Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Proszę O Pomoc:Wzmacniacz i Punkty Pracy tranzystorów.

21 Mar 2005 09:19 1412 8
  • Poziom 2  
    Witam wszystkich zainteresowanych.Wiem że studia zobowiązują ale jednak prosze o pomoc kogoś doświadczonego...Czy ponizszy chemat wzmacniacza: 1 stopień WE 2 stopień WC oba na tranzystorach pnp BC857A jest poprawny? Drugim moim problemem jest ustalenie punktów pracy tych tranzystorów(jestem chyba ignorantem w sprawie danych katalogowych;)) Proszę o podanie wartości Ic Uce Ib. Niestety nie potrafię ich odczytać z ch-yk. Jeśli to coś pomoże to Uwyj=3V Ku=30dB. Z góry dziękuję za zainteresowanie i życzę miłego początku tygodnia...
  • Pomocny post
    Poziom 16  
    Po pierwsze masz bład na schemacie. Skoro drugi stopień ma pracować jako WC to nie powinieneś tam mieć żadnego rezystora Rc2 tylko zwarcie kolektora do masy.

Jesli chodzi o punkty pracy tranzystorów to musisz założyć sobie jakiś prąd kolektora każdego z tranzystorów bądź napięcia Uce.

W stopniu WC rezystor Re decyduje w znacznym stopniu o rezystancji wyjściowej układu. Proponuję załozyć go na poziomie 500Ω.

Napisałeś że nap wyj max ma mieć 3V... tylko pytanie czy to wartość skuteczna czy amplituda? Zakładam że miałes na mysli amplitudę napięcia. Skoro tak to międzyszcytowe napięcie na wyjściu wyniesie 6V. Jeśli tak to możemy wyznaczyć spadek napięcia na rezystorze Re2 jako:

Ure2=6V+Ucesat2

Ponieważ Ie2=Ic2+Ib2 a prąd bazy jest pomijalnie mały więc możemy z dobrym przybliżeniem przyjąć że prądy kolektora i emitera są sobie równe.

Z noty katalogowej możemy wyczytać że Ucesat dla BC857A przy Ic=10mA będzie 75mV. Nasz prąd Ic będzie ok 12mA (6V/Re2) więc przyjmiemy Ucesat2 ok 80mV.

Stąd Ure2=6,08V

Teraz możemy wyznaczyć Uce2=Ucc-Ure2=12-6,08=5,92V

Moc tracona w tranzystorze wyniesie ok 71mV bez wysterowania napięciem zmiennym.

Co do prądu bazy to wyliczamy go sobie z proste zależności:

Ib2=Ic2/β

W PSIPICE w modelu BC857A mamy β=180

Przyjmując tą β wychodzi nam prąd bazy równy ok 67uA

Mamy juz prostą pracy tranzystora i punkt pracy T2.

Teraz T1.

Urc1=Ucc-Ube2-Ure2

Ube2 zakładamy na poziomie 650mV (jak chcesz dokładniej to odczytaj z charakterystyki wejściowej dla Ib=67uA i temperatury np 25°C)

stąd mamy Urc1=12-0.65-6.08=5,27V

Układ OE decyduje o wzmocnieniu napięciowym całego układu. Nie bardzo pamiętam jak powiązac wzmocnienie Ku z pradem kolektora... ale był jakiś wzór... Generalnie obciążeniem Stopnia WE jest rezystancja wejściowa układu WC.

zakładamy prąd kolektora T1 np 1mA

obliczamy Rc1=Urc1/Ic1=5,27k

Zakładamy, że Ure1=0,1Ecc czyli 1,2V

teraz wyliczamy sobie Re1=Ure1/Ire1

Ire1=Ie1≈Ic1

więc Ure1=1,2V/1mA=1,2kΩ

Możemy wyliczyć Uce1:

Uce1=Ure2+Ube2-Ure1=6.08+0.65-1,2=5,53V

Co do dzielnika rezystorowego Rb1 Rb2 to przyjmujemy prąd płynący przez ten dzielnik na poziomie np 15krotności prądu bazy tranzystora T1. Prąd bazy Ib1=Ic1/β=1mA/180=5.55uA

