodzi o współpracę telewizora Panasonic 47ft60e z amplitunerem onkyo tx-nr609

  Urządzenia połączone są kablem HDMI.

  W telewizorze kabel jest w porcie drugim (tam jest arc)
  Po stronie telewizora włączona jest funkcja vieralink
  po stronie amplitunera włączona jest obsługą RIHD (ale tam wiele konfiguracji nie ma - Off, albo Auto)

  Mam problem którego pojąć nie mogę, związany z współpracą tych urządzeń.

  Same urządzenia dogadują się nieźle - dźwięk z TV (np. odtwarzacza dlna) do amplitunera wraca po ARC i śmiga pięknie. Filmy 3D z Bluray przez amplituner śmigają do telewizorka (wydaje mi się, że gdyby problemem był kabel - to by nie śmigały - ale o tym za chwilkę)

  W zasadzie wszystko działa pięknie poza obsługą trybów standby/poweron urządzeń.
  O ile w tv można te opcje powyłączać, to po stronie amplitunera nie.

  Chciałbym, aby włączenie tv nie powodowało automatycznego włączenia amplitunera (oraz odwrotnie - aby amplituner nie uruchamiał TV - ale akurat to można ustawić po stronie TV i problemu nie ma)

  Aktualnie po stronie TV poza samą funkcją VieraLink wszystko mam wyłączone.
  Tej opcji oczywiście wyłączyć nie mogę, bo wtedy przestanie działać arc oraz sterowanie poziomem głośności itd.

  Sam problem to to, że TV włącza amplituner. W dodatku robi to bardzo losowo. Na razie odnotowałem 3 różne przypadki. I nie znalazłem żadnej reguły, która by kierowała tymi przypadkami. (typu poprzedni stan urządzeń przed wyłączeniem itd)

  1. Włączenie TV powoduje, że na ekranie pojawia się wielkie logo ONKYO ale amplituner nie startuje. To jest rozwiązanie które mnie w pełni satysfakcjonuje. Niestety, zdarza się w ok 20% przypadku uruchomienia telewizora.

  2. Włączenie TV powoduje, że amplituner zostaje uruchomiony, a jako źródło sygnału, zostaje wybrane wejście VCR/DVR. Do tego wejścia nie mam niczego podłączonego, więc jest to zupełnie niezrozumiałe dla mnie działanie. Zdarza się w ok 60% przypadków włączenia telewizora. Amplituner uruchamia się w trybie TV Speaker - czyli dźwięk nadal jest na TV. Dopiero naciśnięcie "MUTING" na pilocie amplitunera, przełącza go w tryb AMP Speaker. Oczywiście przełączenie z poziomu opcji TV również działa - jak pisałem wcześniej - gdy urządzenia już działają, problemów z ich współpracą nie ma.

  3. Ostatnia opcja zdarza się w ok 20% przypadków - amplituner startuje po włączeniu tv. Źródło sygnału ustawia się na ostatnio używane źródło jakie było wybrane przed wyłączeniem amplitunera.
  Ciągle działa w trybie TV Speaker.

  W obu powyższych przypadkach, (czyli poza pierwszym). Na ekranie nie pojawia się piękne logo ONKYO.

  Co chcę osiągnąć - jak wspominałem - chcę, aby tv nie włączał amplitunera, skoro nie zamierzam z niego skorzystać. Rozumiem, że ktoś mi może powiedzieć, że się nie da, że jak RIHD to amplituner rusza z TV i koniec. Ale w takim razie dlaczego w 20% przypadków - opisany w 1 punkcie przypadek działa jak należy i tak jak sobie tego życzę?

  Oczywiście wiem, że mogę położyć toslinka (i chyba się na to zdecyduję, jak nic nie wymyślę), ale to dużo klikania później (Amplituner on, potem źródło sygnału, potem na tv zmiana głośników na kino domowe) - a aktualnie wystarczy że włączę amplituner i dzieje się magia

  Dzwięk wielokanałowy DTS i Dolby D śmiga pięknie po ARC.

  Moje podejrzenia dotyczą:
  Kabla HDMI - ten nie jest jakimś wyszukanym kablem, tylko czymś co znalazłem w szufladzie - zapewne był z dekoderem UPC, albo kupiłem go za jakieś ~15-30zł
  Jak by nie było filmy 3D, i ARC przez niego śmigają - więc obstawiam, że musi być zgodny z HDMI 1.4
  Pożyczę porządny kabel od kogoś i przetestuję, ale jakoś wątpię aby to coś dało.

