Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Relpol
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Pralka Amica AWCN 12DA - sterowanie silnikiem

karin13 13 Lis 2013 22:00 3675 6
  • #1 13 Lis 2013 22:00
    karin13
    Poziom 2  

Witam wszystkich.
    Posiadam pralkę Amica AWCN 12DA jak w tytule,której uszkodzenie wygląda następująco: po włączeniu jakiegokolwiek programu normalnie pobiera wodę ale gdy ma obracać silnikiem wyłącza się na chwilę i włącza na przemian cyklicznie bez końca. Gdy włączam pauzę problem znika itd. Silnik dobry, triak wymieniony, tranzystor sterujący triakiem nowy, przekaźniki sprawne. Odłączenie silnika nic nie zmienia, brak błędów. Na programach bez obracania bębnem pracuje prawidłowo. Co mogę jeszcze sprawdzić? Proszę o pomoc.
    Pozdrawiam.

0 6
  • Relpol
  • #2 14 Lis 2013 22:30
    karol1996
    Poziom 19  

Witam

karin13 napisał:
    Silnik dobry,triak wymieniony,tranzystor sterujący triakiem nowy,przekaźniki sprawne.

Widzę, że Kolega idzie w dobrą stronę... Zabrakło mi tylko sprawdzenia tachometru na silniku. (Taka mała prądniczka na końcu silnika). Jeśli regulator nie otrzyma odpowiedniego sygnału z tacho, to mogą występować podobne objawy.

Pozdrawiam,
    Karol

0
  • Relpol
  • #3 15 Lis 2013 00:19
    machefi
    VIP Zasłużony dla elektroda

karin13 napisał:
    Co mogę jeszcze sprawdzić?
    Czy na cewce aktywnego przekaźnika w chwili obrotu silnika jest prawidłowe napięcie 12V ?

0
  • #4 15 Lis 2013 18:01
    karin13
    Poziom 2  

Witam i z góry dziękuję za pomoc.
    Zauważyłem, że po odłączeniu kostki od silnika objaw jest taki sam. Proszę o sugestie, może coś przeoczyłem? Posiadam miernik cyfrowy i za wolno reaguje, może jakiś inny sposób np. żarówka 12V?

0
  • #5 15 Lis 2017 19:36
    talbotsolara
    Poziom 8  

Witam podłączam się pod temat, mam problem z pralką AWCN12DA, wyskakuje błąd E22, po włączeniu wirowania wypompowuje wodę w tym czasie zakręci lekko silnikiem, dalej odpompowuje i drugi raz zakręci, po chwili chce trzeci raz zakręcić, a wtedy wywala E22 za każdym razem to samo.

Wymieniłem triak, stary był pewnie dobry bo miał w pomiarach tak samo jak nowy, poprawiłem trochę lutów, sprawdziłem szczotki, wszystkie kolektorki poodciskałem i dalej to samo, tacho ma ok. 170Ω ( jak je dokładnie sprawdzić? napięcie bardzo małe sie pojawiało jak kręciłem ręką, ale jak zmieniłem na pomiar częstotliwości to im szybciej kręciłem tym więcej Hz było) co jeszcze może być przyczyną? Silnik troszkę iskrzy na jednej szczotce, ale wydaje mi się, że to w normie. Czy ktoś poda mi jak wejść w tryb testowy to bym zobaczył czy silnik prawidłowo działa.

0
  • #6 16 Lis 2017 16:27
    Gobro
    Poziom 28  

Jakiej długości są szczotki ?

0
  • #7 17 Lis 2017 07:43
    talbotsolara
    Poziom 8  

Dziękuje za odpowiedź, ostatnio miałem bezsenną noc i rozwiązałem problem, a silnik puszczałem bez obciążenia... Dlatego zatem procesor głupiał bo za bardzo się silnik bez obciążenia bębna wkręcał na obroty, po spięciu paskiem wszystko gra.

0