Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
e-miernikie-mierniki
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Laptop Toshiba A105-S4254 - raz się włącza, raz trup(wtedy słabo świeci pwr led)

13 Lis 2013 20:01 2880 9
  • Poziom 16  
    witam, uprzejmie prosze o pomoc.

Laptop Toshiba A105-S4254 PSAA8U-SY102K, płyta: 6050A2041301-MB-A04, GX B-V0A23, 94V-0 REV 2.21

problem krótko: raz się włącza w określonej sytuacji i jest wszystko ok (nawet przy restartach), a raz dioda podłączenia zasilania świeci słabo, a po wciśnięciu power, zapalają się diody włączenia i przycisku power, osłabiając jeszcze bardziej diode zasilania, a laptop trup, nie startuje wiatrak.

opis dokładniejszy:
    1.lap stoi jakis czas bez baterii i zasilacza.
    2.Podłączam zasilacz bez beterii, na gnieździe wejścia zasilania do płyty pojawia sie 15,34V, na przycisku power 3,35V, dioda podłączenia zasilania świeci słabo, dostając napięcie 2,72V
    3.Wciskam power, zapalają się 2 diody, włączenia laptopa, oraz pod przyciskiem power (wszystkie słabo) napięcie wszystkich 3ch diód to 2,65V. Nic sie nie dzieje, wiatrak nie startuje, proc nie grzeje się.
    4.Przytrzymuje power chwile, wtedy gasą diody przycisku i włączenia, a dioda zasilania rozjaśnia się lecutko, otrzymując znowu napięcie 2,72V
    5. wyrywkowo/przypadkowo sprawdzam napięcie na cewce L1 w stosunku do masy - 2,93V bez power, 2,78V po power.

6.wyłączam zasilacz, podłączam - to samo.
    7.wyłączam zasilacz, podłączam baterie (przy okazji jest na padnięciu -lap z niej nie wstanie), podłączam zasilacz i od razu dioda podłączenia zasilacza świeci wyraźnie jasno, mając 3,20V, świeci też się dioda ładowania baterii,
    a ta cewka L1 ma napięcie 5,21V!
    9.wciskam power - laptop startuje, wszystko gra jak trzeba. Włączam wyłączam, wszystko ok.
    10.odłączam zasilacz, podłaczam po chwili (bateria jest) -wszystko gra jak trzeba. Lap startuje.
    11.odłączam zasilacz, wyjmuje baterie, odczekuje, podłaczam zasilacz, słysze lekkie pyknięcie z okolicy płyty i to samo od punku 2!

prosze pamiętać, że laptop nie działa na samej baterii bo ta jest prawie padnięta - więc kiedy go uruchamiam tą procedurą, to działa z zasilacza, a jego odłączenie podczas pracy, utrzymuje laptopa przez kilkadziesiąt sekund, potem pada.

nie moge znaleść schematów, nie wiem gdzie szukać, co sprawdzać. Mam doświadczenie jak lutować, jak się do tego zabierać. Mogę nie zrozumieć skrótów/slangu elektronicznego, i wolałbym być jasno i porosto poprowadzony

dziękuje za poświęcony czas.
  • e-miernikie-mierniki
  • Poziom 42  
    Toshiby mają (zwykle) zasilacze na 19V więc jak piszesz masz o wiele za niskie napięcie.
    Jakie napięcie daje nieobciążony zasilacz?
  • e-miernikie-mierniki
  • Poziom 16  
    11111olo napisał:
    Jakie napięcie daje nieobciążony zasilacz?

o przepraszam zapomniałem - 15V, 5A.
    Poza tym jesli laptopa wystartuje to wszystko pięknie chodzi - system z obciązeniem graficznym itp. Żadnych zwiech, żadnych problemów.

problem jest tylko z wystartowaniem
  • Poziom 42  
    Faktycznie ten model ma zasilacz 15V/5A.