  Jako, że więcej pomysłów nie mam - liczę na waszą pomoc.
  Czy ktoś może zetknął się z takim problemem i może mnie jakoś nakierować na znalezienie satysfakcjonującego rozwiązania?

  Serwis Onkyo odpisał mi, iż albo korzystam z RIHD i ARC i amplituner się włącza, albo mam to wyłączyć to się nie włączy

  Natomiast gdyby tak faktycznie było, to nikt nie aplikował by do softu amplitunera obrazka z logiem onkyo które się wyświetla po włączeniu tv, ale bez jego uruchamiania

  Mam nadzieję, że opisałem to zrozumiale

  Będę wdzięczny za okazaną pomoc.
  Darmowe szkolenie: Ethernet w przemyśle dziś i jutro. Zarejestruj się za darmo.
 • Poziom 42  
  Cóż, sądzę, że serwis Onkyo miał rację, choć wyraził to w mało dyplomatyczny sposób.

  Wg instrukcji wzmacniacz używa RIHD system do komunikacji z innym urządzeniami, zaś telewizor używa "Viera Control" i " HDAVI Control 5" do tych samów celów.
  System kontroli wzmacniacza jest kompatybilny z CEC, czego nie można powiedzieć o systemach Panasonica. Jest to ich własny system, częściowo zgodny z CEC (Consumer Electronic Control).

  Z tego wniosek, że twój wzmacniacz nieprawidłowo interpretuje część komend przesyłanych z telewizora. Trudno mi powiedzieć, czemu reaguje tak losowo.

  Nie sądzę, żeby cokolwiek można było zrobić w tym konkretnym przypadku - zestawie urządzeń. Możesz się przyzwyczaić do tego, lub postąpić wg rady serwisu Onkyo. Wg instrukcji wzmacniacza tylko telewizory firmy Sharp i Toshiby są w pełni kompatybilne z systemem RIHD.

  Osobiście, gdybym był w takiej sytuacji, wyłączyłbym RIHD w wzmacniaczu. A w pilocie telewizora zaprogramowałbym podstawowe komendy dla wzmacniacza. Te podstawowe, które najczęściej są używane.

  Powodzenia :)
 • Poziom 10  
  Niestety, dopuszczam też takie rozwiązanie. Niestety, obawiam się, że pilot od mojego tv niczego nie potrafi zrobić w amplitunerem ;/ (ale pilot od amplitunera potrafi z TV ;P )
 • Poziom 1  
  Cześć wszystkim,

  Mam problem z funkcją CEC , który powstał po zmianie dekodera tv ( przesyłam zdjęcia aby m Pan zerknąć jakie ustawienia mam obecnie ).

  Przy starym dekoderze miałem tak że amplituner Marantz włączał się tylko z pilota od amplitunera ( i to mi pasowało ).

  Natomiast po zmianie dekodera troszkę się do wszystko rozjechało

  Chciałbym, tak jak już napisałem wyżej aby Marantz włączał się tylko i wyłącznie z pilota dedykowanego do amplitunera.
  Tymczasem mam tak że jak włączę amplituner z pilota dedykowanego ( przy włączonym dekoderze tv ) to amplituner wyłącza automatycznie dekoder od tv i odwrotnie przy wyłączeniu amplitunera włącza on dekoder od tv.

  Zanim włączyłem po raz pierwszy, przy nowym dekoderze, amplituner miałem taki układ, że pilot od dekodera włączał dekoder i automatycznie wyłączał i wyłączał również tv ( i to mi pasowało )mam dwa piloty – od dekodera i tv ponieważ mojego pilota od LG nie może, póki co ze względu na zbyt zaawansowany dekoder, być z nim sparowany.

  Muszę również nadmienić, że przed pierwszym uruchomieniem amplitunera na nowym dekoderze miałem również włączoną w ustawieniach TV funkcję AUTO POWER SYNC. Niestety musiałem ją wyłączyć bowiem pozostawienie jej włączonej powodowało, że przy wyłączeniu marantza wyłączał się również tv i dekoder.

  Reasumując dążę do tego , tak jak już pisałem wyżej, aby pilot od dekodera włączał i wyłączał dekoder ale również tv i aby amplituner włączany i wyłączany był tylko i wyłącznie z pilota dedykowanego. Tv z Marantzem mam podłączony HDMI do wejścia ARC.

  Funkcji CEC jako takiej w ustawieniach Marantza nie mam. Gdy ustawiam sterowanie HDMI na wyłącz to nadal amplituner przy włączeniu wyłącza dekoder tv a przy wyłączeniu amplitunera dekoder tv automatycznie się włącza.

  Jestem niestety laikiem technicznym i kompletnie nie umiem sobie z tym poradzić