Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Budowa delay'u - spillover

adriaks 13 Lis 2013 21:17 2658 14
  • #1 13 Lis 2013 21:17
    adriaks
    Poziom 8  

Witam. Jakiś czas temu wykonałem projekt Rebote 2.5 Delay ze stronki tonepad. Wpadłem na pomysł dorobienia do tego efektu przełącznika o nazwie spillover. Próbowałem podłączyć po prostu dodatkowy przycisk dpdt lecz sygnał z efektu "zabija" sygnał gitary. Da się jakoś zablokować "cofanie" się sygnału do efektu? Myślałem o jakiejś diodzie lecz nie mam pojęcia jaka byłaby odpowiednia (czy w ogóle jakakolwiek).

0 14
  • #2 13 Lis 2013 22:43
    arturavs
    Poziom 37  

Pokaż schemat tego efektu i zaznacz jak podłączasz przełącznik.

0
  • #3 13 Lis 2013 23:59
    adriaks
    Poziom 8  

Przecież napisałem jaki to schemat, dla leniwych: Link. A podłączam go tak: Link

0
  • #4 14 Lis 2013 16:46
    arturavs
    Poziom 37  

Twój schemat podłączenia jest w ogóle niezrozumiały . Nanieś swoje zmiany na oryginalny schemat.

0
  • #5 14 Lis 2013 21:27
    adriaks
    Poziom 8  

Jest tam i podłączenie do oryginału i wszystko co potrzeba, nie da się zrobić tego jaśniej. Chyba nie muszę nikomu tłumaczyć działania przycisków dpdt i 3pdt. Dla jasności opiszę dosłownie wszystko, nie da się już nic pomylić:Link

0
  • #6 15 Lis 2013 00:01
    arturavs
    Poziom 37  

Jeżeli dobrze rozumiem działanie przełącznika spillover ma polegać na wybrzmieniu delaya bez gwałtownego wycięcia efektu ( co nastąpi po wyłączeniu). Poniżej poprawiony schemat. Zmiany zaznaczone na czerwono. W te miejsce wstaw przełącznik. Zwarty normalna praca ,otwarty spillover. Spróbuj.

0
  • #7 15 Lis 2013 00:13
    adriaks
    Poziom 8  

W sumie teraz nie wiem czy myślimy o tym samym. Chodziło mi o coś takiego: Link. Czy według Twojej koncepcji po przerwaniu obwodu w tym miejscu sygnał czysty i ten wychodzący z "gasnącego" efektu nie powinny sobie przeszkadzać?

0
  • #8 15 Lis 2013 00:55
    arturavs
    Poziom 37  

Tak właśnie będzie jak w linku. Nie będą sobie przeszkadzać , pętla opóźnienia wygaśnie nie mając sygnału wejściowego. Sygnały i tak są do siebie dodawane przez IC2a. Skoro linia opóźniająca nie dostanie na wejście " świerzego" sygnału , jedynym jego źródłem będzie pętla poprzez potencjometr REP. A to spowoduje wygaśnięcie ( po czasie ustawionym potencjometrem REP).

0
  • #9 15 Lis 2013 18:05
    adriaks
    Poziom 8  

Coś jest nie tak. Niby nie zabija sygnału z gitary ale gasnący sygnał delay'u zaczyna robić się z każdym powtórzeniem coraz głośniejszy i muszę szybko wyłączać efekt. Jakieś pomysły jak temu zapobiec?

0
  • #10 15 Lis 2013 22:40
    arturavs
    Poziom 37  

Za duże wzmocnienie pierwszego stopnia przed linią opóźniającą.

Spróbuj z tym schematem:

Spodziewałem się że może tak być, nie mając fizycznie układu przed sobą nie można sprawdzić dokładnie.

Do masy : spillover.

Teraz powinno być OK.

0
  • #11 16 Lis 2013 14:03
    adriaks
    Poziom 8  

Dobra jest nieźle, ale nie idealnie. Sygnały nie zakłócają się, żaden nie zaczyna robić się głośniejszy czy cichszy, jednak podczas przełączania sygnału powstaje trzask który podczepia się do powtarzanego sygnału. Da się to jakoś usunąć?

0
  • #12 16 Lis 2013 15:08
    arturavs
    Poziom 37  

Dobuduj układ z załącznika.

Można spróbować jeszcze inaczej. Zwierać do sztucznej masy punkt połączenia C 1µF i R 12k. Efekt będzie taki sam. Należałoby dołożyć rezystor aby nie tłumić poprzez kondensator wyjścia IC2b.

0
  • #13 23 Lis 2013 18:16
    adriaks
    Poziom 8  

Super, wszystko działa. Zastosowałem pierwszy schemat i sztuczną masę jak zalecałeś. Wielkie dzięki za pomoc :)

0
  • #14 24 Lis 2013 01:15
    arturavs
    Poziom 37  

Nie ma za co . Najważniejsze że problem rozwiązany.

0
  • #15 08 Maj 2014 12:30
    adriaks
    Poziom 8  

Temat do zamknięcia

0