Jeśli na baterii startuje a na zasilaczu nie to może zaczyna się problem kondensatora pod procesorem? Nie jestem tego pewny ale objaw był taki że z baterii laptop startuje a z zasilacza nie chce.
  • Poziom 16  
    11111olo napisał:
    Faktycznie ten model ma zasilacz 15V/5A.
    Jeśli na baterii startuje a na zasilaczu nie to może zaczyna się problem kondensatora pod procesorem?

nie zrozumieliśmy się. Bateria służy tylko do jakby "odblokowania" problemu. nie wiem jak to nazwać.

jeśli nie wsadze baterii to jest ten problem co opisałem.
    Samo wsadzenie baterii przy podłączonym zasilaczu też nic nie da, ale jak wsadze baterie, odłącze i podłącze zasilacz to jest ok - diody już świecą jasno, laptop włącza sie i dziala.
    i wtedy jeśli WYJME baterie to laptop będzie DALEJ będzie dalej działał, moge go wyłączać, włączać i będzie ok na samym zasilaczu!

problem pojawia się ponownie przy dłuższym pozostawieniu go bez zasilacza i bez baterii. Wtedy diody swiecą słabo i nie startuje - dopiero ponowne wsadzenie baterii i odłączenie zasilacza i podłączenie z powrotem - naprawia sytuacje.

więc nie wiem, może jakiś kondensator, może przetwornica 5V (skoro ta cewka L1 ma dziwne skoki napięcia)
    nie wiem nawet gdzie tego szukac

prosze o pomoc
  • Poziom 42  
    Próbowałeś podstawić inny zasilacz?
  • Poziom 16  
    11111olo napisał:
    Próbowałeś podstawić inny zasilacz?

no właśnie nie, bo nie mam - 15V to nietypowy. musiałbym kupić taki drugi a to koszt... to nie mój laptop.

słuchaj, ale czy faktycznie to zasilacz? skoro napięcie trzyma cały czas 15,34V podczas problemu i 15,22V podczas pracy laptopa.

Jedyne zmiany w napięciu występuja na płycie w sekcji 3v (np diody 2,65V przy problemie, a już 3,20V po "oblokowaniu" problemu dzięki wsadzeniu baterii) i 5V (np ta cewka L1 mająca 2,93V przy problemie i 5,21V po "odblokowaniu" baterią), więc tutaj są tylko widoczne spadki, a na gnieździe zasilania trzyma ładnie zawsze podnad 15V

poza tym jak lap wystaruje to moge gierke odpalić i wszystko pięknie działa zero zwisów. czy to nie wyklucza zasliacza?
  • Poziom 16  
    sprawa się pogorszyła - lap trup całkowity, diody nawet się nie świecą, ale grzeje się mocno U2 czyli PS51020 68T ARFK

do wymiany? jeśli tak, to czy te oznaczenie 68T ARFK jest istotne? bo w necie moge kupić mase takich układów PS51020 ale nigdzie nie ma tego 68T ARFK
  • Pomocny post
    Poziom 31  
    Wylutuj TPSa i sprawdź tranzystory wykonawcze z niego sterowane i pomiar rezystancji ze wszystkich cewek i niezbędny zasilacz serwisowy chociażby własnej roboty bez niego nie ma szans
  • Poziom 16  
    Laptop naprawiony. Wszystko działa jak należy

główny problem z uruchamianiem, słabo świecącymi się diodami i spatkiem napięć, powodowała przetwornica/układ BQ24721
    oto przykładowe zdjęcie (inna płyta):
    Laptop Toshiba A105-S4254 - raz się włącza, raz trup(wtedy słabo świeci pwr led)

a problem który powstał później z układem PS51020, był wynikiem jego uszkodzenia. Dlatego się grzał. Uszkodzenie powstało później, prawdopodobnie przez nieumyślne zwarcie nóżek przy próbie pomiarów napięcia.

naprawa przebiegła tak jak radził kolega slawmix1234, po wylutowaniu PS51020 zostały zrobione pomiary, następnie wstawiony nowy układ, który przywrócił płyte do stanu z pierwszego postu. Następnie zdiagnozowany został wadliwy BQ24721 i wymieniony. Musiałem poprosić o pomoc serwis, bo nikt z was niestety nie wytłumaczył mi tego krok po kroku i nie uraczył mnie żadnym kawałkiem schematu toru zasilania.

jednak dziękuje zainteresowanym za pomoc i wszystkie wskazówki.

p.s.
    na elektordzie trafiłem na podobny przypadek, również z słabo świecącymi się diodami - przypadek identyczny - tam problemem również był BQ24721 - moża więc chyba uznać słabo świecące się diody jako wskazówke żeby od razu sprawdzić ten układ.