Więc prąd dzielnika wynosi: Id=Irb1=55,5uA

Stad obliczamy Rb1=(Ure1+Ube1)/Irb1=(1,2+0,65)/55,5uA=33kΩ

Prąd rezystora Rb2=Irb1+Ib1=55,5+5,55=61,05uA

Rb2=(Urc1+Uce1-Ube1)/Irb2=(5,27+5,53-0,65)/61,5uA=165kΩ

No i układ gotowy... ups... wzmocnienie 44dB... hmm... widocznie musisz znaleźc ten wzór łaczący Ic T1 ze wzmocnieniem w OE... ja nie mam czasu... jak coś to wzory do wyliczeń punktów pracy masz ;)
  • Poziom 2  
    hmm a już prawie zwątpiłem w ludzi dobrej woli....WIELKIE DZIĘKI :D szkoda że nie mogę teraz tego wszystkiego sprawdzić bo za chwilę wracam do domciu na święta...Doceniam pomoc i zaangażowanie w pomocy i jeszcze raz dziekuje!!!
  • Poziom 16  
    Juz wiem czemu te 44dB wzmocnienia wyszły... hehe... przeciez nie wyliczylismy jeszcze rezystora sprzężenia zwrotnego... zapomniałem o nim kompletnie. Sprawdzałem układ bez sprzężenia. Jak tylko znajde chwilę i nie zapomnę to pomyślę nad sprzężeniem.

Wesołych Świąt :)
  • Poziom 13  
    Nie zgadzam sie z kolega "zami". Popełnia on tu duże błedy w proponowanym rozwiązaniu. Radziłbym zasięgnąć lektury.... Można nawet sie przyczepic do bety, ktora sie nie bierze "na pałe" tylko odczytuje sie z charakterystyki beta=f(Ic) i jest ona zalezna od zakladanego pradu kolektora... napiecie ure2 tez nie jest zgodne z tym co jest napisane wyzej. jaki wplyw ma napiecie nasycenia tranzystora na napiecie na Re??? Napiecie nasycenia ma wplywa na napiecie Uce tranzystora !!! itd......
  • Poziom 16  
    Cytat:
    Można nawet się przyczepic do bety, ktora się nie bierze "na pałe" tylko odczytuje się z charakterystyki beta=f(Ic) i jest ona zalezna od zakladanego pradu kolektora

Zgoda... jednak beta nie zmienia się tak bardzo w przypadku zakładanychj prądów kolektora... Poza tym podany przeze mnie sposób przeliczenia jest opisem zgrubnym... jesli ktoś chce dokładnie przeliczyć układ potrzebuje metody kolejnych przybliżeń... i uwzględnienia mnóstwa innych parametrów które pominąłem.

Cytat:
    ... napiecie ure2 tez nie jest zgodne z tym co jest napisane wyzej. jaki wplyw ma napiecie nasycenia tranzystora na napiecie na Re??? Napiecie nasycenia ma wplywa na napiecie Uce tranzystora

Napięcie nasycenia ma wpływ na wartość amplitudy napięcia wyjściowego. Jak słusznie Pan zauważył zalezy od niego Uce. Rzeczywiście możliwe że błednie przyjąłem interpretację...

Cytat:
    Nie zgadzam się z kolega "zami". Popełnia on tu duże błedy w proponowanym rozwiązaniu. Radziłbym zasięgnąć lektury....

Skoro krytykuje Pan moje rozwiązanie (które z grubsza pokrywa się z symulacją SPICE'ową) czekam na Pana propozycję rozwiązania problemu i Pańskie przeliczenia. Może się czegoś nauczę.... Pusta krytyka nie jest konstruktywna...

Z wyrazami szacunku Marcin Z
  • Poziom 2  
    hmmm namieszalo sie tutaj troszeczke a ja i tak sam licze.... :wink:
  • Poziom 14  
    zastosowanie rc2 nie jest błedem w układzie OC
  • Poziom 2  
    w sumie znalazlem w książce Baranowskiego że nie powinno tam byc rc2 troche sie nad tym zastanawiam i szczerze mowiac brak tego rezystorka namieszal mi w obliczeniach ale to juz inna historia...