Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
SterControlSterControl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Siemens ET78S502 - Płyta ceramiczna grzejna błąd Er 42

13 Lis 2013 18:42 5001 3
  • Poziom 12  
    Dzień dobry,
    Od jakiegoś czasu na wyświetlaczach płyty ceramicznej ET78S502 pojawia mi się błąd ER 42. W trakcie jego pojawienia się nie można korzystać z płyty - panel dotykowy nie reaguje. Po jakimś czasie błąd samoczynnie znika. Pomaga również chwilowe odłączenie od zasilania lub przeczyszczenie pól dotykowych (mimo, że wyglądają na czyste). Czasami nawet mam wrażenie, że płyta reaguje na moją żonę - jak się zbliży to ER42 pojawia się natychmiast ;)
    Poszukuję schematu i instrukcji serwisowej. Wszelkie sugestie też mile widziane.

Czego się nie robi by zostać bohaterem w swoim domu... ;)
  • SterControlSterControl
  • Pomocny post
    Specjalista AGD
    Rozkręć. Sprawdź, i to solidnie, czy na panelu sterowania wszystkie kondensatory elektrolityczne są sprawne.
  • SterControlSterControl
  • Poziom 12  
    Już to wczoraj zrobiłem i masz rację. Jest tam pięć kondensatorków:
    2x 470µF 25V 105°C
    2x 22µF 350V 105°C
    1x 22µF 50V 105°C
    Dwa pierwsze są spuchnięte, pozostałe części wyglądają idealnie, com mnie bardzo zaskoczyło. Wszystko wygląda jak nowe z wyjątkiem kondensatorków i blachy na palniku pod brytfankę (lekko zardzewiała|).
    Warto zaopatrzyć się w te kondensatory przed rozbieraniem płyty, ja akurat nie miałem i na obiad przyjedzie pizza... ;)
    Dziś zrobię zakupy i wymienię wszystkie 5.
    Można spodziewać się jeszcze czegoś czy po wymianie kondensatorów powinno być dobrze?
  • Poziom 12  
    Płyta została naprawiona. Błąd Er 42 przestał się pojawiać i płyta grzeje poprawnie, wszystkie czujniki działają. Przyczyną błędu były dwa spuchniete kondensatory 470µF 25V.
    Wymian dwóch kondensatorków rzecz w miarę prosta -cały szkopuł to reszta czynności od wyjącia z blatu do włożenia płyty na miejsce.
    0. Przygotowania:
    a. Umyć dokładnie płytę
    b. Kawałek sporej, równej, stabilnej miekkiej powierzchni pod płytę np. dywan na podłodze, blisko gniazdka lub przedłużacz (lutowanie bez pełnego demontażu)
    c. narzędzia: Śrubokręt lub lepiej wkrętarka i bit T15 lub T20, lutownica + materiały, odsysacz, 2x płaski śrubokręt do podważania (przydatne ale nie konieczne)
    1. Wyjęcie. Płyta spoczywa na dwóch listwach z dwom zatrzaskami ściskającymi trzpień wkładany pionowo z góry każda. Opróżnić szafkę pod płytą tj wyjąć półki lub szuflady...
    Płytę należy odpiąć z zatrzasków podnosząc od spodu symetrycznie np. lewy i prawy przód. Ostrożnie by płyta nie pękła.
    2. Rozmontowanie. Położyć na dywanie i wykręcić ok. 15-20 śrubek. Zdjąć metalowe dno. Będą tam jeszcze trzy plastikowe osłony: środkowa sterownika i dwie boczne czujników dotykowych bocznych. Należy zdemontować plastikową środkową osłonę sterownika. Nie ma potrzeby demontażu bocznych plastikowych kształtek przytrzymujących czujniki dotykowe.
    3. Demontaż płytki sterowania mocą.
    a. delikatnie rozpiąć połączenie taśmowe ze środkową płytką czujników (obok kondensatorów 470µF)
    b. rozpiąć trytkę spinającą kable do grzałek. Moja dała się spokojnie rozpiąć. nie polecam przecinania i wkładania nowej bo materiały tam użyte wydają się być bardzo dokładnie dobrane ze względu na warunki pracy tj. wysoką temperaturę.
    c. odblokować 4 zatrzaski płytki głównej i ją wyjąć.
    Uwaga. nie ma sensu wyciąganie bocznych plastików , tylko ryzyko zabrudzenia czujników dotykowych. w przypadku wyjęcia całego środkowego plastiku nie polecam dotykać pól dotykowych na płycie ceramicznej (wypukłości) gdyż są dość lepkie, a przyklejone zanieczyszczenie może potem wpływać na działanie czujnika dotykowego.
    4. Przelutowanie. tradycyjnie: Odessać, wyjąć, włożyć nowe, przylutować, obciąć... tutaj jedna uwaga: oryginalna "cyna"( spoiwo) wydaje się być jakby o wyższej temperaturze topnienia od zwykłej jaką posiadałem.
    5. Złożyć w odwrotnej kolejności. Powodzenia

Siemens ET78S502 - Płyta ceramiczna grzejna błąd Er 42 Siemens ET78S502 - Płyta ceramiczna grzejna błąd Er 42 Siemens ET78S502 - Płyta ceramiczna grzejna błąd Er 42 Siemens ET78S502 - Płyta ceramiczna grzejna błąd Er 42 Siemens ET78S502 - Płyta ceramiczna grzejna błąd Er 42 Siemens ET78S502 - Płyta ceramiczna grzejna błąd Er 42 Siemens ET78S502 - Płyta ceramiczna grzejna błąd Er 42 Siemens ET78S502 - Płyta ceramiczna grzejna błąd Er 42 Siemens ET78S502 - Płyta ceramiczna grzejna błąd Er 42