Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

WAGO 750-830 - Jedna magistrala - dwie różne komunikacje Modbus RTU

Kroovka 13 Lis 2013 18:36 738 0
  • #1 13 Lis 2013 18:36
    Kroovka
    Poziom 22  

Witam. Czy istnieje jakieś realne niebezpieczeństwo podłączenia do jednej magistrali urządzeń pracujących tylko w trybie parzystości 8-E-1 oraz urządzeń nie rozpoznających tego trybu czyli 8-N-1 / 8-N-2? Możliwości konfiguracyjne urządzeń, które muszę zintegrować nie pozwalają na wybranie jednego wspólnego trybu. Potrafię tak przygotować program w Codesysie, że zmiana parametrów transmisji realizowana jest dynamicznie.

W pierwszym podejściu miałem 19200 8-E-1 oraz 9600 8-N-2. Przez jakiś czas działało to przyzwoicie, ale w pewnym momencie zaczęły wariować liczniki na 9600 - w pierwszych zaciąganych rejestrach zwracane były idiotyczne wartości z niby prawidłową sumą kontrolną (dalsze rejestry zawierały już dobre wartości) - biblioteka Modb_l05.lib. Nie działo się to zawsze, ale postanowiłem zgłębić temat.
    Zastosowałem początkowo 2 różne prędkości gdyż myślałem, że w trybie Even bajty danych są jakoś specjalnie kodowane - ot taki dylemat początkującego. Jak doczytałem, że tryb Even różni się jedynie 10 bitem, który służy do kontroli poprawności danych, a reszta kodowana jest tak samo zmieniłem to na 9600 8-E-1 oraz 9600 8-N-2. Działa, błędy na razie nie występują - pytanie na ile rozwiązanie jest bezpieczne - np: zła interpretacja ramki powodująca wysłanie odpowiedzi przez urządzenie nie pytane, lub niekontrolowany zapis do rejestru.

0